22:02, nedelja, 27.04.2025
Maribor
temperature icon 9°C

Ste žejni? Na Vseslovenski karti pitnikov lahko hitro najdete javni vir pitne vode

Ekologi brez meja so nadgradili Vseslovensko karto pitnikov, na kateri je zemljevid Slovenije z označenimi lokacijami pitnikov. Rešitev za tiste, ki so žejni, pa bi radi izvedeli, ali je v njihovi bližini kak javni pitnik.

V karto so vnesli skoraj tispč novih lokacij javnih virov pitne vode

Ekologi brez meja so ob svetovnem dnevu voda dopolnili karto pitnikov, ki poleg tipičnih mestnih pitnikov vsebuje tudi druge javne vire pitne vode. Po novem je karta bogatejša za skoraj tisoč vnosov iz cele Slovenije, kar je skoraj potrojilo število znanih lokacij. Velika večina prebivalcev ima dostop do visokokakovostne pitne vode, marsikdo, predvsem tuji obiskovalci, pa še vedno raje posegajo po plastenkah. Da bi bile informacije o alternativah vedno pri roki, so se Ekologi brez meja odločili za kartiranje vseh lokacij v Sloveniji, kjer je omogočen dostop do pitne vode v obliki javne infrastrukture ali urejenih naravnih virov. Nadgradnja poteka v okviru projekta Enkrat ni nobenkrat, ki ga je finančno podprl Eko sklad.

Vseslovenska karta pitnikov je dostopna na spletni strani Manj je več TUKAJ.

Podatke o dostopu pitne vode sproti osvežujejo

Obstoječo karto pitnikov na portalu Manj je več so dopolnili s skoraj tisoč novimi lokacijami, ki so jih posredovali posamezniki ali pa so že bili zabeleženi na odprtokodni karti OpenStreetMap. Hkrati so začeli usklajevati podatke, da bodo manjkajoči na voljo na obeh kartah in tako postali še bolj dostopni. To bo omogočilo tudi lažje osveževanje podatkov in dodajanje novih pitnikov. Uporabnike ponovno pozivajo, da jim pošiljajo fotografije in informacije o vodnih virih preko obrazca na strani ali e-pošte.

Za manjšo porabo vode iz plastenk

Z objavo informacij si prizadevajo k manjši porabi embalirane vode, ki je večinoma slabše kakovosti, saj vsebuje mikroplastiko in druge kemikalije, ki prehajajo vanjo prek embalaže. Ta je večinoma plastična, izdelana iz fosilnih goriv ob porabi več deset litrov vode za vsako plastenko. Te še vedno prepogosto zaidejo v naše naravno okolje, kavcijski sistem in več pitja vode iz pipe — in pitnikov — pa bi tako lahko zmanjšalo tudi onesnaženost voda.

Širjenje mreže pitnikov na območju vseh slovenskih občin

Pomembnost pitnikov in javnega dostopa do pitne vode je prepoznala tudi vlada s predlogom Zakona o GJS s področja oskrbe s pitno vodo /…/. Ta predvideva širjenje mreže pitnikov na območju vseh slovenskih občin. Korak k izvajanju ustavne pravice do pitne vode je bil tudi nerodno zastavljen predlog v Zakonu o gostinstvu, ki pa ga državni zbor lahko še popravi. Ekologi brez meja pozdravljajo vsak trud v to smer, saj ukrep v tujini že deluje.

 

Deli z ostalimi:

Druge novice

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Anketa

Kako boste letos preživeli 1. maj?

Loading ... Loading ...