Dom pod Gorco po besedah direktorja Gorana Frangeža, trenutno nudi dom 154 stanovalcem, zanje pa skrbi približno 100 zaposlenih. Kljub prizadevanjem za zagotavljanje kakovostne oskrbe se srečujejo s številnimi kadrovskimi izzivi. Govorili smo tudi z Jasno Cajnko, direktorica Doma starejših Tezno, ki trenutno nudi dom 221 stanovalcem, zanje pa skrbi 109 zaposlenih, dodatno pa pomaga še 5 delavcev preko javnih del. Govorili smo o pomanjkanju kadra, posledicah, pa tudi sistemskih izzivih.
Pomanjkanje kadra in posledice
Kot je poudaril direktor doma, Goran Frangež, je pomanjkanje zdravstvenih tehnikov in kuharjev ena ključnih težav. “Za nemoteno delovanje je nujno zagotavljanje nadomeščanja odsotnih zaposlenih, česar trenutni normativi in financiranje ne priznavajo. Potrebujemo več zaposlenih, da bi lahko izpolnili pričakovanja vseh deležnikov, zagotovili dovolj prostih dni in preprečili prekomerno utrujenost zaposlenih,” je pojasnil.
Kot je pojasnila direktorica doma, Jasna Cajnko, se soočajo s pomanjkanjem bolničarjev in zdravstvenih tehnikov.
Ker na trgu primanjkuje kandidatov z ustrezno zdravstveno izobrazbo, so v domu uvedli več ukrepov:
Zmanjšali so kapaciteto doma za 12 postelj.
Povečali so število samostojnih stanovalcev, ki potrebujejo manj zdravstvene nege in oskrbe.
Reorganizirali in jasno definirali delovne naloge zaposlenih, pri čemer zdravstveni delavci opravljajo izključno storitve zdravstvene nege skladno s svojimi kompetencami.
Zaposlili so več laičnih delavcev (strežniki, gospodinje), ki pomagajo pri opravljanju osnovnih del v zdravstveni negi.
V delovni proces so vključili študente zdravstvene nege in upokojence z izobrazbo zdravstvene smeri.
Zaposlovanje in fluktuacija
V preteklem letu je Dom pod Gorco uspešno nadomestil večino odhodov zaposlenih in obenem zmanjšal fluktuacijo. “Pri določenih delovnih mestih se soočamo z izzivi pri zaposlovanju tudi na daljši rok, saj je nabor ustreznih kandidatov omejen,” je dodal Frangež. Dom na Teznu medtem zapustilo 20 zaposlenih, zaposlili pa so 26 novih sodelavcev. Kot izpostavlja Cajnko, je zapolnjevanje prostih delovnih mest odvisno od vrste delovnega mesta, pri čemer se pri iskanju bolničarjev in zdravstvenih tehnikov soočajo z največjimi izzivi.
Pomanjkanje kadra povzroča večjo obremenitev zaposlenih
“Pričakovanja in potrebe stanovalcev se povečujejo, a zakonodaja ne sledi tem spremembam. Potrebujemo več kadrovskih virov in ustrezno plačilo za odgovorno in zahtevno delo,” je opozoril direktor doma. Cajnkotova je dejala, da je sicer število zaposlenih trenutno ustrezno, vendar se je njihova struktura spremenila. “Delo v domu je naporno, saj zaposleni delajo vse dni v letu, vključno s prazniki in nočnimi izmenami. Pri načrtovanju urnika se trudijo omogočiti dovolj časa za počitek, razen v izrednih razmerah, kot so izbruhi viroz in povečana obolevnost stanovalcev ter zaposlenih, ko med sodelavci opažajo večjo utrujenost.”
Delovni pogoji in ugodnosti za zaposlene
Eden izmed ključnih izzivov je zagotavljanje zadostnega števila prostih dni za zaposlene. “Idealno bi bilo, da bi vsak zaposleni imel vsaj dva prosta vikenda mesečno in manj nočnih izmen. V domu se trudimo izboljšati delovne pogoje in preko promocije zdravja skrbimo za fizično in duševno dobrobit zaposlenih,” je zaključil Goran Frangež. Dom pod Gorco se torej kljub izzivom trudi zagotavljati kakovostno oskrbo in obenem izboljševati delovne pogoje za svoje zaposlene. A brez ustreznih sistemskih sprememb in dodatnih virov bo zagotavljanje optimalne oskrbe vse težje.
V Domu starejših Tezno si prizadevajo za prijazno in sodelovalno delovno okolje, kjer zaposleni čutijo pomen skrbi za starejše. Sodelavce motivirajo s priznanji, brezplačnim zajtrkom, malico ob pomembnih praznikih, strokovnimi ekskurzijami, teambuildingi ter pikniki za zaposlene.
Iz Doma Danice Vogrinec nam na omenjena vprašanja še niso odgovorili.