V srbski narodni skupščini se je na današnjem rednem spomladanskem zasedanju zgodilo več incidentov. Srbski mediji poročajo o pretepu, dimnih bombah in baklah v dvorani skupščine, poškodovano naj bi bilo tudi več poslank vladajoče Srbske napredne stranke (SNS).
Redna parlamentarna seja se je začela ob 10. uri s petjem himne, do incidentov pa je prišlo malo po 11. uri. Na kraju dogodka je policija, pred poslopjem parlamenta pa se zbirajo študenti in drugi državljani, poroča portal N1 Srbija.
Opozicijski poslanci so po petju himne razgrnili transparente z rdečimi okrvavljenimi rokami in napisi, s katerimi so podprli študentske proteste, ki so se začeli po novembrski nesreči na novosadski železniški postaji. Nato so nekaj po 11. uri sprožili dimne bombe in prižgali bakle ter razobesili transparent Srbija vstaja za padec režima.
Iz vladajočih strank so opoziciji v rdeče zadimljeni dvorani odgovarjali z vzkliki “ustaši”, nato pa so se poslanci začeli obmetavati s steklenicami vode, pri čemer je bila ena od poslank zadeta v glavo. V nekem trenutku je med njimi prišlo tudi do pretepa, a so jih ustavili varnostniki.
Predsednica vztrajala pri nadaljevanju seje
Predsednica narodne skupščine Ana Brnabić je pozvala poslance, naj se vrnejo v poslanske klopi, saj je vztrajala pri nadaljevanju seje. Opozicijo je medtem obtožila, da je ena od poslank SNS zaradi dimne bombe imela možganski udar in da je v življenjski nevarnosti, druga poslanka SNS, ki je v osmem mesecu nosečnosti, pa da je doživela takšen šok, da se zdravniki borijo za življenje njenega otroka.
Nekatere poslanske skupine opozicijskih strank so že pred sejo sporočile, da ne bodo sodelovale pri delu parlamenta, so pa napovedale določena dejanja, ne da bi navedle, kakšna.
Na dnevnem redu seje je po navedbah portala N1 Srbija sicer 62 točk, med njimi glasovanje o več predlogih zakonov in o razrešitvi predsednice narodne skupščine Ane Brnabić. Premier Miloš Vučević je medtem napovedal, da bo ob koncu seje potrjen tudi njegov odstop, s tem pa bo začel teči 30-dnevni rok za izbiro nove vlade ali za izvedbo predčasnih volitev.
Opozicijski poslanci so ob začetku današnjega zasedanja sicer vztrajali, da je vlada padla in da parlament nima legitimnosti za sprejemanje zakonov, edina točka pa da bi morala biti tista, ki se nanaša na izpolnitev študentskih zahtev oz. predlog novele zakona o visokem šolstvu. Njihove zahteve so bile zavrnjene.
VIR: STA