V Parizu je vse nared za sredino slovesno otvoritev. Slovenska štirinajsterica parašportnic in parašportnikov je pripravljena na tekmovanja. Vodja slovenske paralimpijske odprave je dr. Boro Štrumbelj, namestnica pa Jana Čander. V torek, 27. 8., po 19. uri bo znano, kdo bo na otvoritvi nosil zastavo. Igre bodo potekale med 28.8. in 8.9.
PARASTRELSTVO
Franček Gorazd Tiršek
R4 zračna puška stoje SH2
R5 zračna puška leže SH2
R9 malokalibrska puška leže SH2ODBOJKA SEDE
Jana Ferjan
Lena Gabršček
Bogomira Jakin
Barbara Kocmur
Saša Kotnik Hren
Suzana Ocepek
Vesna Pogačar
Klara Vrabič
Tija Vrhovnik
Danica GošnakPARALOKOSTRELSTVO
Živa Lavrinc ukrivljeni lok posamično in mešane ekipne
Dejan Fabčič ukrivljeni lok posamično in mešane ekipnePARAATLETIKA
Henrik Plank met diska F52
Štiri panoge, 14 parašportnic in parašportnikov
Slovenska reprezentanca na paralimpijskih igrah bo imela predstavnike v štirih panogah. Poleg odbojke sede, kjer bo imela ekipo po 12 letih premora, še v lokostrelstvu, strelstvu in atletiki. V ekipi so tako trije izkušeni “stari mački” kot novinka Živa Lavrinc.
Za strelca Frančka Gorazda Tirška, atleta Henrika Planka in vsestranskega športnika, na igrah pa lokostrelca Dejana Fabčiča bodo pariške igre četrte v karierah. Za lokostrelko Lavrinc pa šele prve.
Parastrelec Tiršek iz Gornjega Grada je med najboljšimi slovenskimi paralimpijci. S prejšnjih iger ima štiri medalje. Trikrat je bil srebrn, vsakič z zračno puško stoje (2012, 2016 in 2021) in enkrat bronast z zračno puško leže leta 2021. Na zadnji pregledni mednarodni tekmi v Novem Sadu se je izkazal z drugim mestom z zračno puško stoje in tretjim z zračno puško leže.
“Pripravljalno obdobje bi ocenila kot dobro. Osredotočila sva se predvsem na stvari, ki mu bodo pomagale na paralimpijskih igrah, torej predvsem mirnost, zbranost. Priprave sva imela v Murski Soboti in Kidričevem. Tam je odmaknjeno, mirno, za naju zelo dobro prizorišče. Te zadnje dni pred tekmo bova že v Chateaurouxu, ujela ritem, se aklimatizirala, navadila na hrano … Temu bodo posvečeni zadnji dnevi pred igrami,” je pred odhodom dejala trenerka Andreja Gorjup. Dodaja, da strelišče poznata in meni, da bo Tiršku ustrezalo, spremlja ju tudi fizioterapevt Luka Vukan.
Na svoje četrte paralimpijske igre odhaja tudi paraatlet, metalec diska Henrik Plank.
Nastopil je v Pekingu 2008, Londonu 2012 in Tokiu 2020. Tam je bil sedmi v metu diska. A po zadnjih igrah je imel tudi veliko težav s poškodbami. Na letošnje igre je prišel s povabilom krovnega komiteja IPC, ki ga je Slovenija dobila za eno mesto v atletiki. Kandidat za nastop je bil tudi slepi tekač Robi Kogovšek, a je Plank imel višji rezultat, kar je bilo merilo pri dodelitvi kvote za Pariz.
“Akutni del poškodbe smo sanirali, sicer smo za to potrebovali leto in pol, ni šlo brez fizioterapije, počitka in specialističnega treninga za stabilizacijo in ojačitev ramenskega sklopa. Ostala pa je obraba ramenskega zgloba, temu primerno smo tudi trenirali, da se slučajno poškodba ne ponovi. Zaradi pomanjkanja sredstev kljub normi nismo nastopili na SP na Japonskem. Zato v tem hipu ni jasno, kam točno sodimo. Smo pa delali in trenirali dobro, tako kot pred zadnjimi velikimi tekmami,” je dejal trener Luka Cmok.
V lokostrelstvu bo imela Slovenija dva predstavnika
Eden je Dejan Fabčič, ki je v svetu parašporta pravi fenomen. Igre v Tokiu bodo namreč tudi zanj četrte, toda šele druge v lokostrelski vlogi. Pred tem je leta 2008 nastopil v plavanju, leta 2016 pa v kajaku. Pred sedmimi leti je, kot je večkrat poudaril sam, našel pravi šport zase in tudi po Tokiu ostal zvest loku. “Opravili smo zadnje skupne priprave pred odhodom v Pariz na strelišču v Buochsu. Imeli smo idealno vreme za uglaševanje opreme, skoraj nič vetra, sončno in delno oblačno vreme. Vsak dan smo bili na strelišču vsaj osem ur. Treningi so bili dolgi in naporni. Precej smo se ukvarjali s streljanjem dvobojev oziroma sekvencami šestih, treh in dveh puščic na serijo, tako kot je to značilno za tekmovanje. Živa in Dejan sta sklenila priprave, pred Parizom imata le še nekaj individualnih treningov,” je o pripravljenosti svoje ekipe dejala trenerka Brina Božič.
Ob Fabčiču bo v Parizu še debitantka Živa Lavrinc. Z družino živi v Švici, nastop na igrah si je priborila lani na SP s sedmim mestom. Takrat je nase opozorila tudi kot mlada mamica, saj je bil njen sin Noah Matija takrat star le dober mesec. “Izkoristili smo tudi bližino Beiter centra na jugu Nemčije, kjer imajo posebno napravo za testiranje puščic. Tam smo izbrali najboljše med najboljšimi, s katerimi bosta športnika tekmovala na igrah. V Pariz se lahko odpravimo precej mirni, fizično in mentalno močni za dober nastop, ki bo trajal od 29. avgusta pa do 5. septembra,” še dodaja Božičeva.
Ženska reprezentanca odbojke sede
Na paralimpijskih igrah v Parizu, ki se bodo začele v sredo s slavnostnim odprtjem in dan pozneje s prvimi tekmovanji, bo imela Slovenija predstavnike v štirih športih. Nastopila bo tudi ženska ekipa v odbojki sede, ki je ni bilo na igrah od Londona 2012. Slovenijo bodo zastopale Jana Ferjan, Lena Gabršček, Bogomira Jakin, Barbara Kocmur, Saša Kotnik Hren, Suzana Ocepek, Vesna Pogačar, Klara Vrabič, Tija Vrhovnik in Danica Gošnak.
Odbojkarice bodo na igrah nastopile prvič po 12 letih premora oziroma po Londonu 2012. V ekipi je le še nekaj igralk, ki že imajo izkušnje z največjega tekmovanja na svetu, bo pa tudi nekaj takšnih, za katere bo Pariz prvo paralimpijsko tekmovanje. Velik udarec je bil za Slovenijo nedavna odločitev krovne mednarodne zveze, ki je naturalizirani Slovenki, sicer Ukrajinki Valentini Brik prepovedala nastop. Oziroma ji je odredila zdravstveni pregled in ji s tem onemogočila nastop na igrah. V slovenski krovni zvezi so prejšnji teden pojasnili, da na tekmovanjih ne more nastopati, dokler status njene poškodbe ne bo znova ocenjen. Pritožili so se tudi na sodišče, a neuspešno.
Brik je v slovenski ekipi sicer nosilka igre, okrog katere je selektor Simon Božič tudi postavil strategijo. S Slovenijo je lani postala evropska podprvakinja, letos pa zmagovalka kvalifikacijskega turnirja na Kitajskem, kjer si je priborila zadnjo vozovnico za paralimpijske igre.
“Ne vem, če bi komu privoščil takšno situacijo. Ni nam bilo in ni nam lahko. Ostalo nam je malo časa, iz te naše igre, ki je postala prepoznavna v svetu, smo se morali vrniti deset let nazaj. Težko je v treh tednih spremeniti sistem igre, ki je temeljil na hitrosti in moči. A dekleta bodo dala vse od sebe, za koliko bo to dovolj na paralimpijskih igrah, bomo pa videli,” je pred odhodom v Parizu dejal Božič.
Po 53. kolajno
Do zdaj so slovenski paralimpijci osvojili 52 kolajn, 51 na poletnih in eno na zimskih igrah. Na poletnih je v tej zbirki tudi 14 zlatih. Največ kolajn so osvojili v strelstvu, plavanju, namiznem tenisu in atletiki, v kateri je prvo zlato odličje osvojila Pavla Sitar leta 1972 v nemškem Heidelbergu. S po šestimi medaljami sta rekorderja Franjo Izlakar in Jože Banfi. Prvo medaljo, srebrno, pa je leta 1972 osvojil Jože Okoren v metu diska.
Prenosi na TV Slovenija 2
Prvič v zgodovini paralimpijskih iger bo TV Slovenija prenašala v živo tekme s prizorišča poletnih paralimpijskih iger. Uvodoma že otvoritveno slovesnost (sreda, 28.8, od 20.00 naprej na TV Slovenija 2).
Prvi prenos s tekmovališč bo v nedeljo, 1. septembra 2024, ko bo parastrelec Franček Gorazd Tiršek tekmoval z zračno puško (R5 – zračna puška leže). Finale se začne ob 15. uri. Prav tako bo na isti dan na sporedu tudi finale v metu diska, kjer bo tekmoval paraatlet Henrik Plank. Le dan kasneje, 2. 9. 2024, bo ob 14. uri na TV SLO 2 na sporedu tekma za ženske v odbojki sede, kjer se bo slovenska reprezentanca pomerila z Brazilijo. V torek, 3. 9. 2024, bodo na sporedu izločilni boji v paralokostrelstvu. Gledalci si bodo v prenosu na TV SLO 2 lahko ogledali nastope Žive Lavrinc.