21:40, ned, 12. Maj

Marpromu še pol leta koncesija za žičnice na Mariborskem Pohorju





Mariborskemu javnemu podjetju Marprom bo župan Andrej Fištravec še za pol leta podaljšal koncesijo za upravljanje z žičniškimi napravami na Mariborskem Pohorju. Tako prihodnja zimska sezona ni več pod vprašajem, že prihodnji teden pa naj bi tudi začeli z rednim remontom žičniških naprav.

Zajeta slika

Javnemu avtobusnemu prevozniku Marprom je občina podelila enoletno koncesijo za žičnice lani po stečaju Športnega centra Pohorje. Kljub številnim dvomom in nekoliko toplejši zimi je bila zimska sezona na mariborskem Pohorju “več kot dobra”, saj so našteli 110 smučarskih dni in ustvarili dobiček, je na današnjem srečanju z županom in novinarji v Mariboru povedal direktor Marproma Bernard Majhenič.

Čeprav je zaradi visokih potrebnih vlaganj v infrastrukturo na smučiščih sprva vztrajal pri podelitvi dolgoročne koncesije Marpromu, je zdaj privolil v šestmesečno podaljšanje, s katerim se bo v četrtek seznanil tudi mestni svet. “To je nujno potrebno, saj drugače prihodnje sezone ne bo,” je dejal. Čeprav že nekoliko zamujajo z remontom, se je po njegovih besedah še vedno mogoče dobro pripraviti na novo zimsko sezono.

Kot pogoj je postavil, da občina zagotovi denar za servisiranje naprav. “Glede na to, da gre za vlaganja v osnovna sredstva Mestne občine Maribor, z direktorjem mestne uprave iščeva rešitev, da bomo zagotovili ta namenski vir iz proračuna. S tem se bo omogočil generalni remont vseh žičniških naprav na Mariborskem Pohorju,” je pojasnil. Letos za to potrebujejo približno pol milijona evrov. “Rešitev bomo našli,” je zatrdil direktor mestne uprave Bojan Babič.

Po izteku zdajšnjega polletnega podaljšanja pogodbe z Marpromom naj bi v mestnem svetu odločali o dolgoročni podelitvi koncesije. “V tem času se bo izoblikoval dokončni model, ki ga bomo lahko nato v miru jeseni sprejeli,” je povedal župan. Po njegovih besedah je namreč treba na Pohorju vzpostaviti nov poslovni model, ki bo preprečil “odtekanje” javnega denarja, kakršno se je dogajalo v preteklih letih.

S tem ciljem so v Mariboru maja oblikovali delovno skupino Izzivi Pohorja, ki naj bi pripravila celovito rešitev. Po besedah direktorice Zavoda za turizem Maribor – Pohorje Janje Viher je poleg brezhibnega tehničnega delovanja žičnic in gondole treba poskrbeti tudi za druge aktivnosti, da bi Pohorje lahko zaživelo kot prava turistična destinacija. V skupini, v kateri so predstavniki občin Maribor in Ruše kot tudi predstavniki gospodarstva, tako med drugim razmišljajo o novi ponudbi na Pohorju, povezovanju ponudnikov, ustrezni signalizaciji ter skupnih promociji in pridobivanju finančnih virov za investicije.

Nujnosti skupnega delovanja so se po besedah Viherjeve začeli zavedati tudi predstavniki turističnega gospodarstva in so v to tudi pripravljeni vlagati svoja sredstva, “če bodo vedeli, za kaj se ta sredstva porabljajo”. “Z dumpingom cen so začeli uničevati destinacijo, zdaj pa so se sami odločili, da bomo v okviru skupine oblikovali tisto minimalno ceno, pod katero z nočitvami ne moremo iti, in tisto višjo ceno v primeru raznih tekmovanj, kot je Zlata lisica, ko lahko zaračunavamo višje cene,” je pojasnila.

Pomembna poletna dejavnost na Pohorju je kolesarski park. Po besedah Majhneniča je že bilo izdano okoljevarstveno dovoljenje za bike park, zdaj pa čakajo še dokument zavoda za gozdove. “Po naših načrtih bi začeli traso čistiti naslednji teden,” je dejal.

Vir: STA

Druge novice

Dodaj odgovor

Prosimo izpolnite preden nadaljujete! *

S klikom na gumb "Objavi komentar" se strinjate s pravili komentiranja.