2:22, petek, 21.03.2025
Maribor
temperature icon -0°C

Zavetišču za brezdomce v Mariboru polno, potrebe po ženskih namestitvah so vedno večje

FOTO: Street View

V Zavetišču za brezdomce Maribor so kapacitete zavetišča 24 postelj in 2 krizni namestitvi.

“Žal je naše zavetišče vedno polno, vsak mesec odpuščamo in sprejemamo nove uporabnike. Večinoma imamo na mesec tri nove sprejeme, kar je ogromno, do največ 5 sprejemov v enem mesecu. V letu 2024 smo imeli skupno 60 različnih uporabnikov, kar kaže na to, da številke iz leta v leto rastejo,” je za lokalec.si dejala Marjana Bravc, direktorica CSD Maribor.

Pojasnila je, da vsaki osebi, ki želi priti v zavetišče, omogočijo informativni razgovor

Tam ji osebno predstavijo zavetišče, skupna pravila po Hišnem redu in Pravilniku o bivanju. “V kolikor smo prosti in je oseba pripravljena sprejeti pravila, podpiše Dogovor o bivanju,” pojasni. Obstaja pa tudi seznam, da v kolikor so popolnoma zasedeni ali je oseba še v zaporu, na zdravljenju, ali pa prihaja iz drugega kraja in bo odpuščena šele čez dva tedna ali mesec dni, jo zapišejo na seznam. “V kolikor se sprosti mesto jo ponovno obvestimo o možnosti osebnega obiska, kjer ji predstavimo delovanje Zavetišča za brezdomce Maribor.”

“Potrebe po ženskih namestitvah vedno večje”

V zavetišču prevladuje moška populacija. “Trenutno imamo 20 moških in 4 ženske. Opažamo, da so potrebe po ženskih namestitvah vedno večje. Beležimo, da imamo vsak mesec klice po
namestitvi žensk, ki pa jih ne moremo realizirati,” pojasni.

Zanimalo nas je, kako je organizirana prehrana, od kot dobivajo hrano, osnovne higienske pripomočke in druge potrebščine? “Higienske pripomočke za naše uporabnike kupujemo, predvsem (mila , šampone, zobne ščetke, zobne paste, dezodorante, vatirane palčke, robčke, pene za britje in britvice). Kupujemo tudi zdravila, ki niso na recept (razne pastile, praške za zbijanje vročine, Linexe, ..it).”

Za potrebe uporabnikov kupujejo tudi hrano, ki jo ponujajo za zajtrk in za večerjo

“Mestna občina Maribor omogoča, da osebe, ki so prejemniki denarne socialne pomoči prejmejo topli obrok
na dan, to je Kosilo, ki pripeljejo vsak dan iz doma Dom pod Gorco. Sodelujemo tudi s Karitasom, ki nam omogoča, da tri krat na teden prejmemo hrano iz viškov hrane. Po navadi nam pripravijo sadje, zelenjavo in razne pekovske izdelke (pizzo, bureke, krofe in rogljičke). Ob raznih priložnostih pa se zaposleni vedno potrudimo, da s hrano pogostimo uporabnike ob večjih praznikih, kot so božična večerja, silvestrska večerja, velikonočni ponedeljek.” Doda, da je ravno v prejšnjem letu župan Mestne občine Maribor za uporabnike osebno pripeljal silvestrsko kosilo, pečenega purana.

“Zavetišče Maribor ima tudi svoj vrtni kotiček, kjer uporabniki z veseljem skrbijo zanj in vsako leto pridelujejo lastno zelenjavo. Ta samooskrba z lastno zelenjavo je velikega pomena za vse uporabnike.”

“Občani nam pomagajo tako, da nas v času vseh praznikov v koledarskem letu obdarujejo. Njihova vloga je za naše uporabnike zelo pomembna, saj tako spoznajo, da niso sami, da jih nekdo iz srca obdari, čeprav se osebno ne poznajo.”

Vsakoletno obdarovanje uporabnikov s strani prostovoljcev, letos je bilo že 4 zapored.

 Na CSD Maribor opažajo, da so potrebe po zavetišču za brezdomce potrebne skozi vso leto

“Tudi kadar je pomlad, poletje ali jesen je zelo hudo, ko ostaneš brez svojega doma. Ko se nimaš nikamor umakniti na varno, ko se nimaš kje odpočiti, spočiti, naspati. Prav tako se spreminja starostna struktura, v zavetišče se zatekajo vedno mlajše osebe.” Za potrebe delovanja Zavetišča za brezdomce bi potrebovali nove prostovoljce predvsem študente, ki se pripravljajo na delo z ljudmi.

“Veseli bomo vsakega, ki rad dela z ljudmi, je ustvarjalna oseba ali jo veseli delo na vrtu. Lahko javijo in postanejo prostovoljci.”

Dodala je, da je to delo humano, a tudi odgovorno: “Ker morajo tako kot zaposleni tudi prostovoljci upoštevati etični kodeks za delo v socialnem varstvu, skrbno varovati informacije s katerimi se srečajo. Nameščeni v zavetišču so prišli k nam po pomoč in psihosocialno podporo in morajo biti vse njihove intimne težave skrbno varovane. Želeli bi se zahvaliti vsem, ki že vrsto let bogatijo naš program s svojim časom, delom in raznimi donacijami za uporabnike.”

 

Deli z ostalimi:

Druge novice

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Anketa

Kaj je vaša najljubša stvar, ki jo počnete v prostem času?

Loading ... Loading ...