19:12, čet, 28. Mar

Odlagališče Gajke na Ptuju tik pred zaprtjem





Ptujski mestni svetniki so na včerajšnji seji med drugim potrdili finančni načrt in načrta obvladovanja tveganj v zvezi z obratovanjem odlagališča v Gajkah. Vse bolj pa postaja jasno, da tam odlagališča v prihodnje ne bo več, o čemer bodo svoje že naslednji teden še enkrat povedali krajani Spuhlje na zboru občanov.

Kot je pojasnil ptujski župan Miran Senčar, so na seji potrdili poroštvo za 370.000 evrov visoko finančno jamstvo, ki ga morajo kot upravljavec odlagališča zagotoviti Javne službe Ptuj.

Sicer pa nameravajo po županovih besedah v Gajkah ohraniti le tiste dejavnosti, ki ne vplivajo na okolje in ne povzročajo smradu, torej obdelavo bioloških odpadkov in zbirni center, morda tudi sortirnico, mešane odpadke pa bodo vozili v Celje.

S tem bi izkoristili zgodovinsko priložnost v tem mandatu, da se preneha odlagati smeti tam, kamor se bo v naslednjih 50 ali 60 letih širilo mesto. Hkrati lahko kljub zaprtju ohranimo delovna mesta v teh objektih,” je dejal Senčar in tako napovedal postopek zapiranja odlagališča, ki se mu je dovoljenje za odlaganje izteklo konec preteklega leta.

Na Ptuju bodo za izvedbo sanacije morali po županovih besedah zaprositi za spremembo oziroma izdajo novega okoljevarstvenega dovoljenja za zapiranje, v katerem bo določeno, na kakšen način se lahko območje uredi, ob tem pa bodo morali zagotoviti še 30-letni monitoring.

Ekspertna skupina, ki jo je Senčar imenoval že lani, je ugotovila, da bi zapiranje stalo okoli 1,2 milijona evrov, pri čemer pa kljub dejstvu, da so na to odlagališče prihajale smeti iz večine občin Spodnjega Podravja, na solidarnost ostalih po njegovem mnenju ne gre računati.

sej mop

Mestna občina Ptuj je namreč edini lastnik odlagališča, saj je prejšnje vodstvo občine pri ambicioznih načrtih za razvoj eko-industrijske cone želelo ves dobiček zadržati zase, pravne podlage, da bi ostale občine prisilila k sodelovanju, pa tako zdaj ni.

Mestni svet je ob tem potrdil imenovanje Katje Gönc za v. d. direktorico novoustanovljenega zavoda za turizem, Senčar pa je napovedal, da bodo na aprilski seji imenovali še člane sveta zavoda, ta pa bo predvidoma do julija izvedel postopek za imenovanje rednega direktorja. Kljub temu bodo z delom začeli takoj, župan pa je prepričan, da bodo prvi rezultati vidni zelo kmalu.

Ob tem so svetniki prižgali tudi zeleno luč za sanacijo strehe na nekaj let starem prizidku Osnovne šole Ljudski vrt, kjer je po montaži sončne elektrarne začela puščati vsega pet let stara strešna kritina. Ob tem so že sprožili pravne postopke, s katerimi bodo od izvajalcev del zahtevali povrnitev škode, saj bo za sanacijo okoli 2000 kvadratnih metrov ostrešja občina morala odšteti 330.000 evrov.

Vir: STA

Druge novice

Dodaj odgovor

Prosimo izpolnite preden nadaljujete! *

S klikom na gumb "Objavi komentar" se strinjate s pravili komentiranja.