Prenovljena Najstarejša trta na mariborskem Lentu bo letos del programa največjega arhitekturnega festivala pri nas, Odprte hiše Slovenije (OHS). Vodena ogleda bosta v soboto, 12. aprila 2025, ob 12. in 13. uri. Osrednja tematika letošnjega OHS je dediščina za prihodnost, v Mariboru pa bosta na ogled še dva arhitekturna projekta, nastajajoči Center Rotovž (12. 4. ob 10. in 11. uri) in Luft (12. 4. ob 14. uri). Na oglede se je do zapolnitve mest mogoče prijaviti preko spletne strani festivala Odprte Hiše Slovenije.
Najstarejša trta na svetu je največja znamenitost Maribora in vse bolj uveljavljena ikona slovenskega turizma. Prenovljen prostor, poimenovan Najstarejša trta, je danes stičišče gastronomije, dediščine in umetnosti, po stavbi, ki je bila nekoč del mestnega obzidja, pa se vzpenja 450-letna Guinnessova rekorderka, najstarejša vinska trta na svetu. Stavba je bila sezidana v 16. stoletju in vse do danes na južni strani, ki gleda proti reki Dravi, ni doživela bistvenih arhitekturnih sprememb.

Jure Struc, direktor Zavoda za turizem Maribor, je ob odprtju prenovljenega prostora povedal: “V projekt prenove smo vstopili z velikim spoštovanjem do 450-letne trte in njenega obstoječega objekta, ki je bil vrsto let najbolje obiskana turistična znamenitost v Mariboru in širši okolici. S prenovo smo postavili Najstarejšo trto in z njo Maribor, središče gastronomske destinacije Štajerska, na zemljevid vrhunskih turističnih ikon, ki so v ponos ne le Mariborčanom, ampak vsem Slovencem. Zakladnica več kot 200 vin več kot 50 štajerskih vinarjev bo domačim in tujim gostom 365 dni na leto odstirala zgodbe lokalnih vinogradnikov, naše bogate kulturne dediščine, pa tudi sodobne umetnosti.”
Prijavo Najstarejše trte v program festivala OHS je glavni projektant prenove Stojan Skalicky iz podjetja Arhisol d.o.o. utemeljil takole: “Prostor Najstarejše trte je prostor umetnosti – umetnosti življenja štiristoletne trte, umetnosti vina in naših vinarjev, umetnosti Maribora, umetnosti svobodnega pogleda na to, kaj je štiristoletna trta, in umetnosti dobrega počutja. S prenovo prostorov smo ustvarili okvir, da lahko Najstarejša trta nadaljuje svoje poslanstvo svetovnega ambasadorja vinske trte. Osrednji element je velika skupna miza, ki lahkotno lebdi nad mozaikom, hkrati pa povezuje in združuje različne ambiente v nedeljivo celoto.”
Prenova opreme Najstarejše trte je potekala med julijem in decembrom 2024 ter je vključevala gradbeno-obrtniška dela, prenovo električnih in strojnih inštalacij ter digitalizacijo prostora. Glavni izvajalec del je bilo podjetje Kograd IGM d.o.o. Projekt prenove sta sofinancirala Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport in Mestna občina Maribor.
Najstarejša trta: prenovljena dediščina za nova doživetja
Projektanta Stojan Skalicky in Tina Rudolf iz podjetja Arhisol d.o.o. sta novo podobo prostora zasnovala na peščenih tonih zidov in stropa, medtem ko so tla in nova oprema temne barve. Na ta način pridejo do izraza prodajni, degustacijski in razstavni eksponati ter največji talni mozaik pri nas avtorja Igorja Orešiča. Prenovljena okna omogočajo naravno svetlobo in notranjost vizualno povezujejo z zunanjim dogajanjem na Lentu in pri Najstarejši trti.

Med ključnimi novostmi za obiskovalce je dolga degustacijska miza s sedišči, ki se razteza po večjem delu prostora in je namenjena pogostitvi različno velikih skupin. Bogato založena vinoteka ponuja preko 200 vinskih etiket več kot 50 štajerskih vinarjev, po novem pa je ob vinih moč naročiti tudi t. i. grižljaje iz lokalnih sestavin (pohorska bunka, domača šunka, lokalni siri, bučno olje in olje iz grozdnih pešk …), ki jih je ekipa Najstarejše trte oblikovala v sodelovanju z Višjo strokovno šolo za gostinstvo in turizem Maribor.
Skozi celoten prostor obiskovalce nagovarjajo umetniška dela, ki so nastala v produkciji Umetnostne galerije Maribor v sodelovanju s Pokrajinskim arhivom Maribor. Kot pove Jure Kirbiš, kustos v umetnostni galeriji, postavitev ob tem, da ustvarja prijetno vzdušje v prostoru, prikazuje motive, ki so neposredno povezani z Najstarejšo trto, Lentom in širšim območjem starega Maribora, vključujoč karikature Davida Tavčarja kot poosebitve Najstarejše trte, sopotnice zgodovine, tri velike umetniške slike Petje Koceta in serijo umetniških fotografij Lucije Rosc.
Uporabniško izkušnjo dopolnjujejo digitalizirane vsebine, ki v multimedijskem prostoru obiskovalce vodijo skozi spoznavanje vinorodne dežele Podravje in njene vrhunske vinske ponudbe, izbor slednje pa lahko gostje s pomočjo aplikacije na tabličnih računalnikih prilagodijo svojim željam in okusom.