Kmetijska ministrica Mateja Čalušić danes v Mariboru gosti ministre Jugovzhodne Evrope na posvetu o ekološkem kmetijstvu in trajnostni kmetijski pridelavi v regiji. Dopoldan je tudi podpisala memorandum z ministrico za kmetijstvo in razvoj podeželja Albanije Anilo Denaj.
Ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Mateja Čalušić je z ministrico za kmetijstvo in razvoj podeželja Albanije Anilo Denaj podpisala memorandum o soglasju med ministrstvoma na področju kmetijstva. Podpis memoranduma je potekal ob robu ministrskega posveta v Mariboru, ki je posvečen temi ekološkega kmetovanja in trajnostne kmetijske pridelave v regiji.
Govorili sta predvsem o krepitvi sodelovanja med institucijami.
Ob podpisu je ministrica Čalušić povedala: “Danes je pomemben dan. S kolegico ministrico za kmetijstvo in razvoj podeželja Republike Albanije Anilo Denaj sva podpisali memorandum o soglasju, ki predstavlja novo poglavje dvostranskega sodelovanja med državama na področju kmetijstva. To partnerstvo simbolizira naše skupne cilje in našo skupno vizijo za prihodnost kmetijstva, razvoja podeželja in kmetijske varnosti v regiji in v Evropi. Predstavlja nadaljni korak k dvostranskemu sodelovanju in poglobitev odnosov z Albanijo na njeni poti približevanja in vključevanja v Evropsko unijo. S skupnimi močmi lahko dosežemo izjemne rezultate in prispevamo k razvoju naše družbe in naš cilj je jasen. Slovenija želi ostati aktivni partner na evropski poti Albanije s prenosom slovenskega znanja in dobrimi praksami za uveljavitev skupne kmetijske politike.”
Dodala je, da memorandum med drugim prinaša tudi boljše sodelovanje na področju kmetijske, fitosanitarne in veterinarske politike. Memorandum sicer podpira strokovna prizadevanja za sodelovanje pri izmenjavi informacij in izkušenj ter dobrih praks v zvezi z ukrepi na področju kmetijstva, razvoja podeželskega prostora, prehranske varnosti, namenjen pa bo tudi sodelovanju pri razvoju skupnih pobud in dogovorov v sklopu fitosanitarne in veterinarske politike.
Albanski kmetijski sektor predstavlja malo manj kot petino albanskega bruto domačega proizvoda in zaposluje približno tretjino delovne sile, v zadnjih 15 letih pa se je bruto dodana vrednost kmetijskih proizvodov več kot podvojila.