Možganska kap je po celem svetu najpogostejša nevrološka bolezen. Samo v Sloveniji jo letno doživi več kot 4000 ljudi. Smrtnost je visoka, velika pa je tudi invalidnost, zato je pomen osveščanja in prepoznavanja znakov možganske kapi izjemnega pomena, so ob današnjem evropskem dnevu osveščanja o možganski kapi izpostavili v društvu za zdravje srca.
Možganska kap je nenadna motnja v delovanju možganov, ko zaradi različnih dogodkov pride do nezadostne oskrbe možganovine s krvjo.
V Sloveniji letno utrpi možgansko kap okrog 4000 oseb, zaradi te bolezni pa jih umre skoraj 2000, od tega okoli 800 moških in 1200 žensk, je na nedavni novinarski konferenci povedal predsednik Društva za zdravje srca in ožilja Slovenije Matija Cevc.
Možganska kap je tesno povezana z dejavniki tveganja, med katerimi so visok krvni tlak, visok indeks telesne mase, kajenje, slaba prehrana in nizka telesna aktivnost. Sočasna izpostavljenost več dejavnikom tveganja bistveno poveča ogroženost za kap, zato je po njegovem mnenju tako pomembno, da se trudimo čim bolj zmanjšati število, izraženost in izpostavljenost dejavnikom tveganja. Pri tem je ključno tudi prepoznavanje možganske kapi, saj lahko pravočasno prepoznavanje in hitro ukrepanje izrazito zmanjša posledice.
Znake možganske kapi lahko prepoznamo s pomočjo kratice GROM
Črka G predstavlja govor (ali oseba lahko govori jasno in razumljivo), črka R roko (ali lahko oseba dvigne roko in jo tam zadrži), črka O obraz (ali se oseba lahko nasmehne, ali ima povešen ustni kot), črka M pa minuto oz. čas. Če pri nekomu opazimo kateregakoli od teh znakov, moramo namreč ukrepati takoj s klicem na 112.
Ob tem dnevu v društvu pripravljajo osrednjo prireditev na Prešernovem trgu. Od 10. do 13. ure bodo tam stojnice z različnimi zdravstveno-informativnimi gradivi in predstavitvami, medicinska ekipa pa bo svetovala in izvajala nekatere osnovne meritve.
Združenje bolnikov s cerebrovaskularno boleznijo Slovenije pa bo danes v Novo Gorico odpeljalo 320 bolnikov po možganski kapi iz vse Slovenije. Z množično udeležbo želijo pokazati, da je možganska kap ozdravljiva in življenje z njo vredno življenja.
Evropski dan osveščanja o možganski kapi je vsako leto na drugi torek v maju.
Vir sta