V slovenskem tednu boja proti raku, ki se bo začel danes in končal 9. marca, bodo med drugim spomnili na pomen presejalnih programov. Po podatkih registra raka v Sloveniji vsako leto za rakom v povprečju zboli več kot 17.000 ljudi. Živi pa več kot 130.000 ljudi, ki jim je bila kadar koli v življenju postavljena diagnoza rak.
Onkološki inštitut Ljubljana in državni program obvladovanja raka sta prepričana, da je uspešno in dolgoročno obvladovanje bremena raka mogoče le s celovitim in sistemskim pristopom. Tega v Sloveniji že 15 let uresničujejo z državnim programom obvladovanja raka.
“Slovenija si ne sme privoščiti, da bi na tem področju zaostala”
Ker bo ljudi z izkušnjo raka po pričakovanjih v prihodnje še več, mora biti obvladovanje raka ena od prednostnih nalog slovenske družbe. Tako menijo v državnem programu. “Če želimo zmanjšati breme te bolezni in s celostno podporo pri okrevanju in ponovni vključitvi v družbo izboljšati kakovost življenja bolnikov in njihovih svojcev, bo treba v prihodnje v obvladovanje raka vložiti še več sredstev, podpore in sistemskih rešitev. Slovenija si ne sme privoščiti, da bi na tem področju zaostala.” Tako je prepričana koordinatorica državnega programa Sonja Tomšič.
V skladu s posodobljenimi priporočili Sveta EU iz leta 2022 so v naši državi začeli preučevati možnosti za uvajanje presejalnih programov za pljučnega raka in raka prostate. Za obe vrsti raka so v okviru državnega projekta ustanovili strokovni skupini. Ministrstvo za zdravje pa je skupaj z javno agencijo za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost financiralo raziskovalne projekte.
Njihov cilj je preučiti predloge za organizirano presejanje
Projekti bodo končani letos, nato pa so načrtovani pilotni projekti. Tudi o tem bodo spregovorili na današnji novinarski konferenci ob začetku 42. slovenskega tedna boja proti raku. To pripravlja Zveza slovenskih društev za boj proti raku v sodelovanju z Onkološkim inštitutom Ljubljana, ministrstvom za zdravje in Državnim programom za obvladovanje raka.
vir: sta