Krajani Kamnice so izrazili nezadovoljstvo glede omejitve hitrosti na 30 km/h, ki jo mnogi domačini ocenjujejo kot pretirano strogo in neživljenjsko. Na občini so nam dejali, da o ukinitvi ne razmišljajo, prav tako pa policija nadaljuje s poostrenimi nadzori.
Zbrali zakonsko zahtevano število podpisov, a zbiranje nadaljujejo
V Kamnici so krajani zaradi sprememb, ki so jih bili v preteklosti deležni in s katerimi se ne strinjajo, začeli zbirati podpise za zbor, na katerem bodo odločali o pomembnih vprašanjih, saj občina njihovih pomislekov doslej ni upoštevala. Kljub temu, da so že zbrali zakonsko zahtevano število podpisov, teh je danes okoli 300, bodo zbiranje nadaljevali do sredine decembra, saj želijo zagotoviti, da župan Saša Arsenovič zbor skliče na podlagi široke podpore.
Obrnili smo se tudi na Mestno občino Maribor v zvezi s prometno ureditvijo v Kamnici, natančneje omejitvijo hitrosti na 30 km/h. Vprašali smo jih, ali so pripravljeni ponovno pregledati omejitve hitrosti na tem odseku, predvsem v smeri ponovnega vzpostavljanja omejitve 50 km/h, ki je veljala prej, ob upoštevanju povprečnih izmerjenih hitrosti.
Območje omejene hitrosti ostaja v veljavi
Mestna občina Maribor nam je odgovorila, da območje omejene hitrosti ostaja v veljavi, saj so te ureditve skrbno premišljene in utemeljene z željo po povečanju prometne varnosti, predvsem za ranljive skupine, kot so pešci in kolesarji. Ocenjujejo, da so tovrstne ureditve primerne, saj so bile dobro sprejete na drugih območjih, kjer so bile izvedene podobne spremembe, kot so Lackova cesta, Betnavska cesta in Limbuška cesta.
Poudarili so, da nadzor hitrosti izvaja policija samostojno, na podlagi analiz prometne varnosti, in ne z namenom ustvarjanja dobička. “Mestna občina Maribor kot upravljavec cest nima vpliva na izvajanje meritev hitrosti, te izvaja policija neodvisno in na podlagi svojih pooblastil,” so dodali ob tem.
MOM in policija sta se strinjala, da je cilj teh ukrepov večja varnost vseh udeležencev v prometu in zmanjšanje števila prometnih nesreč. Ob tem pozivajo vse udeležence prometa, naj spoštujejo prometne predpise, ki so zasnovani z namenom zaščite vseh nas.
Številne kazni, tudi odvzemi vozniških dovoljenj
Predsednik Krajevne skupnosti Kamnica je pojasnil, da je policija na tem odseku v kratkem času izrekla več kot 150 kazni, katerih skupna vrednost presega 70.000 evrov, nekaj voznikov pa je zaradi prekoračitev hitrosti izgubilo vozniška dovoljenja.
Ob tem smo se obrnili na policijo, kjer so nam pojasnili, da nadzor cestnega prometa izvajajo z namenom zagotavljanja čim višje stopnje prometne varnosti. “Policija je izvedla občasne meritve hitrosti tudi na Cesti v Rošpoh, kjer je upravljavec ceste vzpostavil območje omejene hitrosti ter uvedel druge ukrepe za povečanje prometne varnosti, kot so kolesarski pasovi in prehodi za pešce. V obdobju od 1. januarja do 31. oktobra 2024 so se na tej cesti zgodile 3 prometne nesreče, od katerih sta bili dve z lažjimi telesnimi poškodbami, ena pa zgolj z materialno škodo,” so dejali na PU Maribor.
Pogostejše meritve hitrosti na tem odseku so bile sprožene tudi na pobudo občanov, so dejali v odzivu in dodali: “Kljub občasnemu nadzoru pa so prekrški zaradi prekoračitve hitrosti še vedno zelo pogosti, kar kaže na neodgovorno ravnanje nekaterih voznikov, ki s tem ogrožajo sebe in druge udeležence v prometu. Med 204 ugotovljenimi kršitvami cestno-prometnih predpisov v tem obdobju je bilo kar 190 prekoračitev hitrosti, pri čemer velik delež voznikov presega dovoljeno hitrost za več kot 20 km/h, včasih celo za več kot 30 km/h.”
Napovedujejo nadaljevanje nadzora na tem območju
“Policija zato napoveduje nadaljevanje nadzora na tem območju tudi v prihodnje, saj je zagotavljanje spoštovanja prometnih predpisov ključno za večjo varnost na cestah. Voznike ob tem pozivajo k umirjeni vožnji in spoštovanju cestno-prometnih pravil,” so sporočili iz PU Maribor.