K letni inflaciji so največ prispevale za 2,8 % višje cene hrane in brezalkoholnih pijač. Na mesečni ravni pa so imeli največji vpliv za 10,9 % dražji počitniški paketi, poroča SURS.
Na letni ravni cene v povprečju višje za 1,6 %
Cene življenjskih potrebščin so se februarja na letni ravni zvišale za 1,6 %. V istem mesecu lani je bila stopnja inflacije 3,4-odstotna.
Storitve so se v povprečju podražile za 3,2 %. Blago pa za 0,7 %. Pri poltrajnem blagu so se cene zvišale za 1,3 % in pri blagu dnevne porabe za 0,9 %, medtem ko so se pri trajnem blagu znižale za 0,4 %.
Na letno rast cen so z 0,5 odstotne točke najbolj vplivale podražitve hrane in brezalkoholnih pijač (za 2,8 %). Za 2,7 % so se zvišale cene izdelkov in storitev v skupini prevoz ter dodale 0,4 odstotne točke. Za 0,3 odstotne točke pa je bila inflacija višja zaradi 4,6-odstotne podražitve storitev v restavracijah in hotelih.
Po drugi strani so se cene v skupini stanovanja, voda, električna energija, plin in drugo gorivo znižale za 4,6 % ter inflacijo ublažile za 0,6 odstotne točke.
V februarju podražitev počitniških paketov
Na mesečni ravni so na inflacijo najbolj (za 0,4 odstotne točke) vplivale 10,9-odstotne podražitve počitniških paketov. Po 0,1 odstotne točke vpliva so dodale podražitve oblačil (za 2,8 %), oskrbe z vodo in raznih storitev v zvezi s stanovanjem (za 2,2 %) ter hrane (za 0,4 %). Mesečno rast cen so za 0,1 odstotne točke zvišali tudi za 1,3 % dražji proizvodi in storitve za osebna vozila. Znotraj te skupine so se najbolj podražili dizelsko gorivo (za 2,1 %), bencin (za 1,8 %) ter učne ure vožnje, preskusi, dovoljenja in tehnični pregledi (prav tako za 1,8 %). Vse preostale podražitve so skupno dodale še 0,1 odstotne točke.
Po drugi strani so se v povprečju za 9,7 % znižale cene v skupini električna energija, plini in druga goriva (najbolj cene električne energije in sicer za 20,1 %) ter inflacijo ublažile za 0,6 odstotne točke.
vir: surs