5:54, petek, 21.03.2025
Maribor
temperature icon -1°C

FOTO: Etnografsko povorko in Obarjado je danes na Ptuju doživelo 17.000 obiskovalcev iz Slovenije in tujine

Danes se je na Ptuju s predajo oblasti županje Nuške Gajšek karnevalskemu princu Marku Šamperlu, Francescu Guffanteju, ptujskemu mestnemu sodniku, tudi uradno pričelo 65. Kurentovanje. Etnografsko povorko in Obarjado je danes na Ptuju doživelo 17.000 obiskovalcev iz Slovenije in tujine.

Pustni čas se je na Ptujskem pričel z edinstvenim dogodkom, Kurentovim skokom, ko so se ob večernem kresu v Budini (in še kje drugje), v neposredni ptujski okolici, opremljeni le z zvonci in ježevkami, zbrali kurenti in takoj po polnoči na svečnico prvi pozdravili pustni čas.

To množično zbiranje izhaja iz stare tradicije, ki jo je obudil 2. princ ptujskega karnevala Zvonko Križaj, Matevž Zoki. Od 3. februarja dalje je Ptuj z okolico živel v pustnem vzdušju, skupine etnografskih likov so opravljale svoje obredje po vaseh in v mestu.

65. Kurentovanje, ki se je pričelo z današnjo predajo oblasti, bo v naslednjih 11 dneh, do pepelnične srede, ponovno dokazalo svoj primat med pustnimi festivali v Sloveniji.

Nuška Gajšek, županja MO Ptuj: »Zagotovo smo v 65 letih že večkrat pokazali in dokazali, da na Ptuju znamo in zmoremo organizirati vrhunsko prireditev, kot je Kurentovanje, ki ne samo združuje ljudi, željne zabave, ampak tudi neguje našo kulturno dediščino in tradicijo. Veseli me, da je vedno več podmladka v skupinah, ki prihajajo ne etnografsko povorko. Verjamem, da bomo tudi letošnje Kurentovanje ocenjevali v presežnikih.«

Matic Ber, direktor Javnega zavoda Ptuj: »Začel se je tisti fantastičen del leta. Ljudje so zadovoljni, nasmejani, polni norčij. Osrednji fokus v prihodnjem vikendu je v soboto na Mestnem korzu, največjem pustnem rajanju za otroke na prostem ter seveda nočnem spektaklu. V nedeljo sledi Mednarodna karnevalska povorka, ki se je bo po trenutnih podatkih udeležilo preko 3.000 udeležencev. Obratovala bo tudi Kurentova tržnica, kjer bo poskrbljeno za dodatno kulinariko in animacije za družine.«

Predaji oblasti je, kot že v navadi, sledila etnografska povorka, kjer so svoje obredje prikazali avtohtoni pustni liki s ptujskega območja, iz Slovenije in tujine.

Letos se je etnografske povorke udeležilo kar 2463 nastopajočih iz štirih držav: Italije, Hrvaške, Bolgarije in Slovenije. Predstavilo se je 81 skupin iz najrazličnejših društev, varuhov etnografske dediščine. Povorko je po prevzemu oblasti po mestu popeljal princ karnevala.

19. princ ptujskega karnevala Francesco Guffante, ptujski mestni sodnik, Marko Šamperl: »Danes se je zbralo veliko etnografskih skupin, ogromno obiskovalcev, služi nam tudi vreme. Komaj čakam dneve, ki prihajajo. Naj se veseli fašenk začne.«

Etnografska povorka v številkah:

V povorki je sodelovalo 2.463 udeležencev (81 skupin in društev), od tega:
38 skupin in društev kurentov in korantov (1076 udeležencev),
26 etnografskih skupin in društev s Ptuja in iz okolice (927 udeležencev),
11 etnografskih skupin in društev iz ostalih krajev v Sloveniji (303 udeležencev),
6 tujih skupin s Hrvaške, iz Italije in Bolgarije (157 udeležencev),
17.000 obiskovalcev

Letošnje Kurentovanje se zaključuje 4. marca, ko je na Ptuju slovo od pusta še posebno praznično. Opoldne Ptujčani odložijo delo in se pridružijo zabavam v mestu ter njegovih lokalih do poznih večernih ur. Nedvomno je tudi pustni torek razlog za obisk mesta, saj o vsesplošni mestni zabavi govorijo že širom po Sloveniji.

vir Kurentovanje

Nekaj foto utrinkov
Deli z ostalimi:

Druge novice

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Anketa

Kaj je vaša najljubša stvar, ki jo počnete v prostem času?

Loading ... Loading ...