Na naš naslov so se obrnili zaposleni iz Poštno-logističnega centra Maribor, kjer so izrazili nezadovoljstvo nad trenutnimi delovnimi pogoji. Po njihovih besedah pritiski na zaposlene presegajo vse razumne meje, še posebej v prazničnem času, ko je promet s pošiljkami povečan.
Nevzdržni delovni pogoji in očitki o izgorelosti
Zaposleni navajajo, da se vsakodnevno soočajo z izjemno visokimi zahtevami. Dostavljavci naj bi morali dnevno dostaviti tudi do 200 paketov na zaposlenega.
Pošta Slovenije te navedbe zavrača: “Posamezen dostavljavec se v času povečanega prometa v nobenem primeru ne približa količini 200 paketov, pri čemer je treba upoštevati, da je v nekaterih primerih vključenih po več paketov za isto stranko. Povprečje dostavljenih paketov v oddelku, kjer opravljajo paketno dostavo omenjeni zaposleni, je bilo v mesecu novembru 99 paketov dnevno na zaposlenega, v mesecu decembru pa 112. Za primerjavo – specializirane dostavne službe v povprečju dostavijo od 150 do 200 paketov dnevno na zaposlenega.
Hkrati poudarjajo, da povečane količine obvladujejo s številčnejšo zasedbo, vključno s študenti, upokojenci in zaposlenimi iz drugih oddelkov: “Pošta Slovenije vseskozi objavlja razpise za prosta delovna mesta v dostavi. V oddelku, kjer opravljajo paketno dostavo omenjeni zaposleni, je bilo dodatno zaposlenih osem študentov, na pomoč pa, kot navedeno, priskočijo tudi zaposleni iz strokovnih služb.”
Vprašanje o izgorelosti med zaposlenimi pa v podjetju zavračajo, saj naj bi povprečno število bolniških odsotnosti znašalo le 2,8 dneva na zaposlenega na mesec. Po njihovih podatkih to ne odstopa od povprečja v podjetju.
Dolg delovnik in težave s parkiranjem
Med očitki delavcev je tudi trditev, da nekateri dostavljavci delajo po 12 ur dnevno, kar Pošta Slovenije zanika. Po njihovih pojasnilih delo 12 ur na dan sicer dopušča zakonodaja o neenakomerni razporeditvi delovnega časa, vendar tega ne prakticirajo.
Težave pa naj bi se pojavljale pri parkiranju na dostavnih območjih. Po navedbah podjetja so dostavljavci letos prejeli le dve kazni zaradi parkiranja.
Prejeli bodo nove obleke
Delavci so opozorili tudi na neustrezno nepremočljivo opremo. Pošta Slovenije potrjuje, da bodo v prvi tretjini prihodnjega leta dostavljavci prejeli nove dežne obleke, saj trenutne že presegajo rok uporabe: “Tudi dostavljavci, ki opravljajo dostavo s srednjimi dostavnimi vozili, imajo dežno obleko. Predvidoma v prvi tretjini prihodnjega leta bodo zaposleni, ki opravljajo dela v dostavi, prejeli nove dežne obleke (tisti, ki jim bo potekel rok uporabe sedanje dežne obleke, sčasoma pa torej vsi zaposleni).”
Božičnica pod vprašajem
Zaposleni so izrazili razočaranje nad negotovostjo glede božičnice. V Pošti Sloveniji za Lokalec.si na to odgovorijo: “V Kolektivni pogodbi Pošte Slovenije je določen način izplačila dela plače za poslovno uspešnost. Poslovna uspešnost se izplačuje v decembru tekočega leta, če so seveda izpolnjeni vsi pogoji, določeni v kolektivni pogodbi.”
V skladu z nedavno podpisanim dogovorom z obema sindikatoma, bodo zaposleni že v začetku januarju prihodnje leto prejeli del regresa za letni dopust v višini 350 EUR. Celotni regres v letu 2025 bo znašal 2.350 EUR na zaposlenega (lani 2.000 EUR), še pojasnijo.
Promet je konec leta povečan
Ob povečanem prometu, ki traja od konca novembra do božično-novoletnih praznikov, so delovne obremenitve pričakovano višje. Medtem ko Pošta Slovenije zagotavlja, da izvaja ukrepe za prilagoditev povečanemu obsegu dela, nekateri zaposleni opozarjajo na izgorelost in pritiske, ki po njihovih besedah presegajo zdrave meje.
Očitno je, da se stališča delodajalca in zaposlenih v marsičem razlikujejo, kar odpira vprašanje, kako izboljšati delovne pogoje v logistiki, ki je v prazničnem času ključnega pomena za mnoge prebivalce.