09:34, tor, 23. Apr

Gobe so pričele rasti!!





Novica vikenda je, da so pričele rasti najbolj cenjene in poznane gobe – jurčki in lisičke. Rastejo v višjih predelih Pohorja, nad 900m.

Priporočamo sprehos po gozdu, če že neboste našli gob, pa uživajte v hladu in lepotah pohorskega gozda.

Za obnovitev znanja, vam nudimo še kratek opis omenjenih gob:


Bolétus áestivalis, Poletni goban (Pšeničnik, Jurček)

(Paulet) Fr. (1838)
Rod: Boletus (Gobani)
Bolétus aestivális, poletni goban
Bolétus aestivális – užitna

ZNAČILNOST: Od ostalih gobanov z belo trosovnico ga ločujemo po suhem, žametastem klobuku, ki v suši razpoka. Običajno ima dolg bet, z belo ali rjavo mrežico in postane hitro črviv.

KLOBUK: 5-20 cm, najprej polkrožen z močno podvihanim robom, nato izbočen in zravnan, blazinast, suh, žametastega izgleda, svetlo rjav, poredko temnejši, kožica ni lupljiva, v suši pa rada razpoka.

TROSOVNICA: najprej bela, zgrajena iz navpičnih cevk, luknjice so drobne, bele, nato rumene in končno olivno zelene. Pri starih gobah postanejo večje, da lahko trosi lažje odpadajo.

BET: 7-15 x 2-5 cm, sprva trebušast, nato se razpotegne in postane betičast, valjast, včasih rahlo ukrivljen, proti vrhu ožji, belkast, svetlo rjavkast, z belo ali rjavo mrežico.

MESO: belo, mehkejše kot pri drugih gobanih, zelo okusno in prijetnega vonja. Žal je hitro črvivo.

TROSI: 14-17 x 4,5-7,5 mikronov, vretenasti, trosni prah je olivno rjave barve.

RASTIŠČE: posamično ali v skupinah, pod listavci, od zgodnjega poletja do pozne jeseni, razmeroma pogosto.
Čas rasti: -V-VI-VII-VIII-IX-X-

UPORABNOST: odlična, vsestranska, za konzerviranje in sušenje.

Pri nepazljivem nabiranju ga dokaj hitro zamenjamo z Žolčastim grenivcem (Tylopilus felleus), ki ima sprva tudi belo trosovnico, kasneje pa z dozorevanjem trosov postane rožnata. Če ga pomotoma narežemo med gobane, postane jed nevzdržno grenka, vendar ni hudo strupen, v malih količinah ni škodIjiv. Lahko nam pa škodujejo prestari jurčki! Ko je trosovnica že povsem zelena, je že v fazi razkrajanja, zato se s takšno gobo lahko zastrupimo, kot da bi pojedli pokvarjeno meso. Tudi takšnih gob, ki komaj pokukajo iz zemlje, ni vredno pobrati.

Cantharéllus cibárius, Navadna lisička


Fr. (1821)
Rod: Cantharellus (Lisičke)
Cantharéllus cibárius, navadna lisička
Cantharéllus cibárius – užitna

ZNAČILNOST pri nas uspeva več različkov, od bele, blede, oranžne do ametistne barve. Spoznamo jo po letvičastih lističih, ki potekajo daleč po betu navzdol, proti robu pa so viličasto razcepljeni.

KLOBUK: 2-12 cm, sprva droben, polkrožen, nato izbočen s podvitim robom, kasneje se razpre in ima oster, valovit rob, osredje pa je pri starih gobah nekoliko vdrto. Površina je gladka (luskata pa pri ametistnem, luskatem različku (var. amethysteus), belkasta ali intenzivno oranžno rumena.

TROSOVNICA: oranžno rumena, gubasti lističi ali letvice so razmeroma redke, potekajo polagoma po betu navzdol, proti robu pa se večkrat viličasto razcepijo in močno zgostijo.

BET: 3-7 x 0,4-1,5 cm, valjast, ukrivljen, poln, trd, proti dnišču je običajno nekoliko ožji, gladek in enake barve kot klobuk.

MESO: belo, trdo, pod površino klobuka je rumenkasto, prijetnega vonja ter nekoliko pekočega in trpkega okusa.

TROSI: 8-12 x 5-7 mikronov, elipsasti, gladki, neamiloidni, trosni prah je bledo rumenkast.

RASTIŠČE: skupinsko, pod listavci in iglavci, od začetka poletja do pozne jeseni, razmeroma pogosto, vendar v upadanju.
Čas rasti: -V-VI-VII-VIII-IX-X-

UPORABNOST: odlična, vsestranska, dobra in nekoliko precenjena.

Kadar so tudi letvice ali žilice vijoličasto obarvane, je to Čokata žilolistka (Gomphus clavatus), ki je prav tako užitna. Včasih so jo imenovali Čokata lisička, stara pa je rjavkastih odtenkov. Ponekod je pogost beli različek Navadne lisičke (Cantharellus cibarius var. albus), ki je tudi užiten. Če pa najdemo bolj drobne primerke lisičk, ki imajo rožnato rdeč odtenek, površina klobuka pa je zelo drobno luskata (pod lupo), potem gre za Žametno ali Friesovo lisičko (Cantharellus friesii), ki je prav tako užitna. Divji lisičkovec (Hygrophoropsis aurantiaca) ima trosovnico iz zelo gostih lističev in precej temen bet. Surov je strupen.

Druge novice

Dodaj odgovor

Prosimo izpolnite preden nadaljujete! *

S klikom na gumb "Objavi komentar" se strinjate s pravili komentiranja.