V Sloveniji je leta 2023 nastalo 1315 kilogramov odpadkov brez mineralnih odpadkov na prebivalca. To je tri odstotke manj kot predlani in najmanj doslej. Zmanjšanje je v največji meri posledica zmanjšanja količin nastalega odpadnega mulja in odpadkov iz kovin, je sporočil statistični urad.
Lani so obdelali 1210 kilogramov odpadkov na prebivalca oz. odstotek manj kot predlani. Količina vseh nastalih odpadkov brez mineralnih odpadkov na prebivalca se je v zadnjem desetletju zmanjšala za skoraj 380 kilogramov, količina obdelanih pa je ostala na skoraj enaki ravni.
Večja količina nastalih kosovnih odpadkov
Stopnja recikliranja komunalnih odpadkov je bila lani skoraj 60-odstotna oz. tri odstotne točke nižja kot predlani. To je predvsem posledica večje količin nastalih kosovnih odpadkov, ki so se skoraj v celoti odložili. V primerjavi z letom 2013 je bila stopnja recikliranja komunalnih odpadkov višja za skoraj 25 odstotnih točk.
V primerjavi z letom 2013 je bila šest odstotnih točk nižja
Stopnja recikliranja vseh vrst odpadkov brez mineralnih odpadkov je bila nekaj manj kot 75-odstotna. To je bilo za pet odstotnih točk manj kot predlani in najmanj v zadnjem desetletju. Stopnja odlaganja odpadkov brez mineralnih odpadkov je znašala nekaj več kot pet odstotkov ali za skoraj odstotno točko več kot leto prej. V primerjavi z letom 2013 je bila šest odstotnih točk nižja.
VIR: STA