Pred dnevi je zasneženo idilo na Rogli pretresla huda nesreča. V nesreči se je hudo poškodovala komaj 12-letna deklica.
Sankali sta se v popolni temi
Le nekaj dni pred svojim rojstnim dnem je skupaj s prijateljico sankala na delu smučišča, ki je bil izven obratovalnega časa. Sproščeno otroško zabavo je v hipu prekinila nesreča. 12-letnica je s prijateljico v temi, izven obratovalnega časa, sankala na delu smučišča, ki ni namenjen sankanju. V popolni temi je izgubila nadzor in trčila v ograjo.
Na nas se je obrnil vir, ki naj bi bil blizu družine. Dejal nam je, da naj bi od trenutka nesreče do sprejema v UKC Maribor minilo več ur. Po besedah direktorja ZD Slovenske Konjice Dejana Verhovška je bila intervencija na lokaciji spodnje postaje Jurgovo, Rogla. “Če veste, kje je ta lokacija, potem lahko že sami razumete ali izračunate, da sam prihod na intervencijo (iz Slovenskih Konjic), oskrba pacienta na terenu in prevoz iz mesta nesreče do bolnišnice (UKC Maribor) že normalno traja več časa. Sicer niste v vaših vprašanjih opredelili koliko je mišljeno pod navedbo »več ur«. Čase smo preverili in glede na lokacijo intervencije, predvideno časovno oskrbo in potem vožnja do UKC Maribor, so ti časi povsem v mejah pričakovanega.”
V večernih urah helikopter ni več na voljo
Tistega večera naj bi po besedah anonimne bralke, bil dežurni zdravnik, ki je prišel na kraj nesreče, specialist radiologije. Po njenih besedah naj ne bi znal niti pravilno nastaviti intubacije. Prav tako se sprašujejo, zakaj na kraj ni bil poslan helikopter. Menijo, da bi s pomočjo helikopterja intervencija stekla bistveno hitreje. Iz Zdravstvenega doma Slovenske Konjice so so lokalec.si pojasnili, da helikopterska nujna medicinska pomoč po 19. uri ni več na volj.: “To tudi zaposleni v dežurni službi vedo. Kljub temu so to možnost preverili.”
“Vsi, ki se vključujejo v dežurno službo izpolnjujejo pogoje za opravljanje te službe”
Po besedah direktorja ZD Slovenske Konjice Dejana Verhovška, imajo vsi dežurni zdravniki ustrezna usposabljanja. “Dežurno službo opravljajo zdravniki specialisti družinske medicine, urgentne medicine, pediatrije… in specializanti. Vsi, ki se vključujejo v dežurno službo izpolnjujejo pogoje za opravljanje te službe, imajo opravljena ustrezna usposabljanja in pridobljena znanja, ki jih redno obnavljajo. Prav tako tudi vsi reševalci, ki sodelujejo v nujni medicinski pomoči. Vse to izpolnjuje tudi zdravnik specializant radiologije, ki je navedeni dan posredoval skupaj z ekipo še treh reševalcev na mestu nesreče. Specializantom je na voljo tudi telefonska konzultacija z zdravnikom specialistom urgentne ali družinske medicine, kar je v tem primeru bilo tudi uporabljeno.”
Deklica je hudo poškodovana. Po zadnjih informacijah policije, v življenjski nevarnosti. Neuradno pa naj bi utrpela hude poškodbe glave.
“Za vsa ostala vprašanja, ki jih naslavljate na nas, pa gre za sistemsko problematiko organizacije službe nujne medicinske pomoči v Sloveniji: Organizacija HNMP in Splošno pomanjkanje zdravnik specialistov urgentne medicine,” se glasi eden izmed odgovorov, ki nakazuje, da tudi sam meni, da bi morala biti nujna medicinska pomoč organizirana drugače. Povprašali smo ga še, kako bi moral po njegovem mnenju sistem funkcionirati, da bi bil kvalitetnejši. “Zagotovo je to 24 urna HNMP in več zdravnikov specialistov urgentne medicine na terenu. Sistem NMP je zelo kompleksen in specifičen v Sloveniji ter zajema več področij, ki jih je potrebno upoštevati pri organizaciji NMP, zato je to težko napisati v nekaj stavkih.”
Ekipa naj bi naredila vse, kar je v njihovi moči
Direktor ZD ob koncu še doda. “Razumemo družino, da je ob nesreči prizadeta in si želimo, da bo deklica čimprej dobro okrevala. Vsi si želimo, da bi v primeru nesreče, ki nas doleti, bila oskrba na mestu in hitro/takoj. Verjamemo, da je ekipa nudila oskrbo in prevoz v skladu s strokovnimi smernicami in je naredila kar je bilo v njihovi moči. Je pa vsako zdravstveno stanje, ki nastane zaradi poškodbe, nepredvidljivo za samo oskrbo in potek intervencije.”
“Klic je bil prepoznan kot intervencija najvišje stopnje nujnosti”
Dispečerska služba zdravstva nam je odgovorila: “Klic o nesreči je bil v DCZ Maribor prevezan preko Regijskega centra za obveščanje Maribor (112). Klic je bil prepoznan kot intervencija najvišje stopnje nujnosti. Aktivirani sta bili dve ekipi nujne medicinske pomoči, v katerih sestavi je bil tudi zdravnik. Glede na lokacijo in čas nastanka dogodka, zahtevnost intervencije ter razpoložljive vire NMP v času nastanka dogodka so bili intervencijski časi v okviru pričakovanih.”