7:37, nedelja, 16.03.2025
Maribor
temperature icon 5°C

FOTO: 30. obletnica društva Akademija bojevniških veščin Ptuj

FOTO: PeTV

V Hotelu Mitra Ptuj so pripravili slavnostni dogodek ob 30-obletnici Društva Akademija bojevniških veščin Ptuj. Na tem dogodku smo ob slavnostnih nagovorih spoznali zgodovino društva, predstavili so bilten in podelili so jubilejna priznanja.

Borilne veščine kot »pot harmonije in zdravja«

Akademija bojevniških veščin (ABV) že tri desetletja na Ptuju organizira vadbo borilnih veščin, in sicer karateja, aikida, samurajskega mečevanja (iaido, kendo, kendžucu), skrbi za kultivacijo duha in telesa ter sodeluje pri popularizaciji in razvoju borilnih veščin v Sloveniji. Društvo je leta 1995 nastalo na pobudo mojstra Silvestra Vogrinca z združitvijo Karate kluba Poetovio, Aikido kluba Ptuj in kendo sekcije Ptuj. Društvo je izšolalo generacije mojstrov, nosilcev črnih pasov in uspešnih tekmovalcev, ki so osvajali medalje tako doma kot v tujini. ABV je na Ptuju izvedla številna tekmovanja, od občinskih in državnih prvenstev do domačih in mednarodnih turnirjev. Poleg tega so se člani udeleževali mnogih seminarjev ter izvajali prikaze borilnih veščin na raznih športnih prireditvah. Društvo se prav tako ukvarja z založniško dejavnostjo, z izdajanjem strokovnih in leposlovnih del o borilnih veščinah.

Nastanek društva

Zametki ABV Ptuj segajo v l. 1988, ko je mojster borilnih veščin Silvester Vogrinec prevzel karate klub Borec Ptuj (ustanovljen l. 1980). Klub se je preimenoval v KK Jože Lacko, nato v KK Poetovio ter se pridružil Karate zvezi Slovenije. Leta 1989 je klub na Ptuju organiziral prvo tekmovanje v japonskem karateju. Leta 1992 je Vogrinec organiziral vadbo aikida in samurajskega mečevanja. Ptuj se je s tem zapisal med pionirje teh veščin v Sloveniji. Aikido klub Ptuj je l. 1995 izvedel prvo slovensko tekmovanje v aikidu, kendo sekcija pa je postala republiški center samurajskega mečevanja. Ker je administrativno vodenje klubov in sekcije vzelo veliko časa, je bila na pobudo Vogrinca l. 1995 ustanovljena Akademija bojevniških veščin Ptuj.

Delovanje in program

Na Akademiji je bilo do sedaj osvojenih 76 mojstrskih nazivov, črnih pasov, in sicer v karateju (29), aikidu (19), iaidoju (14), kendu (😎 in kenjuttsu (6). Klub je dal generacije državnih prvakov in šampionov, ki so osvajali medalje na svetovnih pokalih ter mednarodnih in domačih tekmah. Društvo je na Ptuju organiziralo in izvedlo preko 36 športnih prireditev. Člani so izvajali prikaze borilnih veščin na številnih tekmovanjih doma in v tujini (na svetovnih in evropskih prvenstvih, budo gala showih). Udeleževali so se seminarjev uglednih japonskih mojstrov in svetovnih prvakov. ABV aktivno sodeluje pri razvoju in popularizaciji borilnih veščin v Sloveniji. Na njeno pobudo je bila l. 2000 ustanovljena Kendo zveza Slovenije, l. 2005 pa zveza za samurajsko mečevanje IKKZS (predsednik obeh zvez je bil Silvester Vogrinec).

Društvo je l. 2001 sodelovalo pri ustanovitvi Kung fu zveze Slovenije, l. 2007 Zveze borilnih veščin za svetovni mir MAFWP v Washingtonu ter l. 2012 Zveze za samurajsko mečevanje Slovenije.

Akademija organizira tudi rekreativne programe, kot so poletna šola karateja, aikida, samoobrambe, tai chija in samurajskega mečevanja. Društvo je 10 let izvajalo tudi teoretična izobraževanja (predavanja in izpite), S. Vogrinec pa kot predavatelj že 25 let sodeluje pri izobraževanju trenerjev karateja pri KZS, ZKOS in na Fakulteti za šport Ljubljana s predmeti Zgodovina karateja, Principi in tehnike karateja ter Etika borilnih veščin.

Način življenja

ABV je medgeneracijsko društvo, saj v njem vadijo tako starši kot njihovi otroci, ki so v klubu našli svoj drugi dom. Društvo najbolj zasluženim članom podeljuje častni naziv hikari no senshi. Člani in članice v borilnih veščinah ne vidijo zgolj športa, ampak predvsem način življenja, krepitev telesne pripravljenosti, oblikovanje pozitivne samopodobe, obliko druženja ter »kenko to chowa no michi« ali »pot harmonije in zdravja.«

vir: PeTV (tekst je pripravilo Društvo Akademija bojevniških veščin Ptuj)

Deli z ostalimi:

Druge novice

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Anketa

Kaj je vaša najljubša stvar, ki jo počnete v prostem času?

Loading ... Loading ...