Oblasti na Češkem in Poljskem ob poplavah prebivalce svarijo, naj upoštevajo navodila reševalnih služb. V Romuniji je umrlo pet ljudi, po eno smrtno žrtev so potrdili na Poljskem in v Avstriji. Evakuirali so več tisoč ljudi, poplavljene so številne ceste, oviran je železniški promet. Slovenska vlada je obljubila odziv v primeru poziva k pomoči.
Vremenske razmere na Češkem, Poljskem in v Avstriji so se močno poslabšale po prihodu neurja Boris, ki je nad Srednjo Evropo prineslo obilne padavine s poplavami in številnimi drugimi nevšečnostmi. Težave se nadaljujejo tudi v Romuniji, kjer je število smrtnih žrtev poplav danes naraslo s štirih na pet.
Češki premier Petr Fiala je spričo zaostrenih razmer državljane danes pozval, naj ob naraslih vodostajih rek in nevarnosti poplav upoštevajo navodila reševalnih služb. Nekateri namreč ne upoštevajo ukazov za evakuacijo in nočejo zapustiti svojih stanovanj ali hiš, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
“S tem ne ogrožajo le sebe, ampak tudi pripadnike reševalnih služb, ki jih morajo potem reševati. Kdor meni, da so preventivni ukrepi nepotrebni, se moti. Pričakovati moramo, da najhujše še ni za nami,” je Fiala dejal v izjavi na javni televiziji ČT.
Tako na Češkem kot na Poljskem so izdali ukaze za evakuacijo za več tisoč ljudi. Na Češkem pogrešajo štiri ljudi, na Poljskem pa so potrdili prvo smrtno žrtev, potem ko je starejši moški utonil, ko je poplavilo njegov dom v vasi pri mestu Klodzko blizu poljsko-češke meje.
“Razmere so zelo dramatične, najbolj v dolini Klodzko na jugozahodu države,” je danes po kriznem sestanku s tamkajšnjimi oblastmi povedal poljski premier Donald Tusk. Tudi on je pozval prebivalce, naj se zavedajo nevarnosti in naj ne zavračajo evakuacij.
Poplave so prizadele zlasti jugozahod Poljske in večji del Češke, kjer je danes več kot 250.000 gospodinjstev ostalo brez elektrike, največ ravno na območjih ob meji s Poljsko. Oviran je cestni in železniški promet, potem ko so podrta drevesa padla na ceste in na tire. Številne ceste in železnice je poplavilo. Poljske železnice so do nadaljnjega odpovedale vse vlake, ki vozijo na Češko.
Težave imajo tudi v severni Avstriji, kjer je danes ob posredovanju v poplavljeni stavbi umrl gasilec, so po navedbah francoske tiskovne agencije sporočile oblasti v zvezni deželi Spodnja Avstrija, ki obkroža prestolnico Dunaj.
“V Spodnji Avstriji doživljamo težke in dramatične ure. Za mnoge bodo to najtežje ure v njihovem življenju. Storili bomo vse, kar je v naši moči, da zadržimo vodo in zaščitimo ljudi,” je dejala deželna glavarka Johanna Mikl-Leitner.
Na Dunaju je moten promet na podzemni železnici, avstrijski železniški prevoznik ÖBB pa je odpovedal večino vlakov južno od Donave.
Meteorologi pričakujejo, da se bodo padavine v Srednji Evropi nadaljevale še do ponedeljka. Opozorilo pred poplavami so za ponedeljek in torek izdali tudi v Budimpešti. Oblasti na Poljskem, Češkem in v Avstriji državljane pozivajo, naj se izogibajo potovanjem, če je le mogoče.
Slovenska vlada je medtem sporočila, da se bo Slovenija odzvala brez oklevanja, če bo katera od prizadetih držav zaprosila za mednarodno pomoč, saj “še pomnimo njihovo pomoč” ob katastrofalnih poplavah, ki so avgusta lani prizadele Slovenijo.
Pomoč prizadetim državam je ponudila tudi EU. Evropski komisar za krizno upravljanje Janez Lenarčič je na omrežju X sporočil, da nacionalnim oblastem pomaga evropska služba za spremljanje podnebnih sprememb Copernicus in da je EU pripravljena na nadaljnjo pomoč. Slednje je potrdila tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, ki je ob tem izrazila solidarnost z vsemi prizadetimi državami in žrtvami poplav.
Vir: sta