V pretekli oddaji Moja zgodba smo gostili Sabrino Vidovič, mamico, podjetnico in spletno vplivnico.
Kaj jo je spodbudilo k temu, da se poda na podjetniško pot? “Pri meni se je to začelo kar spontano, bilo je povezano s tem, da sem vedno rada ustvarjala vsebine, bila sem po mojem ena prvih, ki smo na Instagramu in prej na Facebooku začele z nekim ustvarjanjem. In se mi zdi, da je ta podjetniška pot bila bolj kot ne samo nek podaljšek tega, kar sem želela početi. Začela sem z umetnimi trepalnicami, kar mogoče mnogi ne vedo, ampak sem tudi make-up artistka. In se je to razvilo iz potrebe, kar sem jaz potrebovala. In sem rekla, zakaj ne bi iz tega naredila nekega brenda in tako se je začelo.”
“Všeč mi je, da imam različne tipe dela. Sem človek, ki se naveliča, če je nekaj monotono. In to mi zagotavlja raznolikost, delno se ukvarjam z lastno znamko, delno delam s strankami, kar mi je v veselje, in Instagram je nekako organsko prišel zraven in sem zaenkrat vesela, da lahko na različnih področjih delujem,” je povedala. Sabrina velja za eno bolj znanih vplivnic, čeprav same takšnih poimenovanj ne marajo: “Meni sama beseda vplivnica sicer nima negativnega pomena, morda predvsem zato, ker drugi vidijo v tem nekaj negativnega. Nekako so nas morali poimenovati, dejstvo pa je, da ljudi mogoče moti ravno to, da nekdo vpliva na njih. A se mi zdi, da smo vsi neke vrste vplivneži, pa je to na manjši ali večji ravni. Vsak ima nekoga, na kogar vpliva, in obratno. Zdi se mi, da se je razvil nek negativni prizvok, a ne vem sicer, katero drugo besedo bi uporabili, tako da če najdejo kakšno boljšo besedo, bomo z veseljem uporabljali to.”
“Zadnje čase s tem, ko jaz odraščam, ko se jaz staram na Instagramu pred vsemi, vidim, da je moja vloga res pomembna.”
Priznala je, da zaradi takšnega poimenovanja čuti večjo odgovornost: “Da, sploh z leti, ko sem ugotovila, da so za temi številkami ljudje, na začetku se ti zdi neverjetno, da bi te toliko ljudi spremljalo, a sčasoma, ko srečuješ te punce, večina so to punce moje starosti ali mlajše, vidiš, da imaš pomembno vlogo pri tem, kaj poročaš svetu. Zadnje čase s tem, ko jaz odraščam, ko se jaz staram na Instagramu pred vsemi, vidim, da je moja vloga res pomembna.”
Velikokrat slišimo, da influenserstvo ni neko pravo delo, čeprav se za tem skriva veliko ur priprav, kako se Sabrina sooča s takšnimi komentarji? “Na začetku me je malo, ne prizadelo, ampak sem nekako bila, sploh, ko ti kdo od tvojih bližnjih to reče … predvsem takrat te malo zbode, ker je tu vseeno veliko truda. Sedaj pa se mi zdi, da so ljudje začeli malenkost bolj spremljati, ceniti to in mogoče se zavedajo, da je to dejansko marketing. In tako kot je televizija marketing, in radio, je Instagram en podaljšek marketinga, tako da se mi zdi, da tudi starejši ljudje, ki niso bili seznanjeni s tem, že malenkost razumejo, da vseeno delamo, da ni to kar neko počivanje ali uživanje. Ima ogromno pozitivnih lastnosti, nočem se pritoževati, ker se zavedam, da je to lepo delo in jaz ga z veseljem opravljam.”
“Jaz lahko brez slabe vesti rečem, da vse, kar oglašujem, podjetja, s katerimi sodelujem, imam z njimi dolgoročne odnose in sem vesela za te znamke”
Z večjim številom sledilcev pride več ponudb, sodelovanj. “Vsak ima svoj brending in se mi zdi, da se moraš tega držati. Jaz sem bila od vedno v tem lepotnem svetu, make-up svetu in potem v mama svetu. To so neke stvari, okrog katerih se jaz poskušam vrteti, držati. Zavrnem stvari, ki se mi pokrivajo. Hvala bogu sem na tej točki, ko lahko delam z res tistimi znamkami, ki jih iskreno uporabljam. Če si odvisen od Instagrama, marsikdo verjetno sprejme, kar mu ne bi ustrezalo. Ampak jaz lahko brez slabe vesti rečem, da vse, kar oglašujem, podjetja, s katerimi sodelujem, imam z njimi dolgoročne odnose in sem vesela za te znamke. Je pa seveda ogromno stvari, ki jih ne sprejmem, sploh, ko pride do stvari, ki se mi zdi, da mogoče ne bi lepo predstavile mene, ali pa bi mogoče kasneje res vplivale na mene ali pa mogoče bi kasneje vplivale na otroke ali kaj podobnega. Se izogibam stvari, ki niso v stilu mene, moje družine.”
“Šele pred štirimi leti sem začela dejansko vrednotiti svoje delo, da sem dobila plačilo.”
Pa lahko v Sloveniji od tega živiš? “Se da. Par let nazaj se po mojem mnenju ni dalo. Če govorim o svoji izkušnji, sem šele pred štirimi leti začela dejansko vrednotiti svoje delo, da sem dobila plačilo. Pred tem ne vem, kakšno je bilo stanje. Takrat se nisem toliko ukvarjala s tem, da bi finančno pridobila. Sedaj bi rekla, da ja in to precej dobro. Seveda je odvisno, koliko sledilcev imaš, bolj kot sledilci pa, kakšen imaš obseg, koliko kvalitetno vsebino delaš. Marsikdo je manjši influencer pa zaradi bolj kvalitetne vsebine dobi še več dela, kar se mi zdi tudi prav, da se takšne stvari vidijo, da se takšne ljudi nagradi. Rekla bi, da je ogromno influencerk, ki služijo veliko več od mene v Sloveniji. Se da. Je pa res, da meni ni primarni vir dohodka, ne želim samo tega opravljati, ampak želim graditi svoj brend in mi je prioriteta tudi to, ker nikoli ne veš, kaj bo s socialnimi omrežji čez nekaj let.”
“Jaz sem pred kakimi tremi leti imela precej nizke cene in se sama nisem zavedala, kako so nizke, dokler nisem enkrat poslala eni punci iz agencije ta cenik in ona mene kliče zgrožena.”
Dotaknili smo se tudi njenega cenika. “Jaz sem pred kakimi tremi leti imela precej nizke cene in se sama nisem zavedala, kako so nizke, dokler nisem enkrat poslala eni punci iz agencije ta cenik in ona mene kliče zgrožena, rekla je: ‘Sabrina, ti imaš tako nizke cene, da če pošljem tvoj cenik skupaj z ostalimi puncami, bodo vse ostale punce na koncu na slabšem zaradi tega, ker je to nenormalno.’ Takrat mi je pomagala oblikovati cenik, ker je imela več vpogleda v to. Če se ti ne pogovarjaš z ostalimi, ne veš, kakšne so cene. To je podobno kot pri kateri koli storitvi, če si ne pogledaš cenika konkurence, ne veš, kako postaviti. Sedaj se mi zdi, da so cene usklajene, da smo punce približno na istem, ker je to tudi fer po eni strani. Cene se gibljejo odvisno od kampanje. Imaš lahko samo storije, lahko imaš feed objave in meni je zelo fajn delati neke dolgoročne zadeve, ker je meni to bolj pri srcu, sledilci vidijo, da je to neka stvar, ki jo uporabljaš in tu se cene prilagodijo. Od ene kampanje lahko zaslužiš od 250 do 1000 evrov. To so nekako približne cene.”
“Največ dela sem imela takoj, ko sem rodila Elo”
“Takrat sem si vzela malo preveč na svoj pladenj in sem potem po kakem letu ugotovila, da ni vredno, da delo pač ne more biti na prvem mestu, da otroci hitro zrastejo. In od takrat dalje se trudim, da sem 100-procentno posvečena otrokom. Popoldne skoraj nikoli nimam telefona v roki, vse poskušam narediti dopoldne. Je pa to res stres za vse ženske, ki bi rade bile poslovno uspešne in dobre mamice. Nekaj časa potrebuješ, da ujameš to ravnotežje. Jaz mislim, da sem ga. In sedaj poskušam, da otroci niso preveč vpleteni v to, kar se meni dogaja,” je priznala Sabrina.
Njeno delo pa precej podpira njen partner Marko
“Zelo spoštuje moj poklic. Dostikrat slišim, da partnerji morda ne spoštujejo tega, si mislijo, da to ni delo ali pa ne želijo biti del tega. On pa me je pri vsakem projektu podprl in to že od začetka, ko sem delala ličenje, začetek brenda pri Instagramu, tako da nimam negativne stvari za reči. Vedno se vključi in mi pomaga, večina me on snema, slika, tako da mu je na nek način v veselje.” Marko je bil tisti, ki je bil na porodniški. “To je bila odločitev z vidika, ker on je imel takšno službo, ko si je lahko privoščil, da ga leto dni ni. Delal je v podjetju, kjer je bilo več sodelavcev in so ga lahko nadomestili, med tem, ko moje podjetje z enim človekom … Težko bi eno leto preživelo, ne da bi delala. Instagram, moj brend, vse bi trpelo, takrat sva rekla, zakaj ne bi naredila neke netipične stvari in obrnila vlogi in to se je izkazalo za najlepšo stvar. On kot oče je lahko prvo leto bil ves čas prisoten in glede na to, da je res družinski človek, mu je to ogromno pomenilo in te odločitve ne bi spremenila. Sem vesela, da smo tako naredili, saj smo bili 20 ur na dan skupaj in to je le enkrat v življenju.”
Odkrito govori tudi o lepotnih operacijah: Popravila je prsi in nos
“Meni se zdi brez veze skrivati ali lagati, to se mi zdi še huje. Marsikatera punca se zavije v molk ali pa reče, da ni res. Meni se zdi to brez veze. Strinjam se, da morda ni najboljši vpliv, da mladim puncam, ki še nimajo neke dobre podobe oblikovane, da jim predstavljaš operacije kot neko hitro rešitev, ker to niso. Hkrati pa se mi ne zdi prav predstavljati ideale, ki jih ne moreš doseči brez popravkov, in govoriš, da je to naravno. Jaz sem se odločila biti iskrena in upam na to, da tiste punce, ki me sledijo, da so toliko zrele in odrasle, da se pravilno odločijo za sebe ali pa da imajo od doma lep vpliv in vedo, da niso operacije nujno potrebne za to, da si ti srečen,” je povedala.
“Nos je imel bunkico in se mi je zdelo, če se da to popraviti, zakaj ne bi? Želela sem naravne rezultate, mislim, da so uspeli. Nisem želela miniaturnega noska, s katerim bi bilo čisto nenaravno, samo želela sem popraviti neko nepravilnost. Prsi so bile vedno taka stvar, za katero sem mislila, da se ne bom odločila, saj se mi je zdelo, da je moja postava čisto okej, dokler nisem drugič rodila. Potem se nisem več počutila lepo, v smislu, da je bilo morda moje telo zaradi tega 10 let postarano. In sem rekla, če je možnost, sem dovolj stara, bom to naredila. In to sta bili odločitvi, ki ju ne obžalujem.”
Pogovoru lahko prisluhnete spodaj.






