22:11, pet, 26. Apr

Poostren nadzor psihofizičnega stanja voznikov na slovenskih cestah





Do konca tedna na območju celotne Slovenije teče nacionalna preventivna akcija Alkohol, droge in druge psihoaktivne snovi v prometu, s skupnim sodelovanjem Agencije za varnost prometa, Ministrstva RS za zdravje, Policija ter več nevladnih organizacij. Z akcijo »Slovenija piha 0,0« bodo tudi policisti Policijske uprave Maribor osveščali o nevarnosti udeležbe v cestnem prometu pod vplivom alkohola, prepovedanih drog in drugih psihoaktivnih snovi ter s tem skušali zmanjšati število prometnih nesreč, povezanih z alkoholom in drogami.

Slika je simbolična.
Slika je simbolična.

V sklopu teh aktivnosti bodo tudi na območju Policijske uprave Maribor, v času od sobote, 9. novembra 2019, od 22. ure, do nedelje, 10. novembra 2019, do 5. ure, izvedli poostren
nadzor nad psihofizičnim stanjem voznikov, po metodologiji »PROMIL«. Vožnja pod vplivom alkohola namreč še vedno predstavlja ključni sekundarni dejavnik prometnih nesreč. S PU Maribor sporočajo, da se je “delež alkoholiziranih povzročiteljev prometnih nesreč na območju Policijske uprave Maribor v letu 2019 nekoliko povečal v primerjavi s preteklim letom in je znašal 8,8 odstotka (8,5 odstotka). Še vedno je delež alkoholiziranih povzročiteljev izrazito visok pri prometnih nesrečah s hujšimi posledicami, saj je pri prometnih nesrečah s smrtnim izidom znašal 50,0 odstotkov (47,1 odstotka), pri prometnih nesrečah s hudo telesno poškodovanimi pa 21,9 odstotka (17,8 odstotka). Najpogosteje so bili povzročitelji pod
vplivom alkohola pri prometnih nesrečah, ki so se zgodile zaradi neprilagojene hitrosti in nepravilne strani/smeri vožnje. Povprečna stopnja alkoholiziranosti med povzročitelji prometnih nesreč je znašala 1,51 (1,50) g alkohola na kg krvi.”

FOTO: www. policija.si
FOTO: www. policija.si

Zato ni odveč opozorilo voznikom, da spoštujejo cestno prometne predpisov. Pri tem policija svetuje voznikom, da se primeru uživanja alkoholnih pijač (ne glede na zaužito količino) ne odločijo za vožnjo v cestnem prometu. S tem bodo prispevali k svoji varnosti in varnosti drugih udeležencev v cestnega prometa.

Pozornost, usmerjena v pešce
V jesenskih, zimskih in zgodnjih spomladanskih mesecih so še posebej ogrožena kategorija udeležencev cestnega prometa pešci, saj so pogosteje v prometu udeleženi v časih, ko so vozne razmere na cestah slabše (npr. slabša vidljivost, spolzko vozišče). Največ lahko za svojo varnost storijo udeleženci cestnega prometa sami, zato jim policija svetuje:

Nasveti za voznike:
– upoštevajte, da so na cestah tudi pešci, odstopite jim prednost;
– hitrost prilagodite razmeram in dosledno upoštevajte omejitve
hitrosti;
– na območjih, kjer se običajno zadržujejo pešci, vozite še posebej
previdno (pred šolami, v naseljih);
– izven naselij vozite po sredini prometnega pasu, da zmanjšate možnost
trka s pešcem, ki hodi ob vozišču.

Nasveti za pešce:
– poskrbite, da boste v prometu vidni: nosite svetla oblačila in
predmete, ki izboljšajo vidnost pešca (odsevne trakove, kresničke);
– upoštevajte prometne predpise: prečkajte cesto na označenih prehodih
za pešce, hodite po pločnikih (če obstajajo) oziroma ob levem robu
ceste;
– predvidevajte ravnanja drugih udeležencev v prometu.

Druge novice

Dodaj odgovor

Prosimo izpolnite preden nadaljujete! *

S klikom na gumb "Objavi komentar" se strinjate s pravili komentiranja.