V Studenicah bo v torek, 21. oktobra 2025, potekal osrednji dogodek ob 140-letnici prihoda magdalenk v tamkajšnji samostan.
Prireditev bo med 18.30 in 19.30 v župnijski cerkvi sv. Treh kraljev (Studenice 34). Dogodek organizira Zgodovinsko društvo dr. Jožeta Koropca Slovenska Bistrica v sodelovanju z Nadškofijskim arhivom Maribor, Župnijo Studenice in Magdalenskim zavodom Slovenska Bistrica.
Leta 1885 se je v nekdanji samostan dominikank, ki je bil več kot stoletje v rokah posvetnih lastnikov, naselila skupina devetnajstih magdalenk.

K njihovemu prihodu je pomembno prispeval šlezijski duhovnik Adolf Hytrek, ki ga je kraj močno prevzel
Skupaj s sestrami se je takoj po prihodu lotil obnove propadajočih stavb, sestre pa so na samostanskem vrtu postavile tudi kapelo Srca Jezusovega. Magdalenke so v samostanu delovale do leta 1949, ko so morale kraj zapustiti.
Na dogodku bo predstavljena Zofija Rogaška, ustanoviteljica studeniškega samostana, ter osvetljene okoliščine prihoda magdalenk v Studenice.
Govor bo tudi o obnovi samostana pod njihovim vodstvom in o življenju v njem, kot so ga ohranile pripovedi zadnjih sester. Svoja predavanja bodo imeli Andrej Grobelnik, Jana Magdalena Kolarič, Simona Kostanjšek Brglez in Lilijana Urlep, dogodek pa bo popestren z glasbenim programom.
















