03:29, pon, 29. Apr

Štajerski gospodarstveniki nezadovoljni s podporo bank





Upravni odbor Štajerske gospodarske zbornice je na današnjo sejo povabil poslance državnega zbora iz regije. Direktorica zbornice Aleksandra Podgornik jih je med drugim opozorila na problem bank, za katere ocenjujejo, da ne opravljajo svoje vloge in ne podpirajo gospodarstva, saj ne dajejo garancij podjetjem, in niso v stanju spremljati investicij.

Na območju Podravja je po podatkih Štajerske gospodarske zbornice 6848 mikro podjetij, kar predstavlja kar 93,7 odstotka vseh podjetij v regiji, medtem ko je velikih podjetij samo 68 oziroma manj kot odstotek, delež pa v zadnjih letih celo upada. Dobrih 40 odstotkov vseh podjetij prihaja iz predelovalne dejavnosti.

Trend upadanja gospodarske moči je viden iz podatkov o prihodkih podjetij, saj so podjetja leta 2007 ustvarila za 8,5 milijarde evrov prihodkov, leta 2012 pa le še 7,8 milijarde. K znižanju prihodkov so največ prispevala velika podjetja.

Direktor Dravskih elektrarn Maribor (DEM) Vilijem Pozeb je med drugim opozoril, da se tudi v posameznih podjetjih dogaja enako kot v celotnem štajerskem prostoru, saj se posamezne funkcije in sredstva iz hčerinskih podjetij selijo v center, ki pa je izven regije.

Kot primer za to je navedel investicijske projekte, ki bi jih lahko DEM izpeljale iz svoje akumulacije, a so enostavno “odpeljani” v druge projekte v Sloveniji in slabijo podjetje.

Poslovno okolje regije ni privlačno niti za tuje investicije, saj cene zemljišč, zahtevni razpisni pogoji, delovna in davčna zakonodaja, administrativne omejitve in visoke obremenitve gospodarstva, nikakor niso spodbudni. Na to so opozorili tudi predstavniki Durabusa, ki pa kljub temu pozitivno točko vidijo v visoko izobraženi delovni sili.

Lastnik podjetja AJM Janez Ajlec je opozoril, da podjetja izgubljajo bitko s časom in da se vsi premalo zavedamo, da se je nujno osredotočiti na tuje trge. Tam so slovenska podjetja povsem nekonkurenčna, je menil in izpostavil nujnost aktivnega sodelovanja na sejmih.

Med poslanci se je seje udeležil Matevž Frangež (SD), ki je poudaril, da je v Sloveniji in Podravju zelo veliko dobrih in uspešnih podjetij, da pa naša država v tujini ni dobro pozicionirana in nihče ne pozna prednosti, ki jih ima.

Srečanja se je udeležil tudi poslanec SLS Franc Pukšič, ki je opozoril na odtekanje podjetij iz regije in se strinjal, da regija s tem postaja zares gospodarsko neučinkovita in neprivlačna. Opozoril je tudi na problem, da banke, ki so bile dokapitalizirane, sedaj ne vstopajo v reprogramiranje dolgov in s tem ne pomagajo gospodarstvu.

Samostojni poslanec Ivan Vogrin pa je dejal, da je zelo malo ljudi sposobnih priznati, da so storili napako in stopiti preko tega ter delati naprej. Podobno je po njegovem z državo, ki si ni sposobna priznati, da je Slovenija v resnici bankrotirala in da mora narediti korak naprej. Slovenija namreč po njegovih besedah hodi v tujino po kredite za preživetje.

Po temeljiti razpravi, v kateri je bilo nanizanih veliko problemov in tudi predlogov za reševanje problematike regije, je bilo sprejeto skupno stališče, da bo Štajerska gospodarska zbornica skupaj z Obrtno-podjetniško zbornico Podravja v prihodnje pritegnila in združevala vse potenciale, ki bodo lahko doprinesli k iskanju rešitev za regijo. Predstavljen je bil tudi predlog, da bi zbornici dali pobudo za pripravo zakona o reprogramiranju kreditov podjetij.
prenos
Vir: STA

Druge novice

Dodaj odgovor

Prosimo izpolnite preden nadaljujete! *

S klikom na gumb "Objavi komentar" se strinjate s pravili komentiranja.