13:48, torek, 12.11.2024
Maribor
Maribor
Current weather

S pokopom pusta zaključili 59. Kurentovanje na Ptuju

|||
Pokop pusta na Ptuju. Foto: Stanko Kozel|Pokop pusta na Ptuju. Foto: Stanko Kozel|Pokop pusta na Ptuju. Foto: Stanko Kozel|Pokop pusta na Ptuju. Foto: Stanko Kozel

Z vrnitvijo mestne oblasti županji in s pokopom pusta se je včeraj ob prvem mraku zaključilo 59. Kurentovanje. Pustno rajanje se je pričelo opoldan, ko so Ptujčanke in Ptujčani že tradicionalno zaključili z delom in se podali na ulice in trge slovenske pustne prestolnice. Glasba, ples, smeh, veselje in množica mask so zaznamovali še zadnji dan bogatega etnografskega in karnevalskega festivala.

Na Ptuju se karnevalsko dogajanje po starem običaju sklene na pustni torek zvečer s pokopom pusta. Po tem, ko je 17. princ karnevala Baron Jakob Zekel Videmski vrnil mestno oblast županji Mestne občine Ptuj Nuški Gajšek, so Pusta na sodnem procesu obsodili na smrt in kasneje pred mestno hišo tudi zažgali in pokopali. S tem se je končala njegova vladavina in maske se za lep čas poslavljajo od mestnih ulic in trgov. Na osrednjem prizorišču kurentovanja so obsodbo in pokop pusta dolgo objokovali, zvonci kurentov pa bodo opolnoči utihnili skoraj za leto dni.

Darko Cafuta, 17. karnevalski princ Baron Jakob Zekel Videmski, je po uspešnemu vladanju karnevalsko razpoloženemu ljudstvu, vrnil oblast nazaj v roke županji. “Za nami so nepozabni karnevalski dnevi, ki jih lahko pričaramo in doživimo samo na Ptuju. Letošnje Kurentovanje je bilo zame še posebej pomembno, saj sem ga prvič doživel v vlogi princa karnevala,” je dejala Gajškova. Ob tej priložnosti se je tudi zahvalil vsem, ki so kakorkoli pripomogli k temu, da je bil Ptuj ponovno uradna slovenska pustna prestolnica, še posebej pa obiskovalcem, ki so živeli s karnevalskimi in pustnimi liki vseh vrst; s tistimi najmlajšimi, tistimi iz drugih držav, etnografskimi, tradicionalnimi, satiričnimi in domišljijskimi.

Pokop pusta na Ptuju. Foto: Stanko Kozel
Pokop pusta na Ptuju. Foto: Stanko Kozel

Županja Mestne občine Ptuj Nuška Gajšek je bila več kot zadovoljna z njegovo vladavino, saj je, kot je obljubil, vladal modro, povezovalno in pravično. “Pustni torek je praznik najstarejšega slovenskega mesta, ki je v zadnjih tednih skupaj s številnimi obiskovalci od blizu in daleč živelo s Kurentovanjem. 59. Kurentovanje je preseglo pričakovanja in resnično sem ponosna na naše mesto. Hvala vsem, ki ste sodelovali pri tem, še posebej pa se zahvaljujem Zavodu za turizem, da so uresničili vizijo Kurentovanja in povezali akterje, ki so k temu lahko resnično prispevali po svojih najboljših močeh,” je še povedala Gajškova.  Ptujčankam in Ptujčanom je zaželela še veliko zabave ter dodala, da se kmalu življenje v najstarejšem slovenskem mestu vrača na stare tire. “Spomini bodo ostali, karnevalski duh pa bo živel v srcu do naslednjega leta. Maske so pospravljene, liki so odšli počivat, sedaj je na nas, da izkoristimo pozitivno energijo, ki so jo kurenti radodarno delili,” je dodala.

Pokop pusta na Ptuju. Foto: Stanko Kozel
Pokop pusta na Ptuju. Foto: Stanko Kozel

Branko Brumen, predsednik 59. Kurentovanja in generalni sekretar FECC (Evropske federacije karnevalskih mest), je prepričan, da “smo z letošnjim Kurentovanjem, ki je prvič potekalo pod uradnim pokroviteljstvom UNESCO, pokazali, da si resnično zaslužimo mesto na Reprezentativnem seznamu nesnovne kulturne dediščine človeštva. Kurenti so svoje poslanstvo odlično opravili in s svojimi obhodi prinesli veliko sreče in zadovoljstva, skupaj s tradicionalnimi pustnimi liki in maskami iz 12. držav, s čemer smo se pozicionirali kot največji etnografski muzej na prostem v Evropi. Do Martinovega, ko se v večjem delu Evrope prične nova karnevalska sezona, bomo snovali nove podvige, s katerimi bomo gradili in razvijali prepoznavnost naše dediščine,” pravi Brumen.

Tudi Katja Gönc, direktorica Zavoda za turizem Ptuj, z navdušenjem gleda na pretekle dni: “Etnografski liki in pustne šeme gredo zdaj počivat, mi pa bomo v prihodnjih dneh potegnili črto pod letošnje Kurentovanje in se kaj hitro pričeli ukvarjati z naslednjim. Nedvomno je Kurentovanje po številu obiskovalcev iz Slovenije in tujine kot tudi številu nastopajočih upravičilo sloves enega osrednjih festivalov etnološke in kulturne dediščine v Srednji Evropi. Ogromne zasluge za to imajo prav kurenti, ki v družbi drugih pustnih likov prinašajo posebno mistično energijo in upanje, da so pred nami rodovitni časi,” je dodala Gönčeva.

Po nastopih učencev OŠ Olge Meglič in OŠ Mladika je razigrane Ptujčanke in Ptujčane, ki so danes s svojim delom zaključili že opoldne, zabaval ansambel Štajerski zvoki. K dobremu vzdušju so pripomogli tudi gostinski lokali s svojo ponudbo. Na Mestnem trgu je obiskovalce pred in po pokopu pusta zabaval Omar Naber.

59. Kurentovanje, ki je letos potekalo v znamenju 1950. obletnice prve pisne omembe Ptuja v antičnih pisnih virih, se tako zaključuje. 11 dni je bil Ptuj največji muzej etnografske nesnovne kulturne dediščine na prostem v Evropi. Naslednje leto nas čaka jubilejno, 60. Kurentovanje.

Deli z ostalimi:

Druge novice

Dodaj komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Anketa

Ali menite, da nam bodo tehnologije še izboljšale kakovost življenja?

Loading ... Loading ...