Podfinanciranost Mestne občine Maribor in drugih občin v Sloveniji je že dalj časa tematika s katero se aktivno ukvarja vodstvo MO Maribor.
Velika večina proračuna mariborske občine je sestavljena iz zakonsko obveznih nalog s strani države ali občine, so sporočili iz občine.
Vodstvo mariborske občine je k tej problematiki pristopilo dvostopenjsko: župan MO Maribor na ravni državi in združenj občin opozarja in si prizadeva za spremembo izračuna glavarine. Kot drugo, pa je mariborska občina začela s pregledom ali izpolnjuje vse svoje zakonsko obvezne naloge, ki jih mora izpolnjevati kot občina, so zapisali.
Ob pregledu je bilo ugotovljeno, da mariborska občina v preteklosti ni izpolnjevala zakonske obveze obračunavanja komunalnega prispevka po uradni dolžnosti, ki ji jo narekuje Zakon o urejanju prostora (ZUreP-3).
To pomeni, da občina ob izgradnji nove javne komunalne infrastrukture zavezancu (lastniku objekta, investitorju) ni zaračunala komunalnega prispevka, ki ga po 226. členu zakona mora plačati, saj je »komunalni prispevek obvezna dajatev občini, ki jo plača zavezanka ali zavezanec za plačilo komunalnega prispevka (v nadaljnjem besedilu: zavezanec) zaradi priključitve oziroma uporabe komunalne opreme.«
Gre za komunalni prispevek, ki ga mora plačati lastnik objekta za priključitev na novo komunalno opremo, zapišejo.
Mestna občina Maribor bo tako morala izpolniti svojo zakonsko obvezo in pričeti z izdajanjem odločb za plačilo komunalnega prispevka po uradni dolžnosti. Odločbe bodo, skladno z zakonom, izdane za priključitev na infrastrukturo, za katero je bilo v obdobju zadnjih dveh let pridobljeno uporabno dovoljenje. MO Maribor je aprila 2024 sprejela Odlok o spremembah Odloka o podlagah za odmero komunalnega prispevka. Odmerne odločbe za priključitev na infrastrukturo, za katero je bilo uporabno dovoljenje pridobljeno pred spremembo, bodo izdane po starem odloku. Približno 600 odmernih odločb bo tako izdanih po nižjih vrednostih, v roku enega leta se bo iz tega naslova v proračun steklo okoli milijon evrov.
Zavezancem, ki se bodo priključevali na javno komunalno infrastrukturo za katero bodo pridobljena uporabna dovoljenja po sprejetju sprememb Odloka, bodo izdane odmerne odločbe po veljavnem predpisu. Zavezanci, ki bodo prejeli odločbe, bodo lahko komunalni prispevek poravnali v enem znesku ali na do dvanajst obrokov, kar jim omogoča zakon.
Gre za namenska sredstva, komunalni prispevek se bo porabil za vlaganje v komunalno infrastrukturo, tudi za izgradnjo nove, še manjkajoče komunalne infrastrukture v MO Maribor.
V letu 2024 bo zgrajen vodovod Habakuk, II., faza, kanalizacija v Ulici Za peklom v Brezju, izgradnja kanalizacije Razvanje severni krak (delno sofinanciranje iz Načrta za okrevanje in odpornost), v letu 2025 je predvidena izgradnja vodovoda za območje Kozjaka ter izgradnja manjkajoče kanalizacije, skladno z izdani inšpekcijskimi odločbami.
Plačan komunalni prispevek je zakonski pogoj za priključitev na javno kanalizacijsko in/ali vodovodno omrežje. Plačilo komunalnega prispevka je obvezno, saj se je lastnik objekta, mimo katerega se gradi javna komunalna infrastruktura, dolžan priključiti na novo zgrajeno omrežje.
Ob tem zapišejo: “Mariborska občina je zavezana k izpolnjevanju svojih nalog, ki pa niso samo strogo zakonsko obvezne naloge, ampak tudi naloge, ki izboljšujejo bivanjsko okolje svojih meščanov. Le-to pa se začne z izgradnjo gospodarske javne infrastrukture, katere na žalost nekateri predeli Maribora še vedno nimajo. Naša obveza je, da to uredimo, zato smo zadnja leta uspešno, tudi z evropskim sofinanciranjem, izvedli izgradnjo 24 kilometrov kanalizacije v naseljih Laznica, Limbuš (KS Limbuš), Hrastje, Pekre (KS Pekre), Kamniška graba (KS Kamnica), Malečnik, Trčova in Celestrina (KS Malečnik-Ruperče) in komunalno infrastrukturo za vodovod Habakuk I. Gre za namenska sredstva, komunalni prispevek se bo porabil za vlaganje v komunalno infrastrukturo.”