Industrijski proizvodi so bili tudi junija dražji tako v mesečni (za 0,5 %) kot medletni primerjavi (za 2,4 %). Najvišje medletne podražitve že tretji mesec zapored zaznavamo v proizvodnji usnja, usnjenih in sorodnih izdelkov, poroča SURS.
Podražitve na mesečni ravni največje v proizvodnji kovin, …
Cene industrijskih proizvodov pri proizvajalcih so se v primerjavi z majem dvignile za 0,5 %. Proizvodi za prodajo na domačem trgu so se podražili za 0,5 %, na tujih trgih pa za 0,4 %. Pri slednjih so se cene za prodajo na trgih držav v evrskem območju zvišale za 0,7 %, zunaj njega pa za 0,4 % znižale.
Podražili so se surovine (za 1,0 %) in proizvodi za široko porabo (za 0,5 %), medtem ko so se pocenili energenti (za 1,1 %) in proizvodi za investicije (za 0,3 %).
Cene so najbolj zrasle v proizvodnji kovin (za 2,7 %). Sledile so podražitve v proizvodnji tekstilij (za 2,5 %) ter usnja, usnjenih in sorodnih izdelkov (za 2,1 %). Po drugi strani so najbolj upadle cene v proizvodnji koksa in naftnih derivatov (za 11,1 %). Sledile so pocenitve v proizvodnji drugih vozil in plovil (za 1,6 %) ter motornih vozil, prikolic in polprikolic (za 0,4 %).
… medletno pa v proizvodnji usnja, usnjenih in sorodnih izdelkov
Industrijski proizvodi so bili v primerjavi s prejšnjim junijem dražji za 2,4 %. Cene za prodajo na domačem trgu so bile višje za 3,3 %, za tuje trge pa za 1,5 %, in sicer so se v evrskem območju dvignile za 1,9 %, zunaj njega pa za 0,7 %.
Podražile so se vse skupine proizvodov po namenu porabe: surovine za 3,2 %, proizvodi za široko porabo za 2,1 %, proizvodi za investicije za 1,4 % in energenti za 1,3 %.
Najvišjo rast cen smo tretji mesec zapored zaznali v proizvodnji usnja, usnjenih in sorodnih izdelkov (tokrat za 23,0 %). Sledile so podražitve v drugih raznovrstnih predelovalnih dejavnostih (za 13,2 %) ter proizvodnji kovin (za 8,1 %). Po drugi strani so cene najbolj upadle v zbiranju, prečiščevanju in distribuciji vode (za 4,0 %). Nižje so bile tudi v proizvodnji papirja in izdelkov iz papirja (za 3,8 %).
vir: SURS





