V objemu vinorodnih gričev, na Kmetiji Valdhuber v Zgornji Kungoti, je bil podpisan sporazum o pobratenju, ki pa ne povezuje le dveh občin, temveč tudi dve državi, dve kulturi in skupne vrednote. Občina Komen (Slovenija) in Občina Dürnstein (Avstrija) sta uradno postali pobrateni.
Dogodek je potekal v okolju, ki spominja tako na Kras kot na dolino Wachau, in je prav zato simbolično še toliko bolj pomenljiv. V Kungoti, ki je že dolga leta pobratena z Občino Komen, so ob tej priložnosti gostili župana Občine Komen mag. Erika Modica in župana Občine Dürnstein Johanna Riesenhuberja, ki sta podpisala sporazum v slovenskem in nemškem jeziku. S tem sta občini uradno postali pobrateni.
“Za občino to pomeni veliko, to je prvo pobratenje z občino iz druge države. Veseli smo, da se je to zgodilo prav v Kungoti, saj smo z njo pobrateni že več let in z njo dolgo in dobro sodelujemo. Prepričani smo, da bo tako tudi z Občino Dürnstein, da bomo dobili nova znanja in nove izkušnje,” je ob podpisu povedal župan mag. Erik Modic.
Slovesnosti so se udeležili ugledni gostje
Pojasnil je, da je ideja za pobratenje prišla s strani Slovenskega veleposlaništva na Dunaju. “Seveda smo jo z veseljem sprejeli, saj želimo živeti evropski duh. Prvi korak pobratenja je, da se občani seznanijo z novostjo, nato pa sledi obisk občinskega sveta iz obeh strani. Menim, da bo največ sodelovanja na področju turizma, predvsem kulturnega turizma – iščemo rešitve za trajnostni turizem, kjer lahko izmenjamo mnenja, stališča, izkušnje,” je dodal.
Slovesnosti so se udeležili tudi visoki ugledni gostje – avstrijski veleposlanik v Sloveniji dr. Konrad Bühler, slovenski veleposlanik v Avstriji Aleksander Geržina ter častni konzul RS in nekdanji deželni glavar Spodnje Avstrije dr. Erwin Pröll.
Da se je podpis zgodil prav v Kungoti, ni naključje. Pobudo za to je dala Občina Komen, povezava z Občino Dürnstein pa ima s Kungoto korenine tudi v skupni zavetnici – sveti Kunigundi.
“Ideja za podpis sporazuma v Občini Kungota je prišla iz strani Občine Komen, s katero smo že pobrateni vrsto let. Nenazadnje je tudi Občina Dürnstein povezana z nami, preko sv. Kunigunde, ki je zavetnica Kungote. Torej, v imenu našega občinskega praznika smo na nek način postali botri sodelovanju med dvema občinama, dveh različnih držav,” je povedala Tamara Šnofl, županja Občine Kungota.
Društva in šole iz Komna in Kungote že dolgo sodelujejo, zlasti gasilci in osnovni šoli iz obeh občin. “Gasilski društvi sta se pobratili že preden sta se občini. Trudimo se tudi na področju šolstva, povezani sta osnovni šoli. Imamo večkrat letna srečanja. Prijateljstvo je pristno, trudimo se, da imajo ljudje čim več od tega. Za Kungoto ta sporazum pomeni veliko. Zelo smo ponosni, da se je to zgodilo prav pri nas. Tudi za turizem je to priložnost, da se pozicioniramo v okolico Dunaja,” je dodala.
Podpis sporazuma je začetek poti, ki bo omogočila konkretno sodelovanje med občinama. Priložnosti so številne, od turističnih projektov, kulturnih izmenjav, sodelovanja društev, do prenosov znanja in trajnostnih dobrih praks.
Občina Komen si želi, da bi prebivalci obeh občin začutili koristi novega partnerstva, ne le na papirju, ampak predvsem skozi ljudi, dogodke in skupne projekte.