Na minuli seji so svetniki Mestne občine Maribor umaknili točko o drugem branju občinskega prostorskega načrta (OPN), saj občina še vedno ni prejela ugotovitvene odločbe okoljskega ministrstva. Župan Saša Arsenovič je ob tem povedal, da kljub vsem naporom niso uspeli pridobiti dokumenta. To so pred dnevi prejeli. Danes je bila točka ponovno na dnevnem redu. Svetniki so po burnih razpravah sprejeli OPN v drugem branju. Vse predlagane amandmaje so umaknili, OPN pa sprejeli. Za sprejetje OPN je glasovalo 35 svetnikov, 10 pa jih ni glasovalo. Po sprejetju so svetniki namenili velik aplavz.
Saša Arsenovič, župan Mestne občine Maribor, je ob pričetku seje dejal: “Leta 2022, na koncu mojega mandata, smo sprejeli OPN v prvem branju, misleč, da bomo v 60 dneh dobili pozitivno mnenje na to, kar smo delali po njihovem nareku. Za to smo potrebovali več kot dve leti – za 30 soglasij in dva do tri mesece za zaključni dokument.”
“OPN pripravljamo že 20 let in danes potrebujemo 23 glasov ter vse glasove proti amandmajem, žal tudi na mojo žalost”
Povedal je, da so prejeli veliko vloženih amandmajev: “Ugotovili smo, kar bo pojasnila tudi Maja Heričko, ki je strokovnjakinja na tem področju, da to ni mogoče. Vam povem, da v kolikor bo sprejet katerikoli amandma, naš OPN ne bo veljaven in ga bomo čakali še nekaj let. Upam, da ni komu v interesu, da pod pretvezo pomoči komurkoli zavlačuje postopek. OPN pripravljamo že 20 let in danes potrebujemo 23 glasov ter vse glasove proti amandmajem, žal tudi na mojo žalost. Bomo pa šli naprej. Nekateri amandmaji niso potrebni, saj je možno umeščanje brez njih. Prosím, da razmišljate mestotvorno. To ni stvar politike, temveč razvoja mesta, v katerem smo rojeni, kjer živimo in ustvarjamo. Ne želim, da moramo ponovno na ministrstvo.”
Maja Reichenberg Heričko je med drugim dejala: “OPN je zakonsko natančno opredeljen postopek. Kar pomeni, da se akt lahko spreminja le na podlagi zakonskih določil. Od javne razgrnitve do predloga in do trenutka, ko pride na sprejem na mestni svet. Kot je bilo pojasnjeno, postopek priprave OPN poteka v skladu z Zakonom o prostorskem načrtovanju, ki v 52. členu, kjer govori o uskladitvi in sprejemu OPN, jasno opredeljuje, da mora občina na podlagi mnenj uskladiti predlog OPN in ga poslati v sprejem občinskemu svetu. Edina izjema je, če ne bi prejeli odločbe ali če bi bila odločba, ki smo jo prejeli pretekli teden s strani pristojnega ministrstva, izdana prej.”
Pojasnila je, kaj bi pomenilo, če bi izglasovali amandma, ki ne ustreza kriterijem
To pomeni, da morejo dopolniti okoljsko poročilo, ponovno javno razgniti OPN vsaj za 30 dni z javno obravnavo. Prav tako pa: sprejemanje pripomb javnosti, priprava stališč do pripomb, ponovna priprava predloga, ponovno usklajevanje z vsemi nosilci urejanja prostora ter ponovna pridobitev odločbe o ustreznosti vplivov izvedne plana na okolje. “Eno leto bi rabili, da pridemo do točke, kjer smo bili oktobra 2022 in smo rabili do danes 30 mesecev,” je na to dodal mariborski župan.
Lidija Divjak Mirnik (LPR) je med drugim dejala, da se vsi amandmaji nanašajo na problematiko, ki se v OPN dotika lastnine oziroma stvari, ki močno vplivajo na razvoj same Univerze v Mariboru. “Verjetno veste, da je Univerza zelo velika institucija v tem mestu, zato smo univerzitetno mesto. Zelo veliko dela na svoji strategiji in svojem razvoju. V mandatu aktualnega rektorja so se zelo ambiciozno lotili številnih razvojnih projektov v vrednosti 350 milijonov evrov za različno raziskovalno infrastrukturo, ki ima regionalni in nacionalni pomen ter je podprta z EU-sredstvi.”
“Ljudje niso bili seznanjeni z vsebinskimi spremebami”
Karin Jurše (Gibanje Svoboda) je med drugim dejala: “Razgrnitev prvega branja je bila izvedena na osnovi zakona. Prejeli smo le nekaj mnenj prosilcev za urejanje okolja. Ker smo pohitrili zadevo, smo nato 2,5 leti čakali, da so prosilci podali soglasja. Kar je moteče, je to, da se je gradivo od tistega, kar so v prejšnjem mandatu sprejeli v prvem branju, do danes znatno spremenilo – vsebinsko spremenilo. Tokrat ni bilo razgrnitve, temveč zgolj seznanitev, pri kateri ni bilo mogoče podati nobene pripombe.”
Poudarila je: “Imamo situacijo, ko je bilo v prvem odloku določeno zemljišče nekaj, v novem pa nekaj drugega. Tisti, ki so pri prvem odloku sodelovali, tokrat tega niso opazili in bodo šele kasneje ugotovili, da njihova zemlja naenkrat ni več stavbna, ampak je postala kmetijska ali kaj drugega. Za tiste, ki se jim bo to zgodilo, opozarjam, da imajo možnost izpodbijanja na Ustavnem sodišču.”
“Hitrejši bomo s spremembo OPN, kot pa da tega danes ne sprejmemo na način, kot bi morali”
Samo Peter Medved, podžupan, je dejal: “Ta igra, ki jo igramo danes, je podobna tisti, ko zlagaš stolp, zlagaš kocke, potem pa vlečeš ven palčke in gledaš, kako dolgo bo stolp stal. Zanima me, če bomo izvlekli kakšno palčko in to ne bo več stabilno, se nam bo zrušilo in bomo začeli znova. Predlagam, da vse te amandmaje in to, kar je bilo danes povedano, kar ni nič spornega, spremenimo v sklep mestnega sveta, da župan takoj po sprejetju OPN razpiše spremembo, začne postopek spremembe OPN in vse te vsebinske spremembe vključimo v nov OPN. Ker drugače bomo, bom rekel, porušili zadevo in ne bomo nič hitrejši. Hitrejši bomo s spremembo OPN, kot pa da tega danes ne sprejmemo na način, kot bi morali.”
“Potrebujemo primeren gasilski poligon, ki pa ga kot drugo največje mesto v Sloveniji, na žalost, nimamo”
Aleš Ciringer – Gasilci Maribora, neodvisna lista, je dejal, da so v zadnjem mesecu obravnavali tri večje požare, spomnil pa je tudi na druge požare. “Te številke ne bodo z leti manjše. Nenazadnje podnebne spremembe dokazano vplivajo na naše delo, saj imamo več posredovanj in intervencij. Gasilstvo v Mariboru je zelo razvito z več kot 150-letno tradicijo. Trdim tudi, da so gasilci v Mariboru primerno usposobljeni in opremljeni za nadgradnjo, da sledimo vsemu temu. Potrebujemo primeren gasilski poligon, ki pa ga kot drugo največje mesto v Sloveniji, na žalost, nimamo.”
Povedal je, da hodijo v IG, Ljubljano, Sežano. “Govorim o 500 operativnih gasilcih, ki so se dolžni usposabljati. Hodimo po celi Sloveniji, kar bi lahko izvajali v centru Pekre. Zadnji dve leti smo uspeli doseči določen napredek, tudi s pomočjo bivšega sekretarja in sodelovanjem mariborskih poslancev, da so nas uvrstili preko republiške uprave, da smo na seznamu, da bi se uredile Pekre.” Bistveno za njih je, da bi se na platoju začelo z idejno zasnovo, s pripravo dokumentacije, v nadaljevanju pa pridobitev gradbenega dovoljenja in izgradnjo potrebnega gasilskega poligona.
Svetniki so amandmaje po razpravah umaknili
Za to se jim je mariborski župan zahvalil. Jurišič je obrazložil svoj glas: “Argumentacija me ni prepričala, prepričalo me je to, da iz zgodovine vemo, da zna župan, če mestni svet sprejme nekaj nezakonitega in njemu ni po volji, sprožiti spor na sodišču in porabiti 10 tisoče evrov. To je bil razlog, da sem umaknil. Glasovanja se bom vzdržal.” Svetnica Jurše je povedala: “Tudi jaz nisem umaknila zadnjega amandmaja, ker bi mislila, da je nesmiseln ali nezakonit, ampak ker so lastni svetniki glasovali, da ne bi glasovali zanj, da ne bo kaj narobe. Še vedno mislim, da so amandmaji zakoniti. Za OPN bom glasovala.”
Luketič: “Kljub nekaterim vsebinam, ki jih je mogoče izboljšati in pričakujem, da bomo takoj pristopili k novemu aktu, pa ta rešuje marsikatero težavo, o kateri nisem želel razprave podaljševati.” Iskra je ob tem dodala: “Tudi jaz bom OPN podprla. Bi ga tudi sicer. Sedaj, ko so amandmaji umaknjeni, dodam samo, da za amandmaje ne bi glasovala, ne zaradi vsebinskih zadev, ki v večini pijejo vodo, ampak zaradi postopkovnih.”
Svetniki so po burnih razpravah sprejeli OPN v drugem branju. Vse predlagane amandmaje so umaknili, OPN pa sprejeli. Za sprejetje OPN je glasovalo 35 svetnikov, 10 pa jih ni glasovalo. Po sprejetju so svetniki namenili velik aplavz.