Kmetijsko gozdarski zavod Maribor je sporočil, da je bila v manjši reji kokoši v občini Pesnica potrjena atipična kokošja kuga (AKK). Bolezen je bila zaznana na gospodarstvu z 160 kokošmi, kjer so bile že izvedene nujne ukrepe za preprečevanje širjenja bolezni.
V povezavi s tem je Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) pozvala vse rejce perutnine in ptic v ujetništvu k večji previdnosti ter doslednemu upoštevanju biovarnostnih ukrepov, vključno z izvajanjem ustreznih programov cepljenja.
Posebno pozornost je treba nameniti preprečevanju vnosa bolezni v rejne objekte, saj lahko le pravočasno odkrivanje in preprečevanje širjenja AKK bistveno zmanjša škodo, ki jo bolezen povzroči.
Državno središče za nadzor bolezni je določilo območja z omejitvami, ki vključujejo naselja v občinah Pesnica, Šentilj, Kungota, Lenart, Maribor, Sveta Ana in Sveti Jurij v Slovenskih goricah. V teh območjih so uvedeni strogi ukrepi, namenjeni preprečevanju širjenja bolezni.
Atipična kokošja kuga je nalezljiva virusna bolezen perutnine, ki se širi predvsem s stikom z okuženimi pticami, kontaminirano opremo, vodo, hrano in ljudmi. Okužene ptice lahko širijo virus brez vidnih znakov bolezni, kar pomeni, da se bolezen lahko širi tudi, ko so živali videti zdrave. Najpogosteje zbolevajo kokoši.
Klinični znaki bolezni vključujejo:
Zmanjšana poraba krme in vode;
Padec nesnosti jajc;
Povišan pogin ptic;
Značajni bolezenski znaki, kot so: ravnodušnost, nasršenost perja, nenavadno oglašanje, kihanje, kašljanje, izcedek iz nosnic, otekline podkožja, tekoči in zeleno obarvani iztrebki, tresenje, krči, nekoordinirano gibanje, težave pri stanju ter spuščene peruti.
Preprečevanje in zaščita
Bolezen se lahko širi tudi preko ljudi in opreme, kontaminirane krme in vode, veterinarske opreme, pa tudi preko vetra. Za zaščito lastnih živali in preprečevanje vnosa bolezni je priporočljivo upoštevati naslednje biovarnostne ukrepe:
Redno čiščenje in razkuževanje opreme ter prostorov;
Omejevanje dostopa do živali in izogibanje stiku z neznanimi pticami;
Pravilno cepljenje in zdravstvena oskrba ptic.
Poziv rejcem perutnine
UVHVVR poziva vse rejce perutnine in ptic v ujetništvu, da skrbno spremljajo zdravje svojih živali ter nemudoma obvestijo veterinarja, če opazijo katerega od zgoraj omenjenih kliničnih znakov bolezni. Zgodnje odkrivanje in pravočasno ukrepanje lahko pomembno omejita širjenje bolezni.
Okužene ptice izločajo virus že preden zbolijo, zato je zgodnje prepoznavanje bolezni ključnega pomena. Rejci naj bodo še posebej pozorni na znake kot so zmanjšana poraba krme, nenavaden izcedek in povečanje pogina ptic.
Inkubacijska doba bolezni je običajno od 2 do 15 dni, vendar lahko traja tudi do 21 dni. Simptomi bolezni se lahko pojavijo hitro in povzročijo širjenje bolezni po jati.
Zaščitite svoje živali, sledite smernicam in bodite pozorni na znake bolezni!