Martinovo, praznik, ki ga obeležujemo 11. novembra, je čas, ko se po slovenskih vinorodnih deželah zaključi letina grozdja in se mošt simbolično spremeni v vino.
Na ta dan je običajno pripraviti bogato praznično kosilo, ki odraža dediščino in tradicijo naših prednikov. Osrednja jed na Martinovem kosilu je pečena raca, ki jo spremljajo mlinci in rdeče zelje. Poleg tega pa so pogosti tudi druge priloge in sladice, ki dodatno obogatijo praznično mizo. Spodaj si oglejmo, kako pripraviti popolno Martinovo pojedino.
Pečena raca
Za tradicionalno Martinovo kosilo je pečena raca skoraj nepogrešljiva. Sočno meso in hrustljava kožica sta zaščitni znak te jedi, ki zahteva nekaj potrpežljivosti pri pripravi, a se trud bogato poplača. Preden raco spečemo, jo dobro natremo s soljo, poprom in svežimi zelišči, kot so timijan, rožmarin in žajbelj. Za bolj izrazito aromo jo lahko napolnimo tudi z jabolki ali pomarančami, ki raco navlažijo in ji dodajo sladkobo. Raco pečemo počasi na nizki temperaturi, da se meso lepo zmehča, ob koncu pa temperaturo dvignemo, da dobimo hrustljavo kožico.
Mlinci
Mlinci so ena izmed najbolj priljubljenih prilog k raci na Martinovo. Te tanke, pečene plošče iz testa so preproste za pripravo in izjemno okusne. Najprej jih rahlo popečemo ali pokapamo z vročo vodo, nato pa jih zmešamo s sokovi, ki so se nabrali med peko race. Na ta način se mlinci prepojijo z okusom, ki ga prispeva pečena raca, in postanejo izjemno okusni in sočni.
Rdeče zelje
Rdeče zelje je priloga, ki s svojo sladkobo in kislostjo odlično dopolnjuje bogat okus race in mlincev. Najboljša priprava vključuje kuhanje zelja s kisom, sladkorjem, lovorovim listom in klinčki, kar mu da značilen okus. Za piko na i lahko dodamo tudi jabolka, ki poskrbijo za rahlo sladek priokus, ali pa kuhanemu zelju vmešamo nekaj medu, da je okus še bolj poln.
Pečen krompir
Čeprav so mlinci najpogostejša priloga, mnogi za Martinovo obožujejo tudi pečen krompir. Ta je hrustljav in ga preprosto začinimo z olivnim oljem, soljo, rožmarinom in česnom ter pečemo do zlato rjave barve. Skupaj z raco in zeljem ustvari popolno kombinacijo okusov.
Sladice ob koncu kosila
Nobenega prazničnega kosila ni brez sladkega zaključka. Tradicionalno se za Martinovo pogosto postreže jabolčni zavitek, ki ga Slovenci poznamo kot štrudelj. Poleg tega lahko pripravimo tudi kostanjevo kremo ali jabolčno pito, ki bosta s svojimi jesenskimi okusi lepo zaključila obrok.
Martinovo vino: Piko na i postavi vino
Ker je Martinovo praznik vina, si ob tem kosilu privoščimo kozarec mladega vina, ki se je pravkar spremenil iz mošta. Tradicionalno se postreže lokalno vino, ki ustreza okusom posameznega območja, kjer se kosilo pripravlja. Rdeče ali belo vino, po okusu – na Martinovo pa je najpomembnejše, da s kozarcem počastimo dobro letino in veselje ob druženju.