15:11, pet, 26. Apr

V Sloveniji smo varni pred ebolo





V Sloveniji je po ocenah strokovnjakov zelo majhna, skoraj nična verjetnost za širjenje ebole. “A če bi se virus ebole pojavil pri nas, zagotavljamo prebivalcem, da bo za njih poskrbljeno,” je na novinarski konferenci zagotovila ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc. Vse pristojne institucije namreč aktivno sodelujejo pri pripravljenosti.

Po besedah državne sekretarke na ministrstvu za zdravje Nine Pirnat pozorno spremljajo situacijo v zvezi s pojavom ebole že od prvih poročil o izbruhu bolezni v državah zahodne Afrike, torej od spomladanskih mesecev.

Podobno kot v drugih evropskih državah so po zagotovilih Pirnatove tudi v Sloveniji okrepili aktivnosti na področju pripravljenosti in odzivanja. V tem tednu so tudi sklicali sestanek ključnih akterjev. Sestanki, na katerih se bodo tudi vnaprej dogovarjali o potrebnih aktivnostih, pa bodo po njenih napovedih odslej potekali enkrat tedensko. O dogovorjenih aktivnostih bodo sproti obveščali tudi javnost.

Zaradi tveganja prenosa v okužbe s potniki v letalskem in ladijskem prometu so okrepljene zmogljivosti in povečana pripravljenost pristojnih služb na Letališču Jožeta Pučnika in v Luki Koper, pravi Pirnatova.

Ker se epidemija v prizadetih afriških državah ne umirja, bodo v prihodnje še okrepili obveščanje potnikov, ki so bili na ogroženih območjih ali pa so bili na kakšen drug način izpostavljeni tveganju za okužbo, da bodo seznanjeni z vsemi dejstvi o bolezni ter o načinih ukrepanja v primeru suma na bolezen, je poudarila Pirnatova.

Predstojnica centra za nalezljive bolezni na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje Alenka Kraigher je poudarila, da Slovenija ni država, v katero bi izvajali medicinsko evakuacijo in tudi ni neposrednih letov iz držav, kjer že izvajajo preglede potnikov pred vkrcanjem v letalo. Prav tako se ni spremenil način prenosa ebole, torej se prenaša s krvjo, slino, blatom in bruhanjem in ne leti po zraku.

getfoto

Zato po njenih besedah ni nobenega razloga, da bi razmišljali o tem, da bi se ljudje morali zaščititi z zaščitnimi sredstvi. Prekomerni ukrepi po njenem mnenju ne bi imeli nobene koristi. Svetuje pa ljudem, naj odložijo potovanje v države, kjer je okužba. Če potovanja ne morejo odložiti, pa naj se izogibajo krajem, kjer so izbruhi, naj se izogibajo uživanju živali v teh krajih in naj vzdržujejo higieno.

Predstojnik klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana Franc Strle je zagotovil, da bi na kliniki znali zdraviti bolnika z ebolo, če bi ga dobili v oskrbo. Prav tako bi po njegovih besedah lahko hitro ugotovili, ali bolnik sploh ima ebolo, saj bi lahko to hitro ugotovili na inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo medicinske fakultete. Po njegovem je največji izziv preprečiti širjenje bolezni, a so tudi tega sposobni, saj se vsakodnevno srečujejo tudi z drugimi boleznimi, ki se prenašajo s stikom.

Vir: STA

Druge novice

Dodaj odgovor

Prosimo izpolnite preden nadaljujete! *

S klikom na gumb "Objavi komentar" se strinjate s pravili komentiranja.