07:28, pet, 29. Mar

Praznična Živa knjižnica





Že tretjič letos bo v organizaciji Mladinskega kulturnega centra Maribor v centru Maribora potekala Živa knjižnica, tokratna izvedba pa bo praznična. Metoda Žive knjižnica je zaradi svojega preprostega in inovativnega pristopa v preteklosti požela zelo pozitiven odziv javnosti, saj aktivno ozavešča in izobražuje o vrednotah, človekovih pravicah ter spodbuja razpravo o predsodkih in stereotipih v slovenski družbi. Praznična Živa knjižnica bo potekala 13. decembra 2013 na Živem dvorišču, na Gosposki ulici 28, v centru mesta Maribor.

Dobre izkušnje sodelujočih iz izvedenih preteklih Živih knjižnic so organizatorjem služile kot (s)pobuda pri pripravljanju še zadnje knjižnice letos. Ta bo obarvana praznično, med pogovori in druženjem bo vel vonj po božičnih piškotih, medu in cimetu.

V Živi knjižnici knjige govorijo. Obiskovalci oziroma »bralci« imajo v varnem prostoru možnost pogovora s predstavniki/predstavnicami manjšin, družbeno ogroženih skupin oziroma vsemi tistimi, ki se zaradi svoje osebne okoliščine (npr. invalidi, starejše osebe, istospolno usmerjeni, brezposelni, Romi …) v vsakodnevnem življenju srečujejo s predsodki in stereotipi. Branje poteka v obliki pogovora, ki traja največ 45 minut. Prav spodbujanje razprave o diskriminaciji, s katero se posamezniki in posameznice srečujejo, ter predstavitev njihove realnosti je cilj projekta Živa knjižnica.

Ko bralec/ka (torej obiskovalec/obiskovalka) pride v Živo knjižnico, se, tako kot v “navadni knjižnici” registrira, dobi izkaznico, polista po knjižnem katalogu (kjer so zbrani vsi profili “živih” knjig) in si eno izbere. Izposoja “žive” knjige poteka za določen čas, bralci pa si lahko, potem ko knjigo preberejo in jo vrnejo, če želijo, izposodijo novo. Bralec je lahko kdorkoli, ki si želi širiti obzorja, spoznavati sebe in druge, nenazadnje pa se tudi soočiti z lastnimi stereotipi in predsodki.

Živa knjižnica bo odprta: v petek, 13. decembra, med 15. in 19. uro, na Živem dvorišču, Gosposka ulica 28.

Metodo Žive knjižnice je razvila danska mladinska nevladna organizacija »Ustavi nasilje« (Foreningen Stop Volden) kot del aktivnosti, ki jih je organizacija nudila obiskovalcem glasbenega festivala Roskilde leta 2000. Takoj po organizaciji prve Žive knjižnice je postalo jasno, da so potenciali projekta neizmerni, inovativna metoda pa je pritegnila pozornost Evropskega mladinskega centra v Budimpešti, kjer je knjižnica leta 2001 bralce vabila na glasbenem festivalu Sziget. Od takrat metoda žive knjižnice živi v več kot 60 državah po svetu.

Živa knjižnica v Mariboru bo zopet ponudila pestro zasedbo knjig, ki so pripravljene na branje. Smo pripravljeni prepoznati svoje predsodke in stereotipe ter se soočiti z njimi?

Druge novice

Dodaj odgovor

Prosimo izpolnite preden nadaljujete! *

S klikom na gumb "Objavi komentar" se strinjate s pravili komentiranja.