0:32, sobota, 06.06.2026
Maribor
temperature icon 12°C

Pozivi k zagotavljanju pravic starejših do boljše oskrbe

|

Stanovalci v domovih, ki so bili med najbolj prizadetimi skupinami že v prvem valu epidemije covida-19, niti v drugem valu niso dobili ustrezne skrbi, so ob današnjem mednarodnem dnevu človekovih pravic izpostavili v Amnesty International Slovenije in združenju Srebrna nit. Med drugim so pozvali k spremembi kadrovskih normativov v domovih.

Ribičeva: V najkrajšem času odredba za hitro testiranje vseh, ki delajo v DSO

|

Ministrstvo za zdravje bo po dogovoru z ministrstvom za delo v najkrajšem možnem času izdalo odredbo za hitro testiranje vseh, ki delajo v domovih za starejše občane (DSO), je na novinarski konferenci povedala državna sekretarka na ministrstvu za delo Mateja Ribič. Vse podrobnosti testiranja bodo po njenih besedah določene v odredbi.

VIDEO: Veliki izzivi pri sprejemanju novih stanovalcev v domovih za starostnike

Od tega tedna naprej lahko domovi za starostnike po Sloveniji spet sprejemajo nove stanovalce. Sistem institucionalnega varstva starostnikov je sicer še vedno zelo obremenjen, hkrati pa morajo upoštevati še preventivne ukrepe za omejevanje širjenja bolezni covid-19. Direktor Doma Danice Vogrinec Marko Slavič nam je povedal, da lahko pri sprejemanju nastanejo tudi težave.

VIDEO: Ministrstvo pozvalo svojce, da vzamejo uporabnike domov za starostnike v domačo oskrbo

Na današnji novinarski konferenci vlade je Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti pozvalo svojce oskrbovancev v domovih za starejše, naj jih, če je le mogoče, med epidemijo vzamejo v domačo oskrbo. Po današnjih dopoldanskih podatkih je namreč okuženih v domovih za starejše 137 oskrbovancev in 30 zaposlenih, številke pa še naraščajo.