15:12, petek, 17.01.2025
Maribor
temperature icon 0°C

V Mariboru se je odvil TEDx z izjemnimi navdihujočimi temami

Na univerzi Alma Mater Europaea je včeraj bil TEDx. V okviru dogodka so lahko udeleženci v predavalnici in preko spleta prisluhnili sedmim predstavitvam različnih tem. Med njimi so bile tudi ganljive osebne izpovedi.

TEDx izpeljali na pobudo študentov

Študentski svet Univerze Alma Mater Europaea je namreč pridobil licenco za organizacijo dogodka Ted Talk X v Mariboru. Ta je včeraj potekal v živo od 16. ure naprej. Ted Talk je popularna globalna platforma, znana po svojih kratkih, a izjemno vplivnih predstavitvah, ki se osredotočajo na inovativne ideje in navdihujoče zgodbe. Predstavlja prostor, kjer posamezniki delijo svoja spoznanja in izkušnje, ki lahko prispevajo k razvoju družbene zavesti, znanosti in kulture.

 

Vsebine dogodkov TED so dosegljive milijonom gledalcev po vsem svetu preko spletne strani TED.com, kar pomeni, da bodo tudi naše vsebine dosegle globalno občinstvo. Redni profesor na univerzi Alma Mater Europaea Sebastjan Kristovič je izpostavil, da je vodstvo podprlo idejo študentskega sveta te univerze o izvedbi dogodka TEDx. Skupaj so nato zagnali in opravili vso možno podporo za idejo in njeno uresničitev.

Strokovne, zanimive in osebne predstavitve

Program je bil sestavljen iz sedmih predstavitev, ki so se zvrstile ena za drugo. Vsak govornik je moral povedati svojo v določenem času, od katerega ni smel odstopati.  TEDx pa ima še nekaj drugih pravil, ki so jih morali prav tako upoštevati. Pomembne pa so bile vsekakor vsebine.

Hoja za smislom

Naprej je nastopil redni profesor Sebastjan Kristovič s temo “Hoja za smislom”.  Sam je dejal, da je tema njegove predstavitve problematika življenjskega smisla, “Ugotavlja se, da duševno stanje iz leta v leto pada, ogromno je duševnih stisk, depresij, anksioznosti, samopoškodovanja, agresivnega vedenja in drugega,” je povedal Kristovič in dodal:  “In v nasprotju z nekim ustaljenim razumevanjem, zakaj do tega prihaja, so raziskave v zadnjih desetih letih pokazale, da je glavni vzrok pomanjkanje življenjskega smisla.” Izpostavil je, da se lahko reče, da ima sodobni človek ima “živeti od česa” živimo namreč v dobrem blagostanju, “izgubili pa smo kompas smisla oziroma “za kaj živeti”, “kakšno vsebino dati svojemu življenju”. Kristovič meni, da so pri tem mladi najbolj na udaru.

Poplave, suše in umetna inteligenca: Smo pripravljeni?

Nato je nastopil Matevž Vremec s temo ” Poplave, suše in umetna inteligenca: Smo pripravljeni?” Sam se osredotoča na raziskovanje vplivov podnebnih sprememb na vode v Alpah. Pri svojem delu uporablja napredne modele umetne inteligence za napovedovanje poplav in suš ter razvija inovativne rešitve za učinkovitejše upravljanje vodnih virov. Sledil e jAlen Pavlec s temo “Fizioterapevtska diagnostika pri odpravljanju bolečin”. Govoril je, kako fizioterapevti rešujejo težave ljudi. Verjame, da bo do svoje upokojitve prispeval k izboljšanju zdravstvenega sistema do te mere, da bodo pacienti bolj vključeni in deležni pomoči takrat, ko jo potrebujejo.

Možgani v kaosu, srce v ravnovesju

Lukas Lupis Pirc je izhajal iz sebe, diagnoze in svojega delovanja ter postregel z osebno izpovedjo. Naslov njegove predstavitve je bil “Možgani v kaosu, srce v ravnovesju”.  Ima namreč disleksijo in ADHD, kar mu je v preteklosti oteževalo šolanje, organizacijo ter soočanje z nerednimi urniki in dolgimi urami učenja.  “Diagnoza ADHD je za mnoge ljudi veliko breme,  zame pa je bila neka odskočna deska,” je začel razlago svoje teme  Lupis Pirc. “Karkoli ljudje doživljajo kot neko oviro, kot nekaj, kar jih tlači k tlom, naj vzamejo kot dodaten, kako bi rekel, smerokaz, da jih usmeri v življenju. Ker velikokrat je ravno ta majhna ovira, za katero mislimo, da nam bo življenje kurilav negativno smer, ravno ta “push”, ki ga potrebujemo, da pridemo točno tja, kamor je mišljeno, da bomo prišli.” Spregovoril pa je tudi o stigmatizaciji in upanju.

Plešem samo v sanjah

Tadeja Polanšček je v svojem delu dogodka TEDx predstavila svojo izkušnjo pod naslovom “Plešem samo še v sanjah”.  Je fizioterapevtka in neustavljiva borka, ki ji je življenje odvzelo zmožnost hoje, a nikoli ni izgubila življenjske energije. Čeprav ne more hoditi, je naredila v svojem življenju veliko. Polanščkova je zbolele za multiplo sklerozo pri skoraj 18 letih. Opisala je, kako je to doživljala, kako je ob vsem tem študirala in doštudirala. Poudarila je, kako se je naučila uživati v majhnih stvareh, hkrati pa živeti in delati naprej. In najti pozitivo v ljubezni.

Nacizem in Hitler na Slovenskem: resnica in tajni načrti

Ali je bil Hitler na Slovenskem, v Mariboru, s kom se je srečal in ali je stal na balkonu in nagovoril ljudi, je odgovarjal v svoji predstavitvi  “Nacizem in Hitler na Slovenskem: resnica in tajni načrti” Daniel Siter. Ovrgel je marsikateri mit, postregel pa z razkritji, kaj je Hitler počel v Mariboru.

Koraki upanja – zgodbe Fizioterapevtov brez meja

Nato je nastopila še Lana Ritlop, ki se je posvetili svoji predstavitvi “Koraki upanja – zgodbe Fizioterapevtov brez meja”. Je fizioterapevtka, humanitarka in ustanoviteljica zavoda Fizioterapevti brez meja, ki že sedem let s svojo ekipo pomaga ljudem v najbolj odročnih in zapostavljenih delih sveta in tudi doma. Njeno delo je zaznamovalo več kot 2.000 obravnav in sodelovanje s 150 prostovoljci.

 

Nekaj foto utrinkov
Deli z ostalimi:

Druge novice

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Anketa

Podpirate višje kazni za voznike, ki ne vzpostavijo reševalnega pasu v primeru nujnih intervencij?

Loading ... Loading ...