Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport je v javno obravnavo posredovalo predlog Zakona o potrošniških kreditih, katerega bistvene rešitve so namenjene zagotavljanju večje varnosti potrošnikov v digitalni dobi.
Nov zakon prinaša pomembne spremembe na področju varstva potrošnikov pri najemanju kreditov in odgovornem kreditiranju.
S tem se bo okrepilo varstvo potrošnikov, uvedene pa bodo tudi prilagoditve potrošniškega kreditiranja na izzive digitalizacije.
Bistvene spremembe, ki jih predlog zakona prinaša:
Zagotavljanje varstva potrošnikov pri potrošniških kreditih, ki do sedaj niso bili vključeni v področje ureditve (na primer sheme Kupi zdaj, Plačaj pozneje). Namen zagotavljanja dodatnega varstva je predvsem zmanjšanje prezadolženosti potrošnikov, ki pogosto plačujejo visoke stroške zaradi zamud s plačili tudi v primerih kreditov z nižjo vrednostjo in s krajšo ročnostjo.
Zagotavljanje odgovornejšega ponujanja in sklepanja kreditnih pogodb, zlasti pri spletnem sklepanju kreditnih pogodb.
Zagotavljanje preglednejših, jasnejših in razumljivejših informacij potrošnikom pred sklenitvijo kreditne pogodbe (nov obrazec za predhodne informacije, posredovanje opomnika o možnosti odstopa od kreditne pogodbe).
Seznanitev potrošnika o prilagojeni ponudbi na podlagi avtomatske obdelave podatkov.
Dodatno zaostrovanje pogojev za opravljanje potrošniškega kreditiranja, tako za dajalce kreditov kot za kreditne posrednike.
Omejitev višine kreditnih obrestnih mer, efektivne obrestne mere in skupnih stroškov kredita.
Prepoved določenih zavajajočih oglaševalskih praks.
Prepoved uporabe vseh zdravstvenih podatkov pri oceni kreditne sposobnosti ter določenih zdravstvenih podatkov pri sklepanju zavarovalnih pogodb v zvezi s kreditno pogodbo.
Uvedba preventivnih mehanizmov za preprečitev dodatnega zadolževanje potrošnikov.
Dodatni ukrepi v primeru finančnih težav kreditojemalcev (obveznost sprejemanja ukrepov prestrukturiranja za lažje odplačevanje finančnih obveznosti, omejitev stroškov zaradi zamud s plačili).
Vzpostavitev javne službe za svetovanje o lažjem odplačevanju dolgov.
Bistvene rešitve zakona so vezane predvsem na prenos Direktive (EU) 2023/2225 o potrošniških kreditih.
Zainteresirana javnost lahko pripombe in predloge na predlog zakona posreduje na elektronski naslov gp.mgts@gov.si, s pripisom »Pripombe na Predlog Zakona o potrošniških kreditih« ali pa jih odda na portalu E-demokracija, kjer je predlog zakona tudi objavljen. Rok za pripombe je 30. marec 2025.
vir: Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport