1:04, sobota, 21.06.2025
Maribor
temperature icon 16°C

Na mednarodni konferenci zdravnikov družinske medicine pozivi k empatični komunikaciji s pacienti

VIR:Pexel/slika je simbolična

Vključevanje tehnologije v zdravniško prakso ima veliko prednosti, a morajo zdravniki ohraniti empatično komunikacijo s pacienti, so poudarili strokovnjaki na odprtju konference Združenja zdravnikov splošne prakse in družinske medicine jugovzhodne Evrope (AGP/FM SEE), ki letos poteka pod geslom Od znanstvene fantastike do resničnosti.

S predavanji in delavnicami želijo na letošnji konferenci premisliti možnosti vključevanja tehnologije v prakso družinske medicine. Tehnologija ne sme posegati v humanost in človečnost, ki je nujna za opravljanje dela družinskega zdravnika, je pojasnil predsednik Združenja zdravnikov družinske medicine Aleksander Stepanović.

Zbrane je preko videoposnetka nagovorila predsednica republike Nataša Pirc Musar. Poudarila je, da so družinski zdravniki temelj primarne zdravstvene dejavnosti, saj predstavljajo prvi stik pacienta z zdravstvenim sistemom. Opozorila je, da po podatkih Zdravniške zbornice Slovenije zdravstvo potrebuje 800 novih specialistov družinske medicine, saj je kar 150.000 prebivalcev brez osebnega zdravnika.

Preko video prenosa je udeležence nagovoril tudi predsednik evropske organizacije zdravnikov družinske medicine WONCA Europe Shlomo Vinkler, ki je predstavil orodje umetne inteligence za povzemanje zdravstvenih kartonov pacientov, ki ga razvijajo v Izraelu.

Predsednik združenja AGP/FM SEE Ljubin Šukrijev je med težavami, s katerimi se sooča družinska medicina v jugovzhodni Evropi, izpostavil odhajanje zdravnikov v razvitejše države Evropske unije in staranje prebivalstva. Dejal je, da morajo družinski zdravniki preučiti možnosti vključitve orodij umetne inteligence v zdravniško prakso, opozoril pa je tudi na duševne bolezni, ki jih povzroča raba digitalne tehnologije.

Medicina pa ni zgolj znanost, temveč skrbstveni poklic

Dekan ljubljanske medicinske fakultete Igor Švab je pojasnil, da je družinsko medicino kot akademsko disciplino v Jugoslaviji začela vzpostavljati generacija družinskih zdravnikov v osemdesetih letih. V zadnjih štiridesetih letih so tako vzpostavili oddelke za družinsko medicino po medicinskih fakultetah in začeli izdajati znanstvene publikacije, s čimer so poskrbeli za ohranitev discipline, je navedel.

Med težavami, s katerimi se danes sooča družinska medicina, pa je navedel komercializacijo zdravstva, izgorelost in pomanjkanje zanimanja študentov za specializacijo družinske medicine. “Osnovni problem, iz katerega izhajajo te skrbi, pa je, da se medicino razume kot produkcijo storitev, ki stremi k učinkovitosti,” je dejal Švab.

Medicina pa ni zgolj znanost, temveč skrbstveni poklic, ki uporablja znanost kot orodje, je poudaril. Za opravljanje poklica sta potrebna empatija in sočutje, je dodal.

Konference, ki v Cankarjevem domu poteka danes in včeraj, se bo udeležilo okoli 300 družinskih zdravnikov iz jugovzhodne Evrope. Sočasno s konferenco bo potekalo 50. strokovno srečanje timov, v sklopu katerega se bo zvrstilo več predavanj in delavnic, ki bodo namenjene tako družinskim zdravnikom kot medicinskim sestram.
VIR: STA

Deli z ostalimi:

Druge novice

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Anketa

Ali menite, da bi morale šole imeti bolj stroge varnostne ukrepe?

Loading ... Loading ...