16:55, čet, 25. Apr

Poletno druženje mladih celiakašev iz Slovenije





Sekcija mladih Slovenskega društva za celiakijo bo v okviru projekta LQ-CELIAC, ki ga vodi Mestna občina Maribor, po zgledu madžarskih kolegov organizirala drugi poletni mednarodni tabor za mlade bolnike s celiakijo. Na taboru, ki bo med 24. in 28. julijem potekal v Termah Lendava, se bo zbralo 40 mladih celiakašev med 18. in 26. letom starosti iz Slovenije in Madžarske.

Podobno kot lani v madžarskem Szombathelyju, bodo imeli udeleženci možnost bolje spoznati svojo bolezen, ki jih ne omejuje, temveč jih skozi posebno brezglutensko dieto združuje in povezuje in jim omogoča kakovostno življenje, kakršnega živijo tudi njihovi vrstniki brez celiakije. Sodelovali bodo pri raznovrstnih športnih in zabavnih aktivnostih, njihovo preživljanje prostega časa pa bo tudi izven družinskega okolja brezskrbno, saj bo vsa hrana pripravljena po načelih brezglutenske diete.

Dolgoletna predsednica SDC Breda Kojc bo pripravila predavanje o celiakiji, ki bo simultano prevajano v madžarščino, mladi celiakaši pa o celiakiji in dieti ne bodo samo poslušali, temveč se bodo lahko tudi sami naučili, kako pripraviti odlične brezglutenske jedi. Po vzoru lanskega mednarodnega tabora odraslih bolnikov s celiakijo so se člani mladinske sekcije Slovenskega društva za celiakijo namreč odločili kar za dve kuharski delavnici.

»Prvo kuharsko delavnico, v kateri bomo pekli burek, bo vodila naša inovativna kuharica brezglutenske hrane Majda Jurše, ki je sicer tudi mama 19 letnega celiakaša. Burek pa ne bo poseben samo zaradi brezglutenskih sestavin – v dolžino bo namreč meril kar okoli 2 metra.
Ker želimo madžarskim udeležencem predstaviti tudi odlično slovensko jed, smo pripravili še drugo delavnico, v kateri bomo pod vodstvom kuharja iz Term Lendava, ki je tudi zmagovalec Bogračfesta, pripravili brezglutenski bograč. K bograču bomo postregli tudi svež brezglutenski kruh, ki ga bomo prav tako pripravili in spekli sami. Obema delavnicama bosta seveda sledili pojedini, po katerih gotovo ne bo veliko ostalo,« je povedal Domen Fras, vodja mladinskega tabora v Termah Lendava ter predsednik Slovenskega društva za celiakijo.

Ob vseh naštetih aktivnostih se bodo mladi celiakaši z obeh strani meje štiri dni družili z vrstniki in tako dobili nove prijatelje, poleg izmenjave izkušenj pa bodo letos prvič izmenjali tudi znanje jezika. Slovenski celiakaši se bodo naučili nekaj najpomembnejši madžarskih besed, izrazov in fraz, ki jim bodo prišle prav ob obisku sosednje države, njihovi madžarski vrstniki pa se bodo spoznali z osnovami slovenščine.

DODATNE INFORMACIJE
O celiakiji in brezglutenski dieti

Celiakija je kronična bolezen tankega črevesa, pri kateri morajo bolniki iz svoje prehrane izključiti vse prehranske izdelke, ki vsebujejo gluten (beljakovina, ki se nahaja v pšenici, ječmenu, ovsu in rži). Kot posledica uživanja glutena se pri njih med najpogostejšimi simptomi pojavljajo prebavne motnje, zdravstvene težave zaradi pomanjkanja vitaminov in drugih sestavin hrane ter padec odpornosti organizma. Bolezen se zelo pogosto kaže tudi z neznačilnimi znaki in lahko prizadene številne organske sisteme, zato je potrebno zgodnje odkrivanje, saj le pravočasno zdravljenje lahko prepreči razvoj težkih zapletov bolezni.

Po rezultatih trenutnih raziskav se celiakija pojavlja pri več kot 1% celotne populacije, kar bolezen uvršča med najpogostejše kronične bolezni razvitega sveta nasploh. Diagnosticiranje celiakašev pa je v številnih regijah Evrope žal še vedno zelo nizko, kar velja še posebno za območja, ki so oddaljena od pomembnih medicinskih središč. Nemalokrat se tako zgodi, da bolnik diagnozo od pojava prvih simptomov išče tudi več kot 10 let.

Edini način zdravljenja celiakije je stroga doživljenjska brezglutenska dieta, saj že najmanjše količine glutena (20 ppm oz. delcev na milijon) v prehrani teh bolnikov lahko privedejo do hudih dolgoročnih zapletov bolezni in lahko vodijo tudi v razvoj malignih bolezni.

O projektu LQ-CELIAC
V projekt LQ–CELIAC je vključenih pet projektnih partnerjev iz Slovenije in Madžarske – Mestna občina Maribor, Univerzitetni klinični center Maribor, Slovensko društvo za celiakijo ter Bolnica Szombathely in Društvo za celiakijo Železne županije iz mesta Szombathely na Madžarskem. Do junija 2014 bodo izvedli serijo aktivnosti, s katerimi želijo odkriti nove bolnike s celiakijo, povečati ozaveščenost širše javnosti o problematiki bolezni, izboljšati življenje celiakašev na obmejnem območju severovzhodne Slovenije in jugozahodne Madžarske ter povečati njihovo čezmejno mobilnost. Projekt v vrednosti 627.000 EUR sofinancira Evropski sklad za regionalni razvoj v okviru Operativnega programa čezmejnega sodelovanja Slovenija – Madžarska 2007 – 2013.

Druge novice

Dodaj odgovor

Prosimo izpolnite preden nadaljujete! *

S klikom na gumb "Objavi komentar" se strinjate s pravili komentiranja.