17:35, torek, 21.01.2025
Maribor
temperature icon -0°C

FOTO in VIDEO: (INTERVJU) Aleš Musar: “Izvolitev Nataše na položaj predsednice je pomenila prelomnico, kjer se je bilo treba precej prilagajati in se bo treba še nekaj let.”

Na Jesenski pogovor se je vabilu odzval Aleš Musar, soprog predsednice Republike Slovenije, Nataše Pirc Musar.

Z Alešem Musarjem smo sprva spregovorili o obdobju, preden je postal prvi soprog. “V slovenščini temu rečemo po navadi kar soprog predsednice republike, v angleščini je res ustaljen izraz ‘first gentleman’, ja. Ampak se ne prevaja najbolje v slovenščini,” je povedal.

Mož in sin sta jo pri odločitvi popolnoma podprla

Zanimalo nas je, kako dolgo je dozorevala ideja o kandidaturi pri Nataši Pirc Musar, da se sploh poda na to pot. “Nataša je velikokrat rekla ne, preden je rekla ja, kar se tiče udeležbe na volitvah. Vsaj 15 let so jo nagovarjali, pred vsakimi državnozborskimi in drugimi volitvami, če bi bila pripravljena kandidirati. In podobno je bilo leta 2022, tako za državni zbor kot za mesto predsednice republike. Takrat je pa resno to razmislila in nekje maja smo imeli družinski sestanek, na katerem je rekla, da tokrat misli, da bi, in vprašala, kaj midva misliva. Oba s sinom sva rekla, da absolutno in da jo popolnoma podpirava pri tem.”

Glede na to, da je sama kampanja bila naporna, kljub temu, da predsedniška pozicija ni tako politična, pa vendar je bilo v kampanji veliko puščic uperjenih ravno vanj. Zanimalo nas je, kako je to doživljal in ali je pričakoval, da bo predmet razprav. “Nataša je resnično politično popolnoma neodvisna. Prihajali so napadi z leve, desne, vseh strani. Na nek način je bilo pričakovano, da bom kar precej na tapeti. Ampak tisto, kar sem že takrat rekel, je, da če je edina stvar, ki jo lahko Nataši očitajo to, da je poročena z menoj, potem je očitno zelo dobro delala v življenju.”

“Mislim, da je ključ v prilagajanju”

V pogovoru smo se dotaknili tudi njune zveze, saj veljata za močan par, simbol trdnosti, zato smo ga povprašali, kako sta razvijala svojo vezo, da sta prišla do tega, kar sta danes. “Ko sva se spoznala, sem bil star 33 let, Nataša 3 leta mlajša. Kar pomeni, da sva bila oba že izdelani osebnosti, s karierami v polnem zamahu, in tiste opcije, da bi poskušala en drugega spreminjati, ni bilo. Zato mislim, da je ključ v prilagajanju. Že od začetka se je treba naučiti živeti in delati skupaj ter se prilagajati situacijam, tako kot pridejo. Stvari se skozi leta spreminjajo in ta izvolitev Nataše na položaj predsednice je pomenila prelomnico, kjer se je bilo treba precej prilagajati in se bo treba še nekaj let.”

Predsednica velja za nočno ptico, zato nas je zanimalo, če je tudi on takšen: “V resnici sem. Že ko sem študiral, so bile nočne ure moje študijske, in tudi zdaj, če imam kaj za napisati, se začne okoli 2. Moja produktivna ura. Takrat je popolni mir in lahko se popolnoma osredotočim na tisto, kar želim preliti na papir.” Kaj pa jutro? Je težko vstati? “Malo spim, 4 do 5 ur, pa sem spet pokonci. Včasih je dovolj, včasih ni.”

“Nekatere stvari, ki smo jih bili vajeni početi, so zdaj bistveno težje”

Kako pa je doživljali prehod v vlogo prvega soproga oz. moža predsednice RS? “Kolikor misliš, da veš, kaj se bo zgodilo, se motiš,” pove z nasmehom in doda: “Na koncu so stvari drugačne, kot si si pred tem predstavljal.” Dinamika družine je danes precej drugačna. “Predsednica ima do vrha poln urnik, ki se mu moramo vsi ostali prilagajati. Nekatere stvari, ki smo jih bili vajeni početi, so zdaj bistveno težje. Midva sva kdaj šla na kakšen koncert tudi v tujino za dva dneva, to je sedaj organizacijski napor. Za nekaj časa odpade.” Kaj pa sin? “Star je 24 let in res ni več otrok. Najprej se je kar aktivno udeležil tudi kampanje, podprl svojo mamo, seveda. Izkazalo se je tudi, da kamera njega rada precej bolj kot mene, tako da to ima očitno po mami. V Sloveniji imamo to srečo, da smo res prijazna družba. On lahko živi normalno študentsko življenje naprej.”

Znašel se je na naslovnici modne revije

Najbolj nenavadna izkušnja, ki jo je imel, je bila letos septembra v Ukrajini, pove, ko beseda nanese na anekdote. “Ko sem se znašel na naslovnici modne revije, tega pa si res nisem nikoli predstavljal, da se bo zgodilo. Niti nisem imel takšne ambicije,” je povedal o ukrajinski izdaji, ki ga je zares presenetila.

Pojasnil je, kako je prišlo do tega. “Na povabilo Olene Zelenske smo se sestali na vrhu soprogov in soprog voditeljev držav na temo varnosti otrok. Bil sem že pred tem nekaj dni v Ukrajini, ker tam izvaja Slovenska filantropija, pod vodstvom ITF naše humanitarne organizacije, projekt psihosocialne pomoči otrokom. Del tega je bilo, da je Olena Zelenska nas vseh devet, ki smo bili tam, organizirala, da damo intervju za revijo L. Tako da to, kar je na naslovnici modne revije, se nadaljuje potem v notranjosti, kjer je še kakšna fotografija in tudi intervju na eni strani o problematiki, ki smo jo obravnavali.” To je na naš intervju prinesel s seboj in jo pokazal, ter nam povedal, da bo ostala v Mariboru. Po pogovoru se je namreč odpravil do svojega krojača, gospoda Zlatka Martinoviča, ki je po njegovih besedah izvrsten, če ne celo najboljši. “Revija bo ostala pri njemu, ker obleka, ki jo nosim, je bila narejena v Mariboru, je njegov izdelek.”

Olena Zelenska je bila pred kratkim na obisku v Sloveniji, Aleš Musar pa nam je povedal, da je bil zanjo narejen poseben spominek: “Broška po vzoru blejske rajske ptice. To je bronasta figuralna broška iz 5. ali 6. stoletja, ki je bila najdena na Bledu v enem starem slovanskem grobu in je simbol miru ter deloma tudi simbol krščanstva. En naš mojster je naredil kopijo v srebru, namenjeno zanjo.”

“Karkoli delam, lahko delam samo v soglasju z uradom”

Kako pa danes sam usklajuje svoje poslovne projekte s protokolarnimi obveznostmi? “S svojo udeležbo v finančnem holdingu, kjer sem bil v partnerstvu, sem zaključil leta 2016. Takrat sem se posvetil kulturni dediščini, obnovi Ruske dače. V resnici nimam veliko poslovnih obveznosti in nobenih, ki bi bile v kakršnem koli konfliktu interesov s tem, kar počnem, tako da se da usklajevati.” Kakšne pa so njegove naloge kot soprog predsednice RS? “Karkoli delam, lahko delam samo v soglasju z uradom. Ampak tisto, kar je bilo dogovorjeno na začetku, je, da poskusim v samem uradu k sodelovanju pritegniti naše kulturne ustanove, da bi urad obogatili z izposojo določenih predmetov in umetnin, ki niso samo zgodba o Sloveniji, ampak tudi o slovenski kulturni dediščini in zgodovinskih dosežkih. Zelo sem vesel, da lahko rečem, da so se vse ustanove zelo pozitivno odzvale. Mislim, da še z osmimi sodelujemo, tako da je videz urada precej drugačen, kot je bil prej.”

“To, da sediva danes tukaj, je moralo biti prej odobreno s strani urada”

Kako pa izbira dogodke, na katerih se pojavi kot spremljevalec predsednice? So dogodki, na katerih se mora pojaviti? “Tukaj pa nimam kakšne posebne svobode. Pričakuje se, ni pa seveda obvezno, da sem zraven na glavnih državnih proslavah. Za vse ostale dogodke in vabila jih je kar precej, prvi filter pa je urad. Če ni zelene luči urada, potem me tam ni. Če pa je zelena luč, imam to svobodo, da rečem, da vseeno ne bi šel. To, da sediva danes tukaj, je moralo biti prej odobreno s strani urada. Jaz se pa z veseljem odzovem, še posebej v Mariboru.”

“Štajerci so dobri ljudje in izjemna kulturna publika”

Pove, da je v teh koncih zelo rad: “Štajerci so dobri ljudje in izjemna kulturna publika. V Maribor prihajam kar precej redno, največkrat prav v SNG. Opera in balet, zaradi tega, ker je najprej ansambel izjemen, na baletu še posebej. Tako gospod Edward Clug in Valentina Turcu sta mi izjemna koreografa. Danes je na sporedu še ogled premiere opere Turandot, in to skupaj z Natašino in mojo mamo. Nataša sama pa ni tako velika ljubiteljica klasike. Mariborska publika veliko bolj živi s svojim gledališčem kot recimo publika v Ljubljani. Ne samo s SNG-jem, recimo na začetku leta sem bil v Umetnostni galeriji Maribor, ko je bila nova postavitev stalne zbirke, in to je bilo nabito polno, z res velikim interesom in entuziazmom, potem pa še zelo dolga diskusija, ali je postavitev dobra ali ne. To je najboljše pri vsem – da se o stvareh govori. Maribor mi je v tem pogledu zelo simpatičen.”

“Lahko spodbujam, z zgledom ali pa z besedo”

Katera pa so ključna stališča, za katera se je odločil, da jih bo zastopal kot soprog predsednice? “Lahko spodbujam, z zgledom ali pa z besedo. Na področju kulturne dediščine smo bogati, in veliko tega bogastva imamo spravljenega v depojih. Tako da nima priložnosti povedati svojih zgodb. Zaradi tega se mi morda zdi, da vsi skupaj premalo poznamo svojo lastno zgodovino, smo premalo ponosni nanjo. Druga glavna tematika pa so humanitarne teme.”

“Kdo bi rekel, da sem bil dolgočasen kot najstnik, nobenih škandalov nisem zganjal”

Dotaknili smo se tudi njegovega otroštva, kakšen je bil kot otrok, kakšne so bile njegove želje. “Najprej bi rekel, da radoveden. Lotil sem se knjig zelo zgodaj. Knjige so še vedno moje spremljevalke. Kdo bi rekel, da sem bil dolgočasen kot najstnik, nobenih škandalov nisem zganjal. Za študij sem se odločil junija 1977, če bi šel pogledat koledar, bi našel še datum. Zaključeval sem 7. razred in sodeloval na tekmovanju iz kemije, zmagal na tekmovanju, Aleksandra Kornhauser, ki je bila veliko ime v kemiji in kemijskem izobraževanju, je nagrado podeljevala in mi je rekla: ‘Mladi bodoči kolega.’ Takrat mi je bilo jasno, da bom šel študirati kemijo. Šest let kasneje sem začel s študijem, 11 let kasneje sem postal njen asistent.” 

Njegovo drugo zanimanje je bila zgodovina in kultura. “To sem kompenziral z branjem in potem z uporabo tega znanja pri vodenju, pri potovanjih in kot turistični vodič, kar sem počel dolga leta. Še zdaj grem s kakšno skupino kam. To je bila dopolnitev siceršnjega naravoslovja v čisto drugo smer.”

Celoten pogovor z Alešem Musarjem, pa si lahko pogledate spodaj.

Deli z ostalimi:

Druge novice

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Anketa

Podpirate višje kazni za voznike, ki ne vzpostavijo reševalnega pasu v primeru nujnih intervencij?

Loading ... Loading ...