13:50, pet, 19. Apr

Državni razpisi namenjeni sami sebi?





Včeraj je v Radljah potekala Večerova okrogla miza – Radlje na prelomni točki. Na okrogli mizi so sodelovali minister za gospodarstvo razvoj in tehnologijo Stanko Stepišnik, predsednica Območne zbornice Koroška GZS Mojca Kert, predsednik radeljske Območne obrtne –podjetniške zbornice Blaž Cvar, podjetnika Alojz Košir in Tomaž Kaiser ter župan občine Radlje ob Dravi Alan Bukovnik.

V prvi vrsti je beseda tekla o nizki brezposelnosti, dvigu gospodarstva ter napovedi ukrepov v smislu državne pomoči, v katero so bile v problemsko območje visoke brezposelnosti Maribora s širšo okolico vključene tudi tri koroške občine – Radlje ob Dravi, Podvelka in Ribnica na Pohorju.

Že ob prvih objavah razpisov, katerih vrednost bo skozi celoten projekt pomoči znašala 66. milijonov evrov, pa prihaja iz strani Mojce Kert bojazen, da se podjetja s Koroške na te razpise ne bodo mogla prijaviti, saj so pogoji tako naravnani, da podjetja ne bodo kos pogojem. Minister Stanko Stepišnik je ob tej bojazni dejal, da se mora v proces priprave razpisov vključiti Koroška območna zbornica pri GZS, ter predstavniki območnih obrtnih zbornic s Koroške. Na to vrsto očitkov se je odzvala direktorica regionalne razvojne agencije za Koroško, Karmen Sonjak, s pojasnilom, da so že poskušali, a so bili zavrnjeni. Stepišnik je pri tem obljubil svojo pomoč, rekoč, da so njegova vrata odprta.

Da je do državnega in evropskega denarja vedno težje priti sta potrdila tudi podjetnika Alojz Košir in Tomaž Kaiser, saj je v prvi vrsti za to potreben velik administrativni napor in bitka z birokracijo. Kaiser, ki je direktor radeljskega Stroja, podjetja z več kot sto zaposlenimi, je povedal, da se na razpise sploh ne prijavljajo: »Pred leti smo se prijavili na evropska sredstva. Po nekih čudnih poteh nismo bili izbrani, čeprav smo bili povabljeni, da plačamo provizijo, če bomo izbrani. Nobeno kosilo ni zastonj. Rabiš lobista, pa nekoga, ki bo pravilno izpolnil vse stolpce in potem si še odvisen od nekoga v Ljubljani, ali bo tvojo vlogo odkljukal ali pa ne. In potem čakaš na denar. Zelo velika težava je, ker ne veš, kdaj natančno denar bo. Če pa kupuješ neko mašino, moraš vedeti natančno. Sicer se raje odločiš, da boš investiral sam, ko to pač zmoreš«. Košir pa se je pritoževal predvsem nad tem, da morajo po izvedeni investiciji čakati na denar iz evropskih sredstev tudi do dve leti. Minister Stepišnik je obljubil poenostavitve administracije pri kandidiranju na razpise EU, prav tako pa ponovno uvedbo avansnega sofinanciranja. Med drugim je dejal: »Mi moramo ustvariti nova delovna mesta. Tudi beton in asfalt rabimo, ampak to ne bo več prioriteta«. Iz publike je župan občine Prevalje, Matic Tasič, negiral ministrovo izjavo: »Vi pravite, da so prioritete drugje. Pri nas to vidimo drugače, kot vi v Ljubljani. Koroška si veliko obeta od turizma. A ob tej infrastrukturi je to nemogoče, poglejte samo cesto na Kope. Tretji in četrti nivo vaše birokracije tega ne vidi. Razpise ti uradniki pripravljajo tako, da so zelo zapleteni. In to počnejo z razlogom. Zato da na ta način ščitijo svoja delovna mesta.«

Župan občine Radlje ob Dravi, Alan Bukovnik, je opozoril, da imajo občine zaradi omejitev pri zadolževanju tudi izjemno majhen investicijski potencial, saj večkrat pri razpisih ne zmorejo zagotoviti svojega lastnega deleža.

Celotno okroglo mizo si lahko ogledate premierno na BK TV, v sredo 20. novembra, ob 20. uri.
IMAG0654

Druge novice

Dodaj odgovor

Prosimo izpolnite preden nadaljujete! *

S klikom na gumb "Objavi komentar" se strinjate s pravili komentiranja.