09:29, pet, 3. Maj

Opozicija proti umiku Černivčeve iz statutarno-pravne komisije





Opozicija v mariborskem mestnem svetu na včerajšnji seji ni soglašala z umikom nekdanje podžupanje Jelke Černivec iz statutarno-pravne komisije mestnega sveta. Sama je sicer odstopila z mesta predsednice te komisije, a je želela ostati članica komisije, kar pa po zatrjevanju vodstva občine ni mogoče, zato je Kviaz na njeno mesto predlagal Sašo Pelka.

seja ms mom, 15.10 (3)

Ker je bil predlog večinsko zavrnjen, mora Komisija za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja (Kviaz) pripraviti nov predlog, do takrat pa bo statutarno-pravna komisija po besedah predsednice Kviaza Nataše Šeneker brez predsednika.

Razprava je bila precej dolga, saj so si mestni svetniki različno tolmačili zadevo. “Mesto predsednika statutarno-pravne komisije ni kar podedovano isti svetniški skupini,” je na primer povedal Aleksander Županek iz Združene levice. Pelko je namreč vodja svetniške skupine Liste župana Andreja Fištravca, na kateri je bila v mestni svet izvoljena tudi Černivčeva, a je decembra lani ob odstopu z mesta podžupanje prešla med samostojne svetnike.

“V Listi za pravičnost in razvoj (LPR) smo proti, da bi gimnazijski maturant vodil takšno komisijo,” je dejala Lidija Divjak Mirnik iz te stranke. “Ko sem odstopila kot podžupanja, sem želela ostati v tej komisiji, a ne kot predsednica. Nisem vedela, da bom avtomatsko izpadla iz nje,” pa je dejala Černivčeva.

V. d. direktorja mestne uprave Darko Fras je poudaril, da je nekdanja podžupanja v odstopni izjavi zapisala, da odstopa tudi kot predsednica statutarno-pravne komisije. “Odstop je začel učinkovati, ko je izjavo prejel mestni svet. To se ne more sprejemati ali ne sprejemati. Ker je bila neposredno imenovana za predsednico, torej člani komisije je niso volili izmed sebe, ne ostane v komisiji,” je povedal.

Nasprotovanje med županovim taborom in opozicijo se je zaostrilo že pri sprejemanju dnevnega reda današnje seje, ki so ga sprejeli šele po dobri uri in pol razprave. Opozicija je med drugim želela na dnevni red uvrstiti imenovanje novih članov Kviaza, da bi ta bolje odražal spremenjena razmerja moči v mestnem svetu po izstopu petih članov iz Fištravčeve svetniške skupine, a ji to ni bilo omogočeno.

Po drugi strani sta županova svetniška skupina in SD želeli umakniti z dnevnega reda razpravo o spremembi statuta občine in poslovnika mestnega sveta, ki se med drugim nanaša tudi na imenovanje in razreševanje članov Kviaza, a se ostali mestni svetniki s tem niso strinjali. Do razprave o tej točki sicer niso prišli, saj je bila seja po šestih urah prekinjena.

Zaradi prekinitve seje, ki jo bodo nadaljevali predvidoma prihodnji teden, mestni svetniki tudi še niso glasovali o trajnostni urbani strategiji občine, ki je po besedah Fištravca podlaga za kandidiranje za evropska sredstva.

Mestni svetniki se bodo ponovno sestali tudi 11. februarja, ko je napovedana izredna seja na temo prodaje Marifarma in domnevnih nepravilnosti v Farmadentu, ki jo je pred časom zahtevala opozicija.

Med pobudami in vprašanji mestnih svetnikov so bili danes med drugim izpostavljeni sum nezakonitega zaposlovanja gasilcev v mariborskem javnem zavodu za zaščito in reševanje, nujnost rešitve prostorskih težav Pokrajinskega arhiva Maribor ter spornost postavitve radijskega oddajnika poleg osnovne šole na Teznu.

Mestni svetniki so direktorici VDC Polž Jasmini Breznik potrdili nov mandat ter soglašali s spremembo pravilnika o subvencioniranju prehrane v osnovnih šolah. S tem so ga prilagodili novi državni ureditvi, po kateri bo po novem več prispevala država. Kljub temu v mariborskem proračunu po besedah Frasa ni pričakovati prihrankov, saj se širi krog upravičencev do subvencije.

Vir: STA

Druge novice

Dodaj odgovor

Prosimo izpolnite preden nadaljujete! *

S klikom na gumb "Objavi komentar" se strinjate s pravili komentiranja.