11:34, četrtek, 19.06.2025
Maribor
temperature icon 27°C

Ob prekomernem stresu in izgorelosti dobro poiskati pomoč

VIR: Freepik/slika je simbolična

Doživljanje stresa je sestavni del življenja in zmerna raven stresa je koristna. Ko pa stres doživljamo preveč intenzivno ali prepogosto, se pojavijo težave. V primerih, ko se stiska povečuje do te mere, da posameznik težko opravlja vsakdanje obveznosti, je dobro, da poišče strokovno pomoč, opozarjajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje.

Kot so v objavi na spletni strani zapisali na njihovi novomeški območni enoti, so prekomerna obremenitev in težki pogoji zelo pomembni dejavniki, ki vodijo v izgorelost, a niso edini.

“Zelo pomembne so tudi naše interpretacije, razmišljanja in vrednote. Če verjamemo, da moramo vse narediti perfektno in da je le popolno dovolj dobro, da moramo biti vedno na razpolago, da je vedno potrebno dati vse od sebe, da je treba delati več kot ostali in podobno, smo na dobri poti k izgorelosti,” so pojasnili.

Opozorili so, da je počitek prav tako pomemben del vsake aktivnosti in da si ga je treba po vsakem napornem delu privoščiti brez občutka krivde. Izčrpavajo pa nas lahko tudi odnosi, v katerih se moramo ves čas preveč truditi, prilagajati ali opravičevati. Močno obremenilni so lahko tudi nepristni odnosi, v katerih je veliko pretvarjanja in lažnega dobrikanja.

Tudi pretiravanje s športom lahko prispeva k izgorelosti

Tudi pretiravanje s športnimi aktivnostmi, ki nas izčrpavajo namesto da bi nas sprostile in krepile naše zdravje, lahko močno prispeva k izgorevanju, so posvarili.

Poudarili so, da lahko za preprečevanje prekomernega stresa in izgorelosti veliko naredimo sami. Kot so zapisali, na določene pogoje dela in življenjske okoliščine ne moremo vplivati, kar je pomembno prepoznati in nato prenehati izgubljati čas in energijo s pritoževanjem in pretiranim analiziranjem. Veliko bolj smotrno je zato pozornost nameniti stvarem, na katere lahko vplivamo.

Poleg počitka je pomembno tudi, da znamo jasno in odločno postaviti meje, da znamo reči “ne” tako v odnosih kot tudi pri obremenitvah, so izpostavili. Prav tako svetujejo, da se čim manj primerjamo z drugimi, temveč raje sami s seboj in spremljamo svoj napredek skozi čas.

Obveznosti opravljajte sproti

“Načrtovanje obveznosti in spremljanje aktivnosti nam da občutek nadzora in pomaga preprečiti preobremenjenost. Poleg slabega načrtovanja nas tudi odlašanje lahko pahne v situacijo preobremenjenosti, zato obveznosti raje opravljajmo sproti,” priporočajo.

Ob tem še svetujejo, naj bodo ljudje pozorni, da si zastavijo realne cilije – tako prenizki kot tudi previsoki cilji lahko slabo vplivajo na njihovo samopodobo in občutek, da zmorejo. Vzamejo naj si čas zase in se obdajo s posamezniki, ob katerih se počutijo sprejete in spoštovane.

Če pa se stiska povečuje do te mere, da posameznik težko funkcionira v vsakdanjih obveznostih, je dobro, da poišče strokovno pomoč. Obrne naj se na svojega osebnega zdravnika, lahko pa pomoč v svoji okolici poišče tudi s pomočjo spletnega brskalnika.
VIR: STA

Deli z ostalimi:

Druge novice

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Anketa

Ali menite, da bi morale šole imeti bolj stroge varnostne ukrepe?

Loading ... Loading ...