14:45, pet, 3. Maj

70 let mariborskega očesnega oddelka





Oddelek za očesne bolezni Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor letos praznuje 70. obletnico obstoja. Visoki jubilej so v Mariboru obeležili v sklopu 10. slovenskega oftalmološkega kongresa z mednarodno udeležbo, ki se je danes začel na mariborski medicinski fakulteti in bo z različnimi predavanji potekal do konca tedna.

Kot je za STA povedala predstojnica oddelka Dušica Pahor, se v sedemdesetih letih na svetu lahko zgodi marsikaj, v oftamologiji pa se je samo v zadnjih dvajsetih letih zgodila prava revolucija. “Dobili smo možnosti diagnostike, terapije, sposobni smo ohraniti vid tudi do relativno visoke starosti in tako aktivno sodelovati pri preprečevanju invalidnosti,” je poudarila Pahorjeva.

Po drugi strani je med slabimi stranmi izpostavila težave pri zajetju vseh bolnikov in širjenju dejavnosti glede na vse bolj neobvladljiv problem staranja prebivalstva. V tej luči se bo potrebno na ravni države lotiti sistemskega reševanja čuvanja vida do v povprečju vse višje starosti ljudi.

Število bolnikov se skozi leta po besedah Pahorjeve vidno povečuje, predvsem kot že omenjena posledica staranja in povečevanja števil sladkornih bolnikov, zato se obremenjenost oftamologov v zadnjem obdobju več kot podvaja. Pahorjeva se boji, da se bo, če v naslednjih petih letih ne bo prišlo do kakšne revolucije v terapijah, stanje še poslabšalo.

Sicer pa je mariborski oddelek, ki je le eden od dveh tovrstnih v Sloveniji, po njenem relativno dobro usposobljen, kar kaže med drugim tudi udeležba njihovih zdravnikov na kongresih, pa tudi v preteklosti izdane publikacije njihovih zdravnikov. V Mariboru, ki za posamezne specialne dejavnosti pokriva celoten severovzhodni del Slovenije, letno pregledajo okoli 22.000 bolnikov, narašča število bolnikov, obolelih zaradi makule, ki jih je bilo lani že okoli 4000.

Udeležencem kongresa so prvi dan strokovnega srečanja predstavili razvoj oddelka od ustanovitve do danes, trenutne dejavnosti oddelka in vizijo razvoja. V sklopu oddelka sicer delujejo še kabinet za glavkom, ambulante za diabetes in za diabetični skrining, kabinet za ortoptiko in pleoptiko, ambulante za slabovidne ter za zdravljenje starostne degeneracije makule, pa tudi urgentne in konziliarne službe.

“Obdobje zadnjih desetih let je bilo tudi za nas obdobje velikih sprememb. Doživeli smo ustanovitev katedre za oftalmologijo, selitev oddelka v novo sodobno opremljeno stavbo, reorganizacijo celotne dejavnosti in odprtje medicinske fakultete z vso opremo, vključno z oftalmološkim simulacijskim centrom,” je še dodala Pahorjeva.

getfoto

Vir: STA

Druge novice

Dodaj odgovor

Prosimo izpolnite preden nadaljujete! *

S klikom na gumb "Objavi komentar" se strinjate s pravili komentiranja.