16:07, nedelja, 27.04.2025
Maribor
temperature icon 18°C

Kmetijski pridelki pri predelovalcih februarja dražji

||||
FOTO: Pixabay.com

Cene kmetijskih pridelkov pri pridelovalcih so bile februarja medletno v povprečju višje za 8,5 odstotka, medtem ko je bila vrednost ob njihovem odkupu višja za 11,3 odstotka, je objavil statistični urad. Cene inputov v kmetijstvu so bile februarja višje tako na mesečni kot medletni ravni. Pri čemer so se najbolj podražila gnojila.

Živali in živalski proizvodi so se februarja skupno podražili za 10,6 odstotka

Cene živali za zakol so porasle za 13 odstotkov. Pri tem se je govedo podražilo za petino in perutnina za desetino. Cene prašičev pa so bile na medletni ravni nižje. Živalski proizvodi so bili dražji za osem odstotkov, najizraziteje se je podražilo mleko, in sicer za destino, medtem ko se je cena jajc zvišala za 0,4 odstotka.

Rastlinski pridelki so bili skupno dražji za dva odstotka. Žita so bila dražja za skoraj četrtino in vino za 17 odstotkov. Po drugi strani so cene krompirja upadle za 6,8 odstotka in cene sadja za 2,8 odstotka.

Skupna vrednost odkupa kmetijskih pridelkov se je medletno zvišala za 11,3 odstotka.

V skupini živinoreja je bil odkup vrednostno višji za 14 odstotkov

Pri živini je vrednost porasla za 22,8 odstotka. Pri perutnini za 17,9 odstotka in pri mleku za 10,3 odstotka, ker je bila njegova odkupna cena višja kot februarja lani.

V skupini sadjarstvo in vinogradništvo se je vrednost odkupljenih pridelkov zvišala za 7,5 odstotka. Pri tem je bila pri sadju višja za četrtino in pri alkoholnih pijačah za 2,8 odstotka. Na drugi strani pa je bila pri sadikah nižja za 16,2 odstotka.

V skupini poljedelstvo je odkup vrednostno upadel za 26,1 odstotka

Znatno se je znižala vrednost žit, in sicer zaradi precej manjše količine odkupljenega pridelka. Po drugi strani je vrednost odkupa pri krompirju porasla za 37,8 odstotka in pri zelenjadnicah za 8,1 odstotka.

Cene inputov v kmetijstvu so na mesečni ravni narasle za 0,6 odstotka. Proizvodi in storitve za tekočo porabo v kmetijstvu so se podražili za en odstotek. Medtem ko so se proizvodi in storitve za investicije v kmetijstvu pocenili za 0,1 odstotka.

Najbolj se je podražilo gnojilo, za 4,3 odstotka. Dražje je bilo tudi vzdrževanje opreme, krmila, energija in maziva, drugi proizvodi in storitve. Na mesečni ravni so se medtem znižale cene pri vzdrževanju zgradb in zgradbah.

Inputi so se februarja podražili tudi na medletni ravni, in sicer za 2,9 odstotka. Pri proizvodih in storitvah za tekočo porabo v kmetijstvu so se cene zvišale za 3,2 odstotka, pri proizvodih in storitvah za investicije v kmetijstvu pa za 2,3 odstotka.

Tudi na medletni ravni so se najbolj podražila gnojila (za 7,6 odstotka), sledila sta porasta cen energije in maziv (višje za 7,4 odstotka) ter semen poljščin (za 6,1 odstotka). Pocenila so se krmila in vzdrževanja zgradb.

vir: sta

Deli z ostalimi:

Druge novice

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Anketa

Kako boste letos preživeli 1. maj?

Loading ... Loading ...