Mestna občina Maribor je po 24 letih tik pred sprejetjem Občinskega prostorskega načrta (OPN), temeljnega prostorskega akta občine, ki bo določal smeri nadaljnjega razvoja prostora.
OPN načrtuje prostorske ureditve lokalnega pomena. Poleg tega opredeljuje namensko rabo prostora in določa prostorske izvedbene pogoje za umestitev načrtovanih posegov v prostor. Ta načrt je ključna podlaga za izdajo gradbenih dovoljenj in določa pogoje za druge posege v prostor. Obenem pa označuje območja, kjer je predvidena izdelava občinskega podrobnega prostorskega načrta (OPPN).
OPN je izjemnega pomena, saj bo mestnemu razvoju, gospodarstvu in gradnji dal nov zagon, hkrati pa omogočil trajnostno načrtovanje prostora, so zapisali v sporočilu za javnost.
Rezultat večletnega dela in usklajevanj
Postopek priprave tega akta je bil dolgotrajen in zahteven. Mestna občina Maribor je morala v dveh fazah pridobiti 30 mnenj državnih in lokalnih nosilcev urejanja prostora za različna področja. Poleg tega so bile pri oblikovanju OPN upoštevane tudi številne pripombe, prejete med javno razgrnitvijo.
19. februarja 2025 je občina prejela še zadnjo odločbo Ministrstva za okolje, podnebje in energijo, ki je potrdila, da so vplivi izvedbe OPN na okolje sprejemljivi.
Sprejetje na seji občinskega sveta
Gradivo Odloka o občinskem prostorskem načrtu Mestne občine Maribor je uvrščeno na 22. redno sejo Mestnega sveta Mestne občine Maribor, ki bo 27. februarja 2025. Po pričakovanjih bodo mestni svetniki odlok sprejeli, kar pomeni, da bo stopil v veljavo 15 dni po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku, zapišejo v sporočilu za javnost.
Korak k trajnostnemu razvoju mesta
S sprejetjem OPN bo Mestna občina Maribor naredila pomemben korak k trajnostnemu razvoju mesta. Načrt bo omogočil uravnoteženo rast, spodbudil investicije in izboljšal kakovost bivanja za vse prebivalce. Po večletnih prizadevanjih in sodelovanju vseh ključnih deležnikov je Maribor pripravljen na novo poglavje v svojem razvoju.