Danes bodo poslanci državnega zbora na izredni seji med drugim opravili splošno razpravo o več zakonodajnih predlogih, ki posegajo na občutljiva družbena področja. Od pomoči pri prostovoljnem končanju življenja do sprememb v šolskem sistemu in pokojninskih dodatkov umetnikom.
Na dnevnem redu je prva obravnava koalicijskega predloga zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, ki bi omogočil, da bi polnoletni bolniki, ki so sposobni samostojnega odločanja, v okviru javne zdravstvene mreže lahko zaprosili za pomoč pri skrajšanju trpečega umiranja – na podlagi informirane in prostovoljne odločitve.
Novela zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja medtem predvideva višja sredstva za investicije, vezana na bruto domači proizvod, ter pomembno novost: soglasje ministra pri imenovanju ravnateljev. Minister bi v določenih primerih lahko ravnatelja tudi razrešil.
Poslanci bodo obravnavali tudi predlog novele zakona o izvajanju rejniške dejavnosti, ki predvideva enotno oskrbnino za vse otroke, dodatek za namestitev sorejencev ter počitniški dodatek. Nezaposleni rejniki bi bili po novem upravičeni tudi do plačila prispevkov za socialno varnost.
Med pomembnejšimi točkami je tudi predlog zakona o individualnih naložbenih računih, s katerim želi vlada spodbuditi vlaganje prihrankov prebivalstva, okrepiti domači kapitalski trg ter razširiti možnosti financiranja gospodarstva.
V politično občutljivem kontekstu pa bodo razpravljali tudi o predlogu SDS za razveljavitev zakonske podlage za podeljevanje dodatkov k pokojninam umetnikom. Predlog prihaja tik po nedavnem referendumu, na katerem so volivci zavrnili zakon o dodatku za izjemne umetniške dosežke. Če bi bil predlog SDS sprejet, bi odpravil še obstoječi zakon iz leta 1974, ki omogoča posebno priznanje in pokojninsko odmero za posameznike z izjemnimi zaslugami.