Nacionalni inštitut za javno zdravje letos ponovno sodeluje v akciji “40 dni brez alkohola”, ki osvetljuje možnosti podpore za posameznike, ki želijo zmanjšati ali opustiti pitje alkohola. Sodelovanje v akciji je zdrava odločitev, ki lahko prinese številne koristi, ob ustrezni podpori pa je odločitev lažja in dolgoročna.
V Sloveniji še vedno beležimo visoko porabo alkohola, ki je leta 2023 znašala 9,7 litra čistega alkohola na prebivalca, starejšega od 15 let. Pitje alkohola je povezano z več kot 200 bolezenskimi stanji, poškodbo zdravja in ruši medosebne odnose. Podatki kažejo, da vsaka druga odrasla oseba v Sloveniji vsaj enkrat letno tvega škodljive posledice zaradi alkohola.
Podpora pri opuščanju alkohola
Karmen Henigsman, psihologinja na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje, poudarja, da mnogi ljudje pitja alkohola ne povezujejo s kratkoročnimi posledicami, kot so slabši imunski sistem, težave s spanjem in negativno razpoloženje, pa tudi dolgoročnimi tveganji, kot so rakava obolenja in povišan krvni tlak. Odločitev za opustitev alkohola je pomembna tudi, če še nimamo resnih težav z njim.
Po Sloveniji so vzpostavljeni centri za krepitev zdravja, kjer so na voljo brezplačna svetovanja za opuščanje tveganega pitja alkohola. V teh centrih strokovnjaki nudijo podporo v neobsojajočem okolju, pomagajo pri razumevanju navad in iskanju rešitev. Na voljo so tudi delavnice, ki krepijo medosebne odnose in dobro počutje.
Osveščanje v času akcije
V času akcije 40 dni brez alkohola se na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje osredotočamo na osveščanje o škodljivih posledicah alkohola in virih pomoči po Sloveniji. Letos bomo v 8 regijah organizirali obeležitve “Dneva brez alkohola”, ki bodo potekale v okviru strokovnih in javnih dogodkov.
Za več informacij in podporo obiščite spletno stran www.SOPA.si, kjer je mogoče tudi anonimno svetovanje s spletnim svetovalcem.