18:42, torek, 15.10.2024
Maribor
Maribor
Current weather

Program »Umovadba« v Mariborski knjižnici

FOTO: Mariborska knjižnica

V Mariborski knjižnici z raznolikimi vsebinami aktivno posegamo v družbeni prostor, odzivamo se na različne družbene pojave, sistematično in ciljano spodbujamo tudi dejavnosti na področju vključevanja ranljivih skupin.

Ob spremljanju naraščajočega pojava demence in že obstoječih praksah nekaterih splošnih knjižnic doma in v tujini, smo v sodelovanju z Zavodom Aloja, Maribor, vzpostavili program »Umovadba«.

Vodita ga mag. socialne gerontologije Lidija Breznik – strokovna vodja Zavoda Aloja, Maribor in prostovoljka, dipl. soc. delavka Zvonka Novak – upokojenka z delovnimi izkušnjami iz Centra Naprej in VDC Polž. Program je brezplačen. Namenjen je posameznikom z upadom spoznavnih sposobnosti ter tistim, ki želijo le te ohranjati in krepiti. Poteka v obliki rednih, uro do dve trajajočih tedenskih srečanj v Knjižnici Nova vas (vsako sredo ob 10. uri). Udeleženci s pomočjo iger in didaktičnih pripomočkov iz naše bogate zbirke igrač, igroteke, krepijo spomin, motoriko, senzomotoriko, senzorne zaznave in govorne veščine.

Za zaposlene v Knjižnici Nova vas so pred pričetkom programa izpeljali informativno usposabljanje s področja demence. Program Umovadbe so lepo sprejeli in pomembno doprinesejo k njegovemu izvajanju.

Program se je v zadnjem letu uveljavil, odziv je zelo dober, presegel ja naša pričakovanja. To nakazuje, da je potreba po tovrstnih vsebinah za starejše odrasle v okolju zelo velika. V dobrem letu delovanja se je zvrstilo 35 srečanj, udeležilo se jih je 730 udeleženk in udeležencev. Vadba poteka v skupini, tako je obenem tudi prijeten družabni dogodek, po dogovoru pa tudi individualno.

“V sodelovanju z mag. Lidijo Breznik pripravljamo in dopolnjujemo še sezname pisnega gradiva na temo demence, skupaj obeležujemo različne dogodke ob npr. svetovnem mesecu demence ter na ta način ozaveščamo in senzibiliziramo širšo javnost ter poskušamo tudi z vsebinami, povezanimi s knjižnično dejavnostjo, doprinesti k detabuizaciji pojava demence v družbi. Seznam literature, poimenovali smo ga »Znanje za življenje z demenco«, je dosegljiv na tej povezavi,” so zapisali v sporočilu za javnost.

Deli z ostalimi:

Druge novice

Dodaj komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Anketa

Ali menite, da vaš delodajalec skrbi za dobro počutje zaposlenih?

Loading ... Loading ...