Pečenje kostanja je priljubljena jesenska aktivnost, in da bi kostanj uspel čim bolj slastno, je tukaj nekaj nasvetov, kako ga najbolje speči.
Izbira kostanja
Izberi svež, čvrst kostanj, brez razpok ali poškodb. Kostanji naj bodo približno enake velikosti, da se bodo enakomerno spekli.
Zareza na kostanju
Pred pečenjem naredi zarezo v lupino vsakega kostanja, saj bo to preprečilo, da bi med peko eksplodirali. Zarezo lahko narediš na vrhu v obliki križa ali po dolžini, da se bo lupina med peko odprla in omogočila lažje lupljenje.
Namakanje (opcijsko)
Nekateri kostanj pred peko za 20-30 minut namakajo v vodi. To lahko pomaga pri ohranjanju vlage in olajša lupljenje po peki.
Pečenje v pečici
Predgrej pečico na 200–220 °C. Razporedi kostanje na pekač v enem sloju, zarezana stran mora biti obrnjena navzgor. Peči jih približno 20-30 minut, odvisno od velikosti. Občasno jih premešaj, da se enakomerno spečejo. Kostanji so pečeni, ko se lupina odpre in začne odstopati, notranjost pa postane mehka.
Pečenje na ponvi (štedilnik ali ogenj)
Uporabi posebno ponev za pečenje kostanja, ki ima luknjice, ali pa običajno ponev, ki jo lahko postaviš nad štedilnik ali ogenj. Kostanj enakomerno razporedi po ponvi, zareza naj bo zgoraj. Peci jih nad srednjim do visokim ognjem približno 15–20 minut, ob tem jih pogosto premešaj, da se ne zažgejo. Ko so lupine odprte in notranjost mehka, so kostanji pripravljeni.
Po pečenju
Takoj ko vzameš kostanj iz pečice ali ponve, jih pokrij s kuhinjsko krpo ali papirnato brisačo za 5 minut. To bo pomagalo zmehčati lupino in olajšalo lupljenje. Nato kostanj olupi in uživaj v toplem prigrizku.
Namigi za boljši okus
Nekateri ljudje jih po peki še malo posolijo za bolj poln okus. Če želiš malce drugačen okus, lahko kostanj pred pečenjem rahlo premažeš z olivnim oljem ali potreseš z grobo soljo. Na ta način boš dosegel najboljši okus in teksturo kostanja, pečenega doma!