16:44, sob, 20. Apr

Skupaj smo pohodili sladkorno bolezen





Sladkorna bolezen postaja eden najresnejših zdravstvenih problemov našega časa. Že pred leti je bilo samo v Sloveniji kar 125.000 oseb s sladkorno boleznijo. Društva diabetikov (člani Zveze društev diabetikov Slovenije) so tudi letos ob svetovnem dnevu sladkorne bolezni organizirala pohode, ki so bili tokrat združeni pod skupno ime Pohodi sladkorno bolezen.
S pohodi smo želeli opozoriti okolico na sladkorno bolezen, na tisoče oseb, ki se vsak dan spoprijemajo s to boleznijo, ter na nujnost takojšnjega ukrepanja, predvsem na telesno dejavnost in pravilno prehrano.

Sladkorna bolezen je neozdravljiva presnovna motnja, za katero je značilna povišana koncentracija sladkorja v krvi. Zvišan krvni sladkor povzroča okvaro oz. dolgoročno celo odpoved delovanja različnih organov. Med hudimi zapleti sladkorne bolezni so slepota, amputacije, srčni infarkt, možganska kap in odpoved ledvic.

Sladkorna bolezen je množična in njena pogostnost strmo narašča. Po zadnjih epidemioloških podatkih iz leta 2007 je v Sloveniji kar 125.000 bolnikov s to boleznijo. Vsako leto začne približno 4000 novih bolnikov jemati zdravila za zniževanje krvnega sladkorja. Zagotovo ima vsak od nas svojca, znanca ali prijatelja s sladkorno boleznijo. Vidimo, kako sladkorna bolezen vpliva na njihovo življenje in njihove najbližje, kako se vsakodnevno spoprijemajo s skrbjo za svoje zdravje, pravilnim prehranjevanjem, gibanjem, merjenjem krvnega sladkorja, z jemanjem več vrst zdravil v pravih odmerkih ob pravem času.


Sladkorna bolezen je bolezen sodobnega časa in sodobnega človeka, ki se premalo giblje, uživa nezdravo prehrano, kadi in pije preveč alkohola. Zato lahko ta bolezen doleti marsikaterega od nas. Kljub temu njen nastanek lahko odložimo ali celo preprečimo že s spremembo življenjskega sloga. Če pa se sladkorna bolezen že ugotovi, je ključna usposobljenost osebe s sladkorno boleznijo, kako uspešno vodi to bolezen, saj prav vsakodnevne odločitve te osebe vplivajo na uspešnost zdravljenja. Zato vsak s sladkorno boleznijo potrebuje veliko znanja o tej bolezni ter izjemno motivacijo in samozavest – to prejme tako od zdravstvenega osebja kot tudi od najbližjih in iz okolja, v katerem živi.

Pomembna naloga društev bolnikov s sladkorno boleznijo je ozaveščanje in spodbujanje družbe, da bo prepoznala pomen zdravega načina življenja za preprečevanje sladkorne bolezni in bremena življenja z njo. Zato smo ob svetovnem dnevu sladkorne bolezni v več krajih v Sloveniji organizirali pohode, ki so bili letos združeni pod skupno ime Pohodi sladkorno bolezen.

V Dravogradu so se na pohodu članom Društva diabetikov Dravograd POLŽKI pridružili učenci OŠ Dravograd v spremstvu učiteljice ge. Vide Jaušovec in OŠ Šentjanž, ge. Marinke Mori in ravnateljice ge. Dragice Jurjec. Pohod je potekal 14. novembra 2011, z začetkom ob 11.45 uri od osnovne šole Dravograd čez dravski most na Mežo in nazaj. Pohoda se je skupaj udeležilo skoraj 80 pohodnikov.

S Pohodi sladkorno bolezen smo društva tudi na Facebooku na www.facebook.com/Pohodisladkornobolezen, kjer redno objavljamo vse o sladkorni bolezni in informacije o pohodih po posameznih krajih.

V ponedeljek, 14. novembra smo med 8. in 11. uro v Zdravstvenem domu v Dravogradu izvajali BREZPLAČNE MERITVE SLADKORJA. Opravili smo 96 meritev.


V tem tednu smo cerkev Sv. Križa nad Dobravo pri Dravogradu osvetlili v modro barvo
Leta 2009 je bilo osvetljenih več kot 1000 pomembnih objektov po vsem svetu, ki ponazarjajo svetilnik upanja diabetikom sveta. Danes je po celem svetu osvetljenih 466 objektov.


Seznam je objavljen na spletni strani IDF – a:
http://www.idf.org/worlddiabetesday/activities/monument-challenge

Leta 1996 je že bil ustvarjen trajen logotip, modri krog, za oblikovanje močne, globalne identitete svetovnega dneva sladkorne bolezni. Logotip združuje ravnotežje in timsko delo in temelji na znanem kitajskem simbolu Yin Yang. V obravnavanju sladkorne bolezni je potrebno natančno ravnotežje zdravil, diete in fizične aktivnosti kot tudi sodelovanje med osebami s sladkorno boleznijo, njihovimi družinami in prijatelji, izvajalci zdravstvene oskrbe in zdravstvenimi oblastmi.

Druge novice

Dodaj odgovor

Prosimo izpolnite preden nadaljujete! *

S klikom na gumb "Objavi komentar" se strinjate s pravili komentiranja.